FITweb

ZPĚT

Syřidlo v sýrech

Které sýry lze jíst, aby v nich nebylo obsaženo syřidlo nebo jen jeho rostlinné či syntetické náhražky?

SYŘIDLO V SÝRECH

Dobrý den, jsem laktovegetariánka a mám moc ráda sýry, jenže s těmi je to poněkud složitější kvůli živočišnému syřidlu rennetu. Mohli byste mi prosím poradit, které sýry lze jíst, aby v nich nebylo obsaženo syřidlo nebo jen jeho rostlinné či syntetické náhražky? IVETA

Odpověď:

Sýry patří do kategorie „zpracovaných“ výrobků, což znamená že původní potraviny (mléko přímo od krávy, zelenina či obilí a maso) jsou zpracovány podle specifického technologického postupu, kdy se do nich určité látky přidávají a naopak jiné odebírají. Čím je výrobek vzdálenější od původní surové potraviny, tím více jiných látek do něj obvykle bývá přidáno. A průmyslově vyrobené sýry jsou jedním z klasických příkladů těchto velmi „zpracovaných“ potravin, a proto se pro vegetariány příliš nehodí. Existují alternativní syřidla získaná z plísní a rostlin, například z artyčoku. Někteří výrobci používají chymosin – látku získanou genovým inženýrstvím. Sýry takto vyrobené jsou pro vegetariány přijatelné. Jedním ze sýrů dostupných ve velkých obchodních řetězcích a neobsahujících živočišná syřidla je Philadelphia Cream Cheesee. Další možnosti jsou kozí sýry koupené přímo z farmy od výrobce, kde si můžete přímo ověřit, jaká používá syřidla. Doporučujeme vám navštívit zahraniční webové stránky , kde najdete seznam firem, které vyrábějí produkty pro vegetariány schválené společností Vegetarian Society. Bohužel většina těchto produktů u nás zatím není dostupná.


Ptali jsme se: Bc. Moniky Divišové, výživové poradkyně, Wellnessia centrum péče

27.1.2009 14:29 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.