FITweb

ZPĚT

BMI

BMI neboli Index tělesné hmotnosti (Body Mass Index) se snaží vzájemně porovnávat naši výšku a hmotnost a z toho určit, zda jsme podvyživení, naše váha je v normě, trpíme nadváhou, anebo jsme obézní.

Jde o orientační výpočet, protože u žádného vztahu výšky a váhy není určeno, do jaké míry bude ovlivněn faktory, jaké představují kostra a svalová hmota. Přesto je to nejpoužívanější kalkulace ukazující na problém nadváhy a obezity. Netýká se ovšem dětí, těhotných a kojících žen, velmi starých lidí a také aktivních sportovců.

BMI menší než 18,5 PODVÁHA

Hrozí vám nebezpečí podvýživy, které se může projevit sklonem k infekčním onemocněním, psychické labilitě a snížení plodnosti (hrozí vám tzv. amenorrhea neboli vymizení menstruace). Měly byste přibrat: do svého jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na kvalitní bílkoviny (bílé maso, sóju, luštěniny), více kalorické potraviny (ne však tučné), například celozrnné těstoviny, rýži a pečivo.

BMI 18,5-24,9 NORMÁLNÍ VÁHA

Nehrozí vám žádná zdravotní rizika, přesto je určitě rozumné jim předcházet pravidelným sportem a pohybem, zdravou stravou a vhodným pitným režimem (alespoň 2,5 l vody denně).

BMI 25-29,9 NADVÁHA

Hrozí vám poruchy plodnosti, bolesti zad, poškození plodu související s obezitou matky. Měly byste omezit množství jídla, snížit obsah tuků pod 30%, zvýšit pohybovou aktivitu, hlavně aerobního charakteru.

BMI 30-34,9 OBEZITA I. STUPNĚ

Hrozí vám onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, onemocnění kloubů, a také cukrovka! Výrazně omezte příjem jídla, změňte jeho složení ve prospěch nízkoenergetických potravin, a pravidelně cvičte. Hlídejte si cukr v krvi a cholesterol.

BMI 35-39,9 OBEZITA II. STUPNĚ

Hrozí vám také cukrovka II. stupně, onemocnění žlučníku, zvýšená hladina tuku v krvi a dušnost nebo akutní infarkt myokardu. Bolí vás kyčle při chůzi, hodně se potíte a častěji vás bolí hlava. Obraťte se na specializovaná obezitologická pracoviště interních klinik, kde vám poradí.

BMI nad 40 OBEZITA III. STUPNĚ

Nejvyšší riziko zdravotního ohrožení! Okamžitě vyhledejte pomoc odborníků, jinak vám hrozí infarkt, mozková mrtvice, žilní trombóza, artróza kloubů, ale také závažná onemocnění s různými typy nádorových onemocnění. Nehledě na horší hojení ran a častější výskyt úrazů.


Tip: Vypočtěte si své BMI ZDE

27.1.2009 14:34 | Dana Čermáková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.