FITweb

ZPĚT

Co vám brání zhubnout?

Máte pocit, že vše děláte správně, ale váha se ani nehne? Pak jste asi přehlédli nějakou nástrahu. Poznejte své nepřátele a vše hned půjde mnohem lépe.

Někdo hubne sám a spoléhá na vyváženou stravu a pohyb, někdo vloží důvěru do nejrůznějších „pomocníků“, někdo vyhledá pomoc odborníka. Jaká metoda je ta nejspolehlivější? Obecně platí základní pravidlo – přísné diety jsou k ničemu a nic nezkazíte poradou s odborníkem.

1. KDYŽ HUBNU SAMA

Do jisté míry je to ten nejnáročnější způsob. „Zásadním úskalím bývá nedostatečná motivace pro hubnutí nebo snižování motivace. Nemáme spolubojovníky, dohled, pro někoho možná chybí bič. V boji s kily bychom nikdy neměli být sami. Ve skupině najdete podporu a povzbuzení, sdílení problémů, pocit sounáležitosti. Proto se mi jako dobré řešeni zdají redukční kluby – jmenovala bych zejména Dianu či Stob, které maji dlouhodobé zkušenosti a jsou dostupné po celé republice,“ vysvětluje doktorka Dita Pichlerová. Co s tím? Pokud nechcete jít přímo do redukčního klubu, radí doktorka Pichlerová „pustit si pusu na špacír“ – informujte co nejvíc lidé o své snaze zhubnout. Je to zavazující a pokud víte, komu o svém úmyslu říci, dočkáte se i potřebné podpory. Třeba se kamarádka přidá a vy získáte partnera na cvičení i výměnu dietních receptů.

2. KDYŽ HUBNU S PILULKAMI

„Je už snad obecně známo, že pouhým pojídáním extraktů z bylin a doplňků stravy asi nikdo z nás nezhubne. Vždy je potřeba začít u pravidelného jídelního režimu, malých porcí, racionální stravy a cvičení,“ upozorňuje doktorka Pichlerová. „V další fázi ale mohou tyto volně prodejné preparáty hubnutí podpořit. Rozhodně bych každému doporučila zvýšit spotřebu vlákniny. Vlákniny máme v potravě nedostatek, takže suplementace je velmi vhodná,“ dodává. „Je pravda, že se o účinnosti některých doplňků stravy vedou spory. Ale nezapomeňme na velmi důležitý a vítaný placebo efekt! Aniž bych nějak chtěla snižovat váhu doplňku stravy při hubnutí, je placebo efekt jednou z cest účinku těchto látek,“ vysvětluje.

Co s tím?

„V doplnění důležitých látek vám opět může být nápomocen nutriční terapeut či lékař, který by měl umět doporučit vhodné preparáty,“ radí Dita Pichlerová. Ale pozor: „Znovu zdůrazňuji, že skutečně neexistují žádné volně prodejné zázračné pilulky, které by za nás pracovaly, když my lenošíme a dopřáváme si kalorické porce. Dieta je dřina a mnohdy celoživotní změna návyků.“

3. KDYŽ HUBNU S ODBORNÍKEM

„Tato cesta se mi zdá nejlepší ze všech možných,“ je přesvědčená doktorka Pichlerová. Odborníkem může být lektor v kurzech snižování nadváhy, nutriční terapeut či obezitolog. „Výhoda spolupráce s nutričním terapeutem je ta, že na vás má obvykle více času a návštěvy mohou být častější než u lékaře, ovšem je nutné si zaplatit,“ upozorňuje Dita Pichlerová. „Návštěvy u obezitologa jsou většinou hrazeny pojišťovnou, zaplatíte pouze regulační poplatek. Ovšem alespoň zpočátku je vhodná