FITweb

ZPĚT

Když kila škodí

Že obezita není jen kosmetický problém, to se dobře ví. Kila navíc ale neznamenají jen potíže s tlakem nebo klouby. Mohou vám zkomplikovat i návštěvu u gynekologa.

Kila navíc, hlavně je-li jich nad normálem opravdu hodně, mohou pořádně zkomplikovat život. Obezita je totiž závažné metabolické onemocnění, odborníci hovoří dokonce o civilizační chorobě. Problémů, které se na obezitu nabalují, je ve skutečnosti mnohem víc, než si někteří pacienti uvědomují. Nadváha například může způsobit velmi časté návštěvy u gynekologa. Přitom k roku 2004 evidovali lékaři v Česku až 24 procent obézních žen a stále jich přibývá. „Pro nás, gynekology, je stejně závažné a významné klasifikovat a rozdělovat pak obezitu na androidní a gynoidní,“ říká gynekoložka Táňa Hanáková. Nebezpečnější je přitom obezita androidní, kdy se tuk ukládá v oblasti břicha. Pokud tedy nabíráte kila, začněte bojovat, jde možná nejen o vaše zdraví.

MENSTRUACE

Obezita vede k poruchám menstruačního cyklu ve smyslu chybějící ovulace, což znamená, že se z vaječníků neuvolňují vajíčka, která by mohla být následně oplodněna. Příčinou je vyšší hladina mužských pohlavních hormonů, někdy také takzvaný syndrom polycystických vaječníků. Na druhé straně ale negativně ovlivňuje cyklus a plodnost i podváha (BMI nižší než 18). U obézních žen je tedy řešením rozumná redukce nadváhy. Opravdu rozumná, není možné připravit organismus o zásoby živin. K úpravě menstruačního cyklu přitom často stačí jen minimální korekce váhy.

PLYNATOST

I tady to mají lidé s nadváhou těžší. „Střeva jsou rozšířenější z většího množství jídla, stejně tak je roztažen i žaludek, znám to ze zkušeností,“ říká doktorka Hanáková. Můžete se tak ocitnout v bludném kruhu. Čím víc budete jíst, tím roztaženější žaludek a střeva budete mít, a čím roztaženější žaludek budete mít, tím víc jídla budete vyžadovat. Kromě toho nedostatek vlákniny ve stravě způsobuje potíže také se stolicí, takže není nijak vzácné, když obézní lidé trpí zácpami.

10 tipů, jak se zbavit problémů:

1. Jezte v malých porcích, ale několikrát denně. 2. Hodně pijte – ovšem raději pramenitou vodu nebo zelený či bylinkový čaj, alkohol i kávu omezte. 3. Snažte se vyhýbat průmyslovým výrobkům, jako jsou uzeniny, masové konzervy, párky či slanina, raději volte hovězí, kuřecí nebo rybí maso. 4. Kupujte potraviny s co nejmenším obsahem soli, přílohy i zeleninu vařte v neslané vodě. 5. Každé sousto dobře rozžvýkejte a při jídle nemluvte. 6. Vyhýbejte se syceným nápojům, jako jsou třeba limonády. 7. Jezte co nejméně tučných jídel. 8. Vyhýbejte se potravinám, které nadýmají (luštěniny, zelí, květák, brokolice, ale také přemíra vlákniny). 9. Skvělým prostředkem na zažívání jsou mléčné kysané výrobky. 10. Dopřejte si po jídle lehký pohyb, který vám pomůže s trávením, např. procházku.

INKONTINENCE

Ne že by obezita inkontinenci způsobovala, nicméně rozhodně přispívá ke zhoršení potíží s únikem moči. Proč? Především se zvedá tlak uvnitř břicha. Ten se přenáší na močové cesty, ale vede také k trvalému přetížení svalstva pánevního dna. Následuje oslabení svalů, ale i nervových a pojivových tkání. Pokud se potíže opravdu zhoršily kvůli extrémní nadváze, nabízí se základní recept: snažit se o snížení tělesné hmotnosti.

