FITweb

ZPĚT

Udělám to až zhubnu

Opakujete si často v duchu větičku, která je titulkem tohoto článku? Odkládáte kurz salsy, návštěvu fitka či menší revoluci v šatníku až na dobu, kdy dosáhnete ideální váhy? Začněte hned dnes a díky tomu budete možná už zítra o pár kilogramů lehčí.

Uhníst vlastníma rukama svůj první hrnek, zvládnout nový taneční krok, dát konečně dohromady pár souvislých vět ve francouzštině. O tohle všechno se připravujete, když splnění svých přání odkládáte na dobu, kdy budete vážit o pět, deset či patnáct kilogramů méně. Raději nic neděláte, protože ještě nemáte tu správnou váhu. A protože nic neděláte a máte nízké sebevědomí, nedaří se vám zhubnout. Vystupte z tohoto začarovaného kruhu co nejdříve.

TĚLO JAKO ZAHRADA

Zkuste si na úvod jedno jednoduché meditační cvičení. Představte si své tělo jako zahradu. Některé trávníky jsou přerostlé a na záhonech roste i plevel, ale na druhou stranu jsou tu i nádherné květy a stromy, které nesou ovoce. Určitě sami uznáte, že i když zahrada není v dokonalém stavu, zaslouží si vaši lásku a péči. A určitě si nesednete do rohu, nesložíte ruce do klína a nezačnete hořekovat nad tím, jak strašně vypadá. Naopak - budete si užívat všeho, co je na ní krásné a postupně pracovat na zlepšeních. Zkuste paralelu se zahradou aplikovat i na vztah ke svému vlastnímu tělu, ke kterému jste mnohdy tak přísní.

BRAINSTORMING

Napište si na papír všechno, co byste rádi podnikli, kdyby vás nebrzdila nadváha. Pak položky seřaďte podle toho, nakolik z nich máte obavy. Poté se pomalu pusťte do jejich realizace, ale začněte shora. Nejdřív totiž potřebujete získat sebevědomí na tom nejlehčím. Pak se vrhněte i na úkoly, které jsou mírně mimo vaši „zónu pohodlí“. Právě tyto plány vám můžou přinést velice překvapivé a pozitivní výsledky. Máte-li například hrůzu z toho vyrazit sami do kina, může pro vás odbourání takového bloku znamenat výrazný krok vpřed.

ZAČÍNEJTE PO KRŮČCÍCH

Pokud se k novým začátkům odhodláváte pomalu, zkuste postupovat po malých krůčcích. Uvažujete-li například o kurzu francouzštiny, nemusíte hned dávat přihlášku a platit celé kurzovné. Nechte si z nejbližší jazykové školy poslat katalog. Možná vás tato malá „ochutnávka“ přiměje k tomu, abyste si lépe uvědomili, co vlastně chcete a jaké jsou konkrétní možnosti. Třeba si vyhlídnete letní konverzační kurz, o jehož existenci jste dosud neměli tušení. Psychologové navíc tvrdí, že jakmile učiníte první krok a začnete se o něco aktivně zajímat, pravděpodobnost, že vše dotáhnete do zdárného konce, stoupá.

NAJDĚTE SI NOVÉ HOBBY

Přihlaste se na kurz keramiky, japonštiny nebo si zaplaťte hodiny s tenisovým trenérem. Zlepšíte tak nejen svoje schopnosti a znalosti v jedné oblasti, ale navíc vás to pozitivně nastartuje i v mnoha dalších směrech. Potkáte nové přátele, možná se zamyslíte nad změnou práce a zároveň vám přibude další téma ke konverzaci.

ZMĚŇTE SVŮJ VZHLED

Patříte mezi ženy, které plánují radikální změnu šatníku a účesu až na dobu, kdy dosáhnou ideální váhy? Neváhejte ani minutu - právě váš vzhled a vaše váha spolu úzce souvisí. Jakmile začnete lépe vypadat, a tím pádem se i lépe cítit, výrazně se zvýší vaše motivace k dalšímu hubnutí. Aby změna opravdu pomohla objevit vaše skryté rezervy, svěřte se do rukou odbornice a podstupte proměnu, kterou nabízí řada kadeřnických či kosmetických studií.

PRACUJTE NA SVÉ KARIÉŘE

Zkuste vystoupit z šedivé pracovní nudy a začněte chodit na přijímací pohovory. Na pracovním trhu se přece nemusíte rozhlížet jen ve chvílích nouze, kdy už v ruce držíte výpověď. I v období, kdy máte stabilní zaměstnání, můžete ohledávat nové možnosti. Vytipujte si mezi inzeráty všechny, které vás z jakéhokoli důvodu zajímají, a zkuste se potenciálnímu zaměstnavateli ozvat.

VAŽTE SI SVÉHO NÁZORU

Máte z nových plánů strach hlavně kvůli obavám z reakcí druhých? Uvědomte si, že svůj život ovládáte jen vy a nikdo jiný. Přínos, který vám dopřejí vaše nové aktivity, je mnohem důležitější než povrchní názory někoho, kdo nezná vaši osobnost. Pokud vás přece jen začne někdo kritizovat, nejlepší odpovědí na škarohlídovy námitky je klidným hlasem odvětit: „No a co.“ Ať si napřed zamete před svým prahem.

18.8.2008 13:33 | aktualizováno 21.12.2009 15:40 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.