FITweb

ZPĚT

Cvičení po očkování

Je mi 19 let a hodně jsem teď slyšela o očkování proti rakovině děložního čípku. Ráda bych se zeptala, zda je pro mě vhodné, v čem je vlastně dobré, jakým způsobem očkování probíhá, kolik asi tak stojí a hlavně, protože aktivně sportuju, zda budu moci po očkování moci normálně fungovat, nebo se musí dodržovat nějaký klidový režim.

Ptali jsme se: MUDr. Kamily Nouzové, gynekoložky z Gyncentra Hloubětín

Je mi 19 let a hodně jsem teď slyšela o očkování proti rakovině děložního čípku. Ráda bych se zeptala, zda je pro mě vhodné, v čem je vlastně dobré, jakým způsobem očkování probíhá, kolik asi tak stojí a hlavně, protože aktivně sportuju, zda budu moci po očkování moci normálně fungovat, nebo se musí dodržovat nějaký klidový režim. Díky za odpověď.

PAVLA

Odpověď:

Každá sexuálně aktivní žena je ohrožena infekcí rakovinotvornými typy HPV. Což jinými slovy znamená, že je možnost, že by mohla onemocnět rakovinou děložního čípku. Na světě existuje přibližně 200 typů humánního (lidského) papilomaviru (HPV), 40 typů HPV může infikovat oblast genitálu a konečníku, 15 typů HPV je vysoce rizikových (HR HPV) a bylo indentifikováno jako původce zhoubného onemocnění děložního čípku. HPV je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí v lidské populaci.

Až 80 % sexuálně aktivních osob se nakazí v průběhu prvních 2-5 let po zahájení sexuálního života. V České republice je rakovina děložního čípku ročně diagnostikována u 1000 žen, ročně na ni u nás umírá 400 žen. Infekce HPV se šíří nejčastěji všemi typy sexuálních styků. Proto je velmi důležité, aby ženy pravidelně, tedy minimálně jednou ročně, navštívily svého gynekologa, který provede cytologický stěr z děložního čípku.

Tato metoda patří mezi preventivní opatření, která umí zachytit změněné buňky na děložním čípku. Vhodnou prevencí je v kombinaci s vyšetřením také očkování. Jeho podstatou je podání vakcíny, která při pozdějším kontaktu s virem zabrání vzniku infekce HPV. Nejúčinnější z hlediska tzv. primární prevence - tedy zabránění vstupu infekce do těla je očkování u žen a dívek, jež dosud sexuální kontakt neměly, neboť u nich není pravděpodobné, že by se HPV mohly nakazit. Optimální věk je tedy věk 10-13 let, kdy je i imunitní reakce organismu na očkování nejvýraznější a vytvoří se vysoké a dlouhopřetrvávající hladiny protilátek.

Očkování je však možné provádět až do 26 let. Jedna dávka vakcíny se v současné době v lékárnách prodává za cca 3500 kč. Kompletní očkování se skládá ze 3 injekčních dávek v intervalu 1 a dále 5 měsíců. Bezprostředně po očkování se nedoporučuje větší fyzická námaha, ale do 2 dnů se již opět můžete vrátit ke svým oblíbeným sportovním aktivitám.

Občas se v místě vpichu objevuje bolestivý otok či zarudnutí, jež samy bez léčby během několika dnů ustupují, a některé očkované dívky udávají několik dnů po aplikaci vakcíny zvýšenou únavu, mírnou teplotu či mírné bolesti kloubů. Vhodnost aplikace a správné načasování je důležité probrat přímo s vaším ošetřujícím lékařem, jenž vám vystaví na vakcínu recept.

27.1.2009 14:29 | Pavla Maříková a Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.