FITweb

ZPĚT

Začala jsem držet dietu

„Začala jsem držet dietu, a nemám doma osobní váhu. Uvažuji o tom, že bych si koupila model, který měří i množství tuku v těle. Má to smysl?

Jakou si mám koupit váhu?

„Začala jsem držet dietu, a nemám doma osobní váhu. Uvažuji o tom, že bych si koupila model, který měří i množství tuku v těle. Má to smysl? Podle čeho mám vybírat? Jak jsou tyto váhy přesné?“ IVANA

Odpověď:

Je výborné, že jste začala pracovat na redukci váhy. Pokud se člověk snaží o nějakou změnu, musí být tato změna pozitivně posilována, a to většinou přináší hubnoucím právě číslo na váze. Pokud jde váha dolů, povzbuzuje to k udržení této změny. Někdy však úsilí člověka není váhou oceněno, protože váha nezachytí, zda jste třeba nadměrně zavodněná (menstruce, otoky), nebo zda vám nabývá díky cvičení svalová hmota (která je těžší než tuk). Proto nebuďte otrokem váhy, nelpěte na její superpřesnosti a nenechte se nervovat tím, když zrovna nebude ukazovat to, co vy očekáváte. Doporučuji koupit si váhu, která měří i tuk, dnes je opravdu velká nabídka v příznivých cenových relacích.

Měření tuku je opět jen orientační a je citlivé na zadrženou vodu. Pokud se však budete vážit vždy za stejných podmínek, tak se úbytek tuku ukáže. Též je důležité, abyste si tuk měřila pomocí váhy a nestřídala to např. s měřením tuku pomocí přístroje do ruky, protože by vám to dávalo trošku jiná čísla podle rozložení tuku. Ideální jsou váhy na malé kulaté baterie, které vydrží více vážení, a aby váha měla 4 čidla a měření neovlivňovalo postavení. Citlivost je dnes u většiny vah 100 g. Pokud byste ve svém okolí váhy v obchodech nenašla, tak si můžete v příznivé ceně objednat váhu Tanita na

Ptali jsme se: PhDr. Iva Málková, Zakladatelka společnosti STOB


Ptejte se: Pokud máte nějaké dotazy, na které byste rádi znali odpověď, napište nám, my se za vás zeptáme dieta@mf.cz

27.1.2009 14:29 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.