FITweb

ZPĚT

Kyprá kráska Salma Hayek

Těžko si lze představit multikulturnější původ, než jakým se pyšní Salma Hayek. Narodila se 2. září 1966 v Mexiku španělské matce a libanonskému otci a jejím manželem se nakonec stal francouzský multimilionář. Hovoří plynně španělsky, anglicky, arabsky i portugalsky. Ale nepředbíhejme událostem...

MEXICKÁ HVĚZDIČKA

Když v klášterní škole posunula hodiny o sto osmdesát minut dozadu, a vysloužila si tak vyhazov, začalo být jasné, že má nezkrotný temperament. Už v období dospívání se po jedné návštěvě místního kina rozhodla, že ho uplatní v herecké profesi. Její rodina tím byla zděšena, nicméně jí to nedokázala rozmluvit. Diváky zaujala roličkou v soap opeře Teresa, díky níž se vyšvihla mezi mexické hvězdy. Ve čtyřiadvaceti ale lehkomyslně opustila svou slibně se rozvíjející kariéru v rodné zemi a s pár kufry a spoustou naivních představ se vydala do Los Angeles. Do stejných vod ostatně zamířil i její mladší bratr, který je dnes uznávaným hollywoodským maskérem.

POMALÝ ROZJEZD

„Začátek mé kariéry byl opravdu těžký. Lidi si při pohledu na mě říkali: co to proboha je za křečovitě se zmítající holku,“ zavzpomínala nedávno na první roky v showbyznysu. Pomohl jí režisér Robert Rodriguez, který ji v polovině devadesátých let obsadil do jedné z hlavních rolí ve snímku Desperado. Pak následovalo několik vcelku bezvýznamných propadáků, jejichž řadu prolomil až kultovní snímek Kevina Smithe Dogma.

KRÁSA VELIKOSTI XL

„Mám silná stehna, celulitidu a pořádný zadeček a bojuju s tím každý den,“ přiznává. „Nejsem žádná křehotinka, která si večer dá jeden list salátu a kousek kuřecího masa. Jím vepřové, ráda piju červené víno a necvičím.“ Tmavovlasá kráska patří bezpochyby mezi herečky, které nezapadají do vyzáblého hollywoodského ideálu krásy. Možná i proto se právě ona objevila v reklamě na dietní nápoje… „Být pořád štíhlá je pro mě nudné.A navíc jsem pak protivná. Jenže v Hollywoodu můžete být klidně nepříjemná, jen když máte tu správnou váhu,“ poznamenala jednou jízlivě. Navíc ji při výběru rolí tak trochu omezuje její výška – pouhých sto padesát sedm centimetrů. „Já ani nedovedu vytvořit iluzi, že jsem vysoká, je pořád vidět, že jsem maličká. Nemůžu hrát vysokou ženu.“

EXPERIMENT PODLE ESKYMÁKŮ

Salma není žádnou velkou fanynkou diet a k cílenému hubnutí se uchyluje jen v těch nejnutnějších případech. Občas se ale i ona k nějaké dietě odhodlá. Vyzkoušela například eskymáckou dietu, která je založená (jak jinak!) především na rybách, mléčných výrobcích a zelenině. Během svého „eskymáckého období“ se Salma vyhýbala i některým druhům ovoce, například banánům či hroznovému vínu. Jinak je ale o poznání umírněnější a drží se velice rozumné a zdravé diety založené na kontrole porcí. To znamená, že si dopřává všechna svá oblíbená jídla, ale pouze v malých porcích, aby nepřesáhla doporučený denní příjem kalorií. Tato dieta má jednu obrovskou výhodu – je tak pestrá, že vám při ní zaručeně nebudou chybět žádné důležité látky. Pro Salmu je velice důležitá strava i proto, že skoro vůbec necvičí a v posilovně ji nikdy nikdo neviděl.

