FITweb

ZPĚT

10 důvodů, proč hubnout

Možná se vám zdá, že nějaké to kilo navíc není zas tak hrozné. Konečně hodně se schová pod šaty a stejně se říká, že ženská má být pořádná, a ne „jako opuchlá nit“. Nemusíte být zrovna hubená, ale nosíte-li s sebou víc kilo, než je nutné, počítejte dřív nebo později s komplikacemi.

1) MÁTE BOLESTI KLOUBŮ

- pohybový aparát nadváhou a obezitou silně trpí. Čím víc kilo navíc, tím větší potíže. Trpět budou hlavně kolena a kyčle, ke slovu se ale nepochybně přihlásí i záda. Kyčle a kolena bývají postiženy artrózou, co se týče páteře, ta je často deformována tím, jak ji táhne břicho. To samozřejmě značně zhoršuje bolesti zad. Obezita ostatně může deformovat i kosti a klouby. Poškození kloubů z nadváhy je nevratné, nicméně prevence je v tomto ohledu více než účinná.

2) MÁTE POTÍŽE S DÝCHÁNÍM

- protože podkožní tuk tlačí na plíce, mívají obézní lidé potíže s dechem. Dochází k tzv. hypoventilaci, tedy mělkému dýchání. Následkem toho bývají obézní lidé unavení. A nejen to. Každé kilo navíc komplikuje i běžný pohyb. Není tak výjimkou, že obézní lidé se zadýchají i při prosté chůzi, natož při chůzi do schodů nebo při sportu.

3) ŠPATNĚ SPÍTE

- nekvalitní spánek souvisí s dechovými potížemi. Lidé s nadváhou často trpí tzv. syndromem spánkové apnoe - tedy jakýmisi výpadky dechu. Spánek jim tak nepřinese úlevu od únavy. A dlouhodobá únava samozřejmě snižuje kvalitu života.

4) MÁTE ŠPATNÉ ZAŽÍVÁNÍ

- trávicí systém obézního člověka trpí. Nejenže lidi s nadváhou častěji tzv. pálí žáha, ale více se objevují také zácpy, plynatost a v horších případech ztukovatění jater a záněty žlučníku. Kromě toho je obezita i hlavním rizikovým faktorem v tom nejobávanějším onemocnění, a to je rakovina. Zhoubné nádory tlustého střeva prokazatelně s obezitou souvisejí, odborníci ale upozorňují na to, že i další typy zhoubného bujení jsou pravděpodobnější, trpíte-li nadváhou.

5) MÁTE KOŽNÍ PROBLÉMY

- vrstvy tuku zatěžují i pokožku. Častěji se objevují celulitida a tzv. strie, tedy jizvičky od přílišného napínání kůže. Horší jsou ale zapářky, ekzémy, plísně a také hormonální změny, které mají za následek například tzv. hirsutismus, tedy nadměrné ochlupení.

6) MÁTE POTÍŽE SE SRDCEM

- obezita je pro srdce a cévy až vražedná. Pod vlivem špatné a na cholesterol bohaté stravy dochází k zúžení cév, tedy ischemické chorobě srdeční. Zvyšuje se samozřejmě riziko infarktu, ale také mozkových příhod.

Problémem jsou ale i poruchy srdečního rytmu, riziko embolií a samozřejmě také vysokého tlaku. A pořád to není všechno. Obézní lidé totiž mívají mnohem častěji křečové žíly a v souvislosti s nimi jsou ohroženi trombózami.

7) NEMŮŽETE OTĚHOTNĚT

- obezita rozhodně ničí sny o miminku. Ženy trpící obezitou nejen nemohou otěhotnět, ale i průběh těhotenství je komplikovanější a často provázený potížemi, jako je vysoký tlak, diabetes a ve finále i těžký porod.

8) MÁTE ČASTO ŽÍZEŇ

- obézní lidé patří k těm ohroženým i z hlediska cukrovky. Pokud máte často žízeň, není od věci navštívit lékaře a nechat si udělat testy. Pozor také na tzv. metabolický syndrom - tak se nazývá soubor potíží, které postupně vedou k závažným onemocněním. K metabolickému syndromu řadí odborníci téměř sto různých jevů, mimo jiné například vysoký tlak, odolnost proti inzulinu, nízký „dobrý“ cholesterol atp.

9) MÁTE ŠPATNOU NÁLADU

- nebudeme mluvit hned o depresích, ale i ty se mohou objevit. Faktem ale je, že obézní lidé nemusejí být zrovna veselejší a bodřejší než ti štíhlí, i když se to říká. Naopak. Obezita stále vede k určitému druhu diskriminace a může lidem s nadváhou působit psychické a společenské potíže. I když například při hledání práce je zákonem zakázáno diskriminovat člověka kvůli jeho váze, potichu se to děje. A to na psychice nikomu nepřidá.

10) STYDÍTE SE

- a zase ta psychika. Čím víc kilo, tím hůř se shání oblečení, natož to pěkné. Projít se po koupališti je také náročnější, protože se vždy najde alespoň jeden pohrdavý pohled. Obezita prostě není ani zdravá, ani pěkná. A stud vás může potkat i u lékaře. I jednoduchá vyšetření jsou při obezitě komplikovaná a lékaři mohou mít potíže dokonce i s diagnózou a následnou léčbou. Věřte tomu nebo ne, ale začnete-li hubnout, skutečně tím sami sobě prospějete po všech stránkách.

26.1.2009 13:02 | aktualizováno 21.12.2009 15:39 | Jana Přikrylová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.