FITweb

ZPĚT

Rozložení jídel

Ptali jsme se: MUDr. Václavy Kunové, obezitoložky www.stob.cz

„Dobrý den, chci se zeptat, zda záleží více na rozložení denních jídel, nebo na množství kalorií, které za den sním. Mám náročné zaměstnání a nestíhám přes den příliš jíst. Jediné „normální“ jídlo mám tak večer. Budu tloustnout, když sním většinu kalorií večer, místo abych stejné množství energie měla rozložené do celého dne?“

BÁRA Odpověď: Množství kalorií (kilojoulů) zkonzumované za den je velmi důležité a při hubnutí v případě žen těžko může být vyšší než 7000 kJ.

Většina žen potřebuje snížit energetický přívod na hodnotu kolem 5000 kJ (méně než 4000 kJ za den je riskantní). Pokud tedy pro zjednodušení budeme hovořit o 5000 kJ za den, je rozhodující rozložení tohoto příjmu v průběhu dne. Pokud bude stejná energie přijímána ve 3 denních jídlech, nebudou výsledky tak viditelné, jako když se rozloží do 5 menších.

V některých případech dokonce ženy nehubnou vůbec, k odbourávání tuků začne docházet až při přechodu na režim pěti jídel. Pokud je totiž hladová pauza delší než 4 hodiny, organismus aktivuje své úsporné mechanismy (to je přirozená obrana pro období hladomoru). V dnešní době nadbytku tedy musíme jít strategicky proti těmto mechanismům a jíst častěji. Pokud máte náročné zaměstnání a máte problém se svačinami, zkuste například jogurtové nápoje (kefíry, zákysy apod.) nebo proteinové tyčinky, kousek sýra či hrst přírodních ořechů. Díky tomu se vyhnete hladu, svůj režim budete zvládat mnohem lépe a večer budete mít menší hlad.


Tip: Nedaří se vám v práci jíst zdravě? Dělejte si obědy a svačiny s sebou. Budete mít jistotu, že je jídlo v pořádku a přinutí vás to jíst pravidelně.

PTEJTE SE:

Pokud máte nějaké dotazy, na které byste rádi znali odpověď, napište nám, my se za vás zeptáme. dieta@mf.cz

27.1.2009 14:29 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.