FITweb

ZPĚT

Koenzym Q10

Co znamená záhadné spojení písmena a číslice? Určitě už jste o nich někdy slyšeli, ale zrovna nevíte, s čím si je spojit. Máme pro vás jednoduchý návod a zatím si nemusíte nic kupovat.

Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům, zejména vitaminu E a K. Přirozeně se nachází v našich buňkách, především v těch aktivních a zatěžovaných, jakými jsou buňky srdečního svalu, mozkové a jaterní. Jde o katalyzátor nezbytný pro správný průběh biochemických a biologických procesů v našem těle, zejména regulace energie.

Spouští a udržuje v provozu buněčné minielektrárny zvané mitochondrie, v nichž vznikají molekuly ATP neboli adenosintrifosfátu, což je „palivo“ s vysokým obsahem energie. Jednoduše řečeno, koenzym Q10 dokáže v našich buňkách přeměňovat tuk, škroby a bílkoviny na energii.

Mladý člověk má potřebu koenzymu Q10 krytou vlastní produkcí i stravou. Z potravy se vstřebává jako vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E a K), tedy za přítomnosti tuků. Musí však jít o stravu vyváženou. Důraz by měl být kladen jak na potraviny bohaté na tyto látky, kterými jsou makrely, losos, sardinky, maso, zejména hovězí včetně vnitřností, kukuřice, ořechy, sója, brokolice, špenát, řepkový, sójový a sezamový olej, tak i na potraviny obsahující vitaminy důležité pro jeho tvorbu (niacin, B6, B12, kyselina pantothenová a listová). Při normálním složení stravy přijímáme denně 5 až 10 mg koenzymu Q10. Doporučená denní dávka činí 30 mg. Pro vaši představu – abychom si toto množství zajistili stravou, museli bychom sníst každý den asi půl kila sardinek, kilo hovězího nebo více než kilo buráků!

Ke značnému snížení množství koenzymu Q10 přijímaného jídlem dochází u přísného vegetariánství a nízkotučných a jednostranných diet, které jsou používány při léčbě některých onemocnění, ale praktikují je také ženy toužící zbavit se nadbytečných kilogramů.

Od dvaceti let dochází k postupnému ubývání koenzymu Q10 v organismu, takže po čtyřicítce ho máme jen poloviční množství. Buňky se stávají náchylnější k poškození a hůře využívají energii pro svoji existenci a činnost. Projevit se to může sníženou výkonností organismu, horší tolerancí zátěže, nižší pracovní aktivitou, únavou a méně dokonalou schopností regenerace. Pro zvýšení vitality, klesající fyzické a psychické výkonnosti, ochrany před poškozením volnými radikály a podporu funkce imunitního systému je vhodné dodržovat pravidelný a dlouhodobý příjem této látky, protože po jeho vysazení či sníženém příjmu jeho hladina v krvi rychle klesá.

Tip: Koenzym Q10 je vlastně taková továrna na energii. Je vhodný kteří jsou pro všechny, přepracovaní unavení, a ubývá jim sil.

27.1.2009 14:34 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.