FITweb

ZPĚT

Hubnutí v tandemu

Proměňte svého milého, který věčně reptá nad vašimi dietními rozmary a neochvějně miluje prorostlý bůček, ve svého spojence. Ve dvou se hubne lépe, rychleji a zábavněji. A s kily navíc přece potřebujete zatočit oba!

Jeho oči se vyčítavě zarývají do vašich faldíků, které vystupují z květovaných letních šatů, ale na nedělní oběd vyžaduje knedlo vepřo zelo, které je spolehlivou cestou právě k tukovým polštářkům… Největším nepřítelem vašich dietních snah se může stát právě váš partner. Další varianta muže - narušitele diety: ignoruje vaši desetikilovou nadváhu a nad každým pokusem shodit pár deka odmítavě kroutí hlavou. Každá desátá žena uvádí, že jí její životní partner znesnadňuje snahu udržet si rozumnou váhu.

MUŽSKÝ A ŽENSKÝ SVĚT

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, i co se hubnutí a diet týká. Veškeré studie se shodují na tom, že ženy, které žijí samy, jedí méně a zdravěji než ty, které se přestěhovaly ke své drahé polovičce. Ženy mají totiž tendenci nakupovat s rozmyslem, zkoumat etikety potravin a připravovat je co nejzdravějším způsobem, zatímco muži tíhnou k těžším, tučnějším jídlům. A jakmile žena začne sdílet společnou domácnost se svým vyvoleným, začne ztrácet kontrolu nad tím, co, jak a kdy se dostane na stůl. Máme pro vás pár tipů, jak si udržet štíhlou linii i vedle zapřísáhlého milovníka typické české kuchyně, popřípadě jak ho trochu popostrčit ke zdravějšímu stravování. Ve dvou se totiž hubne dvojnásobnou rychlostí!

PRAVIDLO DVOU TŘETIN

Dopřáváte si k večeři nachlup stejnou porci jako váš milovaný, a pak se divíte, že ručička vaší váhy vylétla kamsi do výšin? Patrně jste přizpůsobila množství příjmu potravy svému partnerovi a kvůli tomu přibýváte na váze. Průměrný muž spotřebuje 2800 kalorií na den, zatímco žena si vystačí pouze s 1800 kaloriemi. Měla byste tedy sníst pouhé dvě třetiny toho, co zkonzumuje váš drahý - ať už doma, či v restauraci. Držte se pravidla dvou třetin, a můžete si dopřávat stejná jídla jako muž vašeho srdce a zároveň se neproměnit v neforemnou matronu s nadváhou. Pokud chcete zhubnout, snězte pouhou třetinu toho, co spořádá on.

CVIČME V RYTME

Budete-li společně trávit čas na kanapi před rozzářenou televizní obrazovkou, čekají vás otylé zítřky. Během pravidelných televizních orgií totiž většinou neodoláte a k televizi si přinesete mísu plnou kalorického mlsání. Zkuste si domů pořídit pomůcky na cvičení, které se dají použít i během sledování televize. Ideální je rotoped, sada činek či posilovacích kroužků nebo gymball. To vás zároveň zaměstná natolik, že si na obložené chlebíčky nebo sušenky ani nevzpomenete.

EROTICKÁ MOTIVACE

Některé příslušníky mužského pohlaví jen těžko přesvědčíte o tom, že jim bude lépe na duši, pokud se zbaví pivní pneumatiky a že jim výrazně stoupne sebeúcta. Zkuste na to jít od lesa a naznačte mu, že se úbytek váhy příznivě projeví na sexuálním životě. Podle jednoho výzkumu, kterého se zúčastnilo 161 žen a 21 mužů, se ukázalo, že všichni, kteří trpěli nadváhou, přiznávali i určité problémy v sexuálním životě. S ubývajícími kily ubývalo i těch problémů. S touto motivací se bude vaše drahá polovička snažit o něco upřímněji a horlivěji.

ZDRAVÉ LAHŮDKY

U rodinného krbu občas dojde na uzobávání malých pamlsků. Pořiďte si s předstihem zásoby zdravých lahůdek, aby vás pak časová tíseň nepřinutila k nezdravým kompromisům. Na stůl pak můžete svému drahému naservírovat dietní sušené maso, kukuřičné chipsy či kostičky nízkotučného sýra. Nízkotučnou hostinu ale rozhodně nedoprovázejte přednáškou na téma „zdravá výživa“ a vůbec nezdůrazňujte, že se jedná o light potraviny. V muži by to mohlo vyvolat odmítavou reakci. Na stůl snáze propašujete zeleninu, pokud jí dáte atraktivnější vzhled. Například salátové okurky a mrkve můžete nakrájet na podlouhlé špalíčky. Přestanou vám i vašemu partnerovi připomínat zeleninu ze školní jídelny a oba se do ní pustíte s mnohem větší chutí.

JEMNÝ NÁTLAK

Proč byste si měla dělat vrásky nad svou postavou jen vy? Umístěte nenápadně na dveře ledničky plážové fotografi e z loňského léta, ze kterých je patrné, že by vaše druhá polovička potřebovala shodit pár kilo. Budete překvapená, nakolik tento psychologický trik zapůsobí. Pán domu začne okamžitě sahat po zdravějších a dietnějších potravinách.

Tip: Pokud to s vaším nejde, proč do tandemu partnerem opravdu nepřibrat kamarádku? Určitě bude mít víc pochopení pro váš nový cíl. Co oko nevidí, srdce nebolí Když si on přinese domů zásobu dortů nabitých cukry a na stůl vyskládá několik pytlíků chipsů nasáklých tukem, můžete si stokrát opakovat, že je jen a jen záležitostí vaší volby, jestli se do toho pustíte. S největší pravděpodobností neodoláte a dobrá polovina těch nezdravých pochutin skončí ve vašem žaludku. Dodržujte raději zlaté pravidlo oddělených špajzů. On bude mít ve špajzu i ledničce svůj box, do kterého budete mít z principu vstup zakázaný. Tam může mimo dohled vašich očí skladovat veškeré dietní hříchy.

7.8.2008 11:05 | aktualizováno 21.12.2009 15:42 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.