POSEDLÁ FRIDOU

Roku 2002 Salma defi nitivně dokázala, že není jen latinskoamerickou kráskou, jejíž sláva stojí výhradně na sex-appealu. Po osmi letech vytrvalého snažení se jí podařilo zrealizovat svůj vysněný projekt – film o výstřední mexické malířce Fridě Khalo, kterou obdivovala už od dob dospívání. Kromě toho, že snímek produkovala, si v něm zahrála i hlavní roli. Aby se i fyzicky co nejvíce přiblížila umělkyni, která prodělala těžkou autonehodu, nosila na každé noze jinou botu, aby tak docílila věrohodného kulhání. Dokonce si i holila horní ret, aby si vypěstovala knírek. „Na Fridě obdivuju její odvahu být jedinečná. Nikdy v ničem nebyla konvenční,“ rozplývala se Salma nad svým idolem. Film jí přinesl i zasloužený úspěch a pěknou řádku ocenění, mezi nimi i nominaci na Oscara.

HAMBURGEROVÁ KÚRA

Když se před pár lety připravovala na roli Mexičanky v romantickém filmu Zeptej se prachu, režisér jí doporučil, aby přibrala několik kilo. Salmě se to podařilo tak, že se od rána do večera ládovala hamburgery, což ji velice bavilo.

Vzápětí svou postavu beze studu odhalila při milostných scénách v rouše Evině. Žádnou přecitlivělostí v tomto ohledu netrpí, o čemž svědčí mimo jiné i fakt, že si už dvakrát během své kariéry zahrála striptérku. „Když mi bylo dvacet, nabízeli mi spoustu rolí, na kterých nebylo moc co hrát. Šlo spíš o to vypadat sexy. Občas dostanu takovou nabídku i dnes, ovšem s tím rozdílem, že teď to beru jako kompliment.“

JSEM VÍC CHLAP NEŽ MUŽI

„Muži jsou velmi slabí. Často se chovají jako machové, jako by jim na ničem nezáleželo, protože jsou uvnitř příliš křehcí,“ prohlásila jednou o mužích. „Stále hledám někoho, kdo by byl víc chlap než já,“ povzdechla si jindy. Svého vyvoleného nakonec našla. Salma a její manžel, módní magnát Francois-Henri Pinault, jsou dnes nejbohatším párem Hollywoodu. V náručí zazobaného Francouze zakotvila po několika vztazích s hereckými kolegy a teď si patřičně užívá tepla rodinného krbu.

NOVOPEČENÁ MAMINKA

„Mateřství není pro každého. Vůbec se nedivím ženám, které se do toho nehrnou. Dlouho jsem mezi ně patřila i já,“ prohlásila Salma, která dlouho patřila mezi nezadané a bezdětné hvězdy stříbrného plátna. Až loni na podzim, ve svých jedenačtyřiceti, porodila svou prvorozenou dceru Valentinu.

Během těhotenství však připomínala vzducholoď a tukových polštářků se nezbavila ani po porodu, což ji už začíná znervózňovat. Jediný zdravý způsob, jak hubnout tak brzy po narození miminka, je časté kojení a odstříkávání mléka, čímž se Salma svědomitě řídí. ?


Nemusíte nosit velikost XS a vážit čtyřicet kilo i s postelí, abyste prorazila v Hollywoodu. Salma Hayek je toho důkazem. Momentálně si užívá mateřských povinností a na hubnutí má jediný recept: kojení

4 zásady kontroly porcí

CHCETE SI STEJNĚ JAKO SALMA HAYEK UDRŽOVAT SVOU VÁHU BEZE ZMĚNY JÍDELNÍČKU? STAČÍ JEN PEČLIVĚ ODMĚŘOVAT PORCE A UŽ NIKDY NEBUDETE MUSET EXPERIMENTOVAT S DIETNÍMI DRASŤÁKY.

1. Začněte jíst zhruba polovinu své obvyklé porce: namísto obřího steaku si dejte poloviční a místo tří brambor jen jednu a půl.

2. Vzdejte se příloh a dejte si místo nich salát.

3. Při servírování vždy okamžitě ukliďte hrnce se zbylým jídlem ze stolu a rozdělte je do malých plastových nádob. Získáte tak několik porcí jídla navíc a už vás ani nenapadne si přidávat.

4. Pokud vám v restauraci naservírují obří porci, okamžitě požádejte o krabičku, do které ihned dáte všechno, co nehodláte sníst. Zabráníte tak automatickému přejídání.

1.8.2008 13:33 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.