ANTIKONCEPCE

Hormonální antikoncepce má asi 92procentní účinnost. Obezita však může její účinnost ovlivnit, samozřejmě negativně. Tím se zvyšuje riziko nechtěného otěhotnění. „Důvody ale nejsou ještě zcela přesně objasněné,“ říká doktorka Václava Kunová ze sdružení Stob. Kromě toho je pro obézní ženy hormonální antikoncepce méně vhodná i kvůli obsahu estrogenu. A navíc pilulky mohou u obézních žen zvyšovat riziko trombózy.

CYSTY A NÁDORY

I když to zní velmi pesimisticky, je to bohužel tak. Obezita je rizikovým faktorem pro vznik některých chorob. Odborníci například uvádějí obézní ženy jako rizikové z hlediska vzniku takzvaného syndromu polycystických ovarií. Tato porucha se ovšem může objevit i u štíhlých žen. Provází ji například nadměrné ochlupení v obličeji a po těle, přibývání tuku v oblasti břicha či neplodnost. Také v oblasti nádorů může riziko stoupat. U nádorů dělohy stoupá podle doktorky Táni Hanákové dvakrát až čtyřikrát. „U karcinomu prsu stoupá riziko u obézních žen zejména po přechodu, kdy je až pětkrát vyšší oproti štíhlým,“ upozorňuje doktorka Hanáková.

MENOPAUZA

Úskalí se skrývají také v období menopauzy. Ženy se tohoto období obávají právě kvůli riziku, že přiberou. A téměř u poloviny žen také v tomto období opravdu k růstu hmotnosti dojde. Přibírání souvisí se snížením fyzické aktivity, ale i s hormonálními změnami, které v těle probíhají. Kromě toho se riziko skrývá v tom, kde se tuk ukládá. Zatímco před menopauzou ženám častěji spíš „roste zadek“, po přechodu se začíná víc tuku ukládat v oblasti břicha, což je ta nebezpečnější varianta nárůstu hmotnosti. Proto i v souvislosti s klimakteriem je vhodné zvážit úpravu jídelníčku a poradit se o tom třeba s lékařem. Na druhou stranu ale zásoby estrogenu v podkožním tuku mohou ovlivnit nástup klimakteria, a to v tom pozitivním slova smyslu. Klimakterium by se mohlo dostavit později.

ZÁNĚTY

Zvyšuje obezita riziko vzniku gynekologických zánětů? Ano! říká doktorka Hanáková. Jednou začas trpí těmito nepříjemnými potížemi každá žena. Lékaři v souvislosti s podobnými potížemi varují před upnutými kalhotami nebo nedostatečnou, ale i přehnanou hygienou. Pokud ale vystoupá vaše tělesná váha vysoko nad hranici normálu, riziko zánětlivých onemocnění se zvedá. Častěji se objevují záněty ve spojení s poruchami močení. Obézní pacientky také mívají častěji potíže s kožními záněty nebo s mykózami.

DIAGNOSTIKA POTÍŽÍ

Pokud trpíte obezitou a tuk se vám ukládá v oblasti břicha, komplikujete sobě i lékaři vyšetření. Podle gynekoložky Hanákové je komplikací celá řada: „Palpační (hmatové) nálezy jsou nehodnotitelé pro obtížné prohmátnutí břicha, ultrazvukové vyšetření je špatně rozlišitelné pro tloušťku břišní stěny, provést laparoskopické diagnostické vyšetření je dnes omezeno ze strany pojišťovny a navíc délka laparoskopu je přesně daná, takže se kolikrát ani přes břišní stěnu ,neprobojujeme‘. Stejně tak to platí i pro délku chirurgických nástrojů, které často do malé pánve ani nedosáhnou, znamená to tedy i ztížené podmínky operací.“


RADÍ:

MUDr. Václava Kunová, obezitoložka, sdružení STOB

MUDr. Taťána Hanáková z gynekologické ordinace ve Valašském Meziříčí

27.1.2009 14:29 | Jana Přikrylová a Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.