FITweb

ZPĚT

Jak to vidí modelka Tereza Maxová

Patří k nejúspěšnějším českým modelkám, ale také k nejhezčím ženám světa. živí ji modeling, naplňuje práce v nadaci Terezy Maxové a užívá si hlavně se svým synem. Měla někdy problémy s váhou, musela držet dietu nebo se hlídat v jídle?

* Práce, krása, dieta. Kdybyste měla tato slova seřadit podle důležitosti a charakterizovat je neboli co se pro vás pod těmito slovy skrývá, jak by to vypadalo?

Asi bych to seřadila v tomto pořadí -práce, krása, dieta - ale na druhou stranu, jedno souvisí s druhým. Bez úsilí, genů a předpokladů by nefungovalo ani jedno. A jinak - práce šlechtí, krása je pomíjivá a dieta je věčné téma.

* Stále jste pracovně velmi zaneprázdněná, můžete prozradit, kolik hodin denně pracujete? Stíháte se vůbec pořádně vyspat?

Spánek je základ. Ten si neodepřu. Dětem doporučují 12 hodin, což je můj ideál, který Tobíkovi jen tiše závidím. Díky časovým posunům a cestování je spánek nevyzpytatelná věc. Bohužel nejsem z těch šťastných lidí, kteří mají pravidelný pracovní a spánkový režim.

* Když se řekne Tereza Maxová, většina lidí si vás vybaví v krásných šatech na mole. Stejně tak se ale věnujete své nadaci, která se stará hlavně o opuštěné děti. Na kterou z těchto dvou činností se soustřeďujete více?

Práce mě živí a nadace zase baví… Práce mi dala svobodu a díky nadaci mám pocit, že jsem těch jedenáct let neprofl ákala a dělala něco, co má smysl.

* Myslíte si, že jako krásné ženě se vám lépe daří obměkčit srdce sponzorů, aby přispěli nějakou tou korunkou?

To si nemyslím. Rozhodně ženské zbraně neuplatňuji, protože tato problematika je natolik vážná a citlivá, že kdybych přišla na schůzku na vysokých podpatcích a s hlubokým výstřihem, tak si myslím, že bych celé věci spíš uškodila. Snažím se je informovat o tom, že je Česká republika první v Evropě v počtu dětí umístěných do ústavní péče, a to je velmi smutné prvenství. Určitě mi spíš pomáhá znalost prostředí a osobní zkušenost.

* Můžete prozradit, na jaký svůj pracovní úspěch jste v poslední době pyšná?

Tak určitě na to, že Oriflame obnovil můj roční kontrakt. Nedávno jsem i fotila s Bryanem Adamsem story s názvem „Dead Cool“. Pravda, trošku mě překvapil, že si mě na téma „kostlivců“ vybral, ale co… Nakonec to bylo moc fajn. Kreativně to pojala zejména maskérka.

* Měla jste někdy v pracovní smlouvě, že nesmíte např. přibrat?

To se rozumí samo sebou, to se do smluv nedává, ale klienti se rádi přesvědčí na vlastní oči. Proto probíhají castingy, aby si vždycky mohli nechat otevřená vrátka k jejímu vypovězení.

* Svůj půvab máte zřejmě v genech, zdědila jste ho po mamince. Mluví se o vás jako o přirozeně krásné ženě. Co vidíte, když se ráno podíváte do zrcadla?

Upřímně, jak kdy. Zlatě, že s přibývajícím věkem člověk špatně vidí.

* Sledovala jste svou postavu i jako dospívající slečna?

Díky sportovní škole a tvrdým tréninkům jsem to řešit nemusela. S nástupem na gymnázium však začalo studium s vlašským salátem a rohlíkem v ruce, a do Paříže jsem tak ve svých osmnácti letech odjížděla o 7 kil těžší, než jsem teď. A upřímně, tehdy mně to těžkou hlavu nedělalo.

* Jaký je váš názor na liposukce, lipomasáže, odstraňování celulitidy ultrazvukem či laserem? Podstoupila byste takový zákrok?

Nikdy neříkej nikdy. Určitě jsem zastáncem přirozené krásy, přírodní kosmetiky a způsobu života… nicméně zákroky, které jmenujete, jsou metody, jež fungují, ne vždy však dlouhodobě. Ale rozhodně je neodsuzuji. Já osobně se tedy obloukem vyhýbám jakékoli lékařské ordinaci a injekční jehly se bojím „jako čert kříže“, ale proti gustu žádný dišputát. To už dám raději přednost cvičení nebo nočnímu séru od Oriflame.

* O modelkách se většinou říká, že neustále drží dietu, nejedí… Jak je to s vámi? Nutili vás někdy držet dietu, nebo jste ji dobrovolně držela sama?

Jasně že nutili, pak i hrozili… ale bez toho, že by člověk sám chtěl, jsou všechny nátlakové metody k ničemu. Dobrovolně jsem ji dodržovala v době přehlídkových sezon. Bylo to pod nátlakem konkurence, většinou jsem vydržela na zelených jablcích a salátu, ale pamatuju si z toho jen tu špatnou náladu.

* Co děláte, když potřebujete přece jen zhubnout? Nebo se vám to nestalo?

To víte, že ano. Snažím se vysadit bílou mouku, mléčné výrobky a přestávám číst kulinářské recepty v časopisech.

* Můžete si dovolit jíst všechno?

Díky bohu můžu. Teď právě dělám rozhovor u houbové omáčky s knedlíkem a se skleničkou bílého střiku.

* Prozradíte nějaký trik na udržení postavy?

Poslouchejte své tělo. Jezte, na co máte chuť, a s mírou, a když už je nejhůř, dejte na pravidla ájurvédy - jíst po ránu, až se nastartuje metabolismus. Neřídit se známým pravidlem - co největší snídaně, ale naopak mít vydatnější oběd, hodně pestré zeleniny, maso nebo rybu a na večer už jen něco lehkého… ideálně vařenou zeleninu. Vyhýbejte se bílé mouce, mléčným výrobkům, sladkostem. Snažte se hýbat, ze zkušenosti doporučuji venčení psa, dobíhání taxíků, vybíhání schodů. Najděte si čas na detoxikaci organismu.

* Náš časopis čtou i maminky, které se bojí, že v těhotenství přiberou a už neshodí. Vy jste zůstala štíhlá. Co byste radila?

Těžko radit, každý jsme jiný. Já jsem si těhotenství užívala na maximum i co do jídla. Jedla jsem, na co jsem měla chuť, a po letech „hladu“ v modelingu jsem si dopřávala českou kuchyni a zmrzlinu. Jediné, co můžu doporučit, nechte se hýčkat, přijde doba, kdy budete na sladké období klidu vzpomínat.

* Dokončete prosím větu: Prototyp ženské krásy je podle mě…

Prototyp ženské krásy je podle mě… nesmysl. Krása má mnoho tváří a podob. Držet diety je… za trest. Ale když už, tak s rozumem.

31.7.2008 13:54 | Eva Čopíková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.