FITweb

ZPĚT

A do dna!

Při cvičení a hubnutí je ideální pít čistou pramenitou vodu bez bublinek nebo neperlivou minerálku s vyváženým poměrem minerálů. Občas ale máme chuť na něco sladšího. Pak vybírejte z ochucených vod. Je potřeba jen pečlivě vybírat, obsah kalorií se může výrazně lišit.

Pokud to s hubnutím myslíte opravdu vážně, co nejvíce omezte vody s obsahem cukru. Případně si je dopřejte opravdu pouze výjimečně, např. při dlouhotrvající fyzické zátěži. Kromě obsahu cukru byste si však měli všímat také množství jednotlivých minerálů. Mezi prvky, které náš organismus rád přivítá, patří vápník, hořčík, draslík a železo.

Rovněž stopové prvky jako selen, zinek, mangan, chrom a nikl jsou pro člověka nezbytné. Asi nejdůležitějším prvkem, jehož obsah v nápojích bychom však měli sledovat, je sodík. Jeho maximální denní dávka je 1800 mg a zvýšený příjem tohoto prvku je stejně škodlivý jako jeho nedostatek. Právě sodík totiž může za to, že organismus zadržuje vodu a ručička na váze se pak ne a ne pohnout tím správným směrem. Mimo to může způsobovat otoky nohou a zhoršení celulitidy. Při intenzivním sportování, kdy dochází k velkým ztrátám vody pocením, se naopak vysokosodíkové minerálky hodí jako prevence dehydratace. I když „bublinky“ v sycených vodách rychleji utiší pocit žízně, v žaludku mohou napáchat pěknou neplechu, zvláště u citlivějších jedinců. Kromě nadýmání se také podílí na zvyšování krevního tlaku.V neposlední řadě byste se měli zajímat také o to, čím je voda slazená. I když v případě light verzí vyloučíme cukr, existuje několik druhů sladidel – kalorických i nekalorických.

Nejčastěji se minerálky a vody sladí aspartamem ve směsi s acesulfamem, méně častěji v nich najdeme sacharin nebo cyklamáty. Jako sladidlo nové generace se nyní začíná používat sukralóza – sladidlo vyrobené z cukru, ale bez obsahu kalorií. Jedině toto sladidlo se jako bezpečné uvádí i pro děti a těhotné, které by se jinak všem umělým sladidlům měly vyhýbat.

Kalorickým sladidlem je fruktóza, která je energeticky srovnatelná s cukrem. Vhodnou alternativou slazené minerálky může být minerální voda bez bublinek naředěná s džusem v poměru 3:1, větší objem samozřejmě tvoří voda. ?

27.1.2009 14:36 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.