FITweb

ZPĚT

Chci zhubnout 5 kg, jak na to?

„Ráda bych začala hubnout, ale pořád se nemohu nějak odhodlat. Chci zhubnout jen 5 kg, ale možná právě proto mi chybí ta správná motivace.

Ptali jsme se: MUDr. Kateřina Cajthamlová, internistka a specialista na systémovou psychoterapii

Kde ji najít a jak v hubnutí vytrvat? Nemám právě pevnou vůli.“ DIANA

Odpověď: Odpověď je velmi jednoduchá, ale složité je přinutit se změnit stravování a denní režim… Zhubnutí zhruba o 5 kg tuku lze dosáhnout nejspíše cvičením a vyloučením pochutin obsahujících hodně tuku a „rychlých“ cukrů a prevencí hladovění a nárazového jídla 1x denně. Sledujte množství bílkovin (maso, ryby, sýry, luštěniny, jogurty), zdrojů kvalitních tuků (oříšky, semínka, rostlinné oleje, rybí tuk), sacharidů (celozrnné chleby, výrobky ze žitné a špaldové, nikoli z kukuřičné a pšeničné mouky, ovoce, zelenina) ve své stravě tak, aby vaše svaly dostaly nejen stavební látky, ale i vyvážený poměr živin.

Dbejte na příjem dostatečného množství tekutin a hlavně - zabraňte vzniku pocitu hladu. Poslední jídlo by mělo být asi 4 hodiny před uložením k spánku, měla byste snídat, obědvat a večeřet a sníst 2 svačiny během dne - každá porce by měla mít asi 150 gramů, pauzy mezi jídly by měly být 2-2,5 hodiny. Po dobu diety vylučte alkohol a slazené nápoje, uzeniny a potraviny obsahující ztužené tuky (čtěte na obalech potravin, které kupujete, složení své stravy). Najděte si ve svém okolí někoho, kdo vám bude držet palce a podporovat vás, fandit vám a v těžkých chvílích vám bude oporou. A pamatujte si: hubnutí není o kilech, ale o centimetrech. Vždyť sukni si také nekupujete například na váhu 60 kilo, ale na velikost 40… Pokud si nebudete vědět rady, zajděte za odborníkem a poraďte se.

Tip: Nespoléhejte na kila, ale na centimetry. Svaly váží víc než tuk, můžete být také zavodněná. Míry vám napovědí víc.


PTEJTE SE:

Pokud máte nějaké dotazy, na které byste rádi znali odpověď, napište nám, my se za vás zeptáme. dieta@mf.cz

29.7.2008 11:18 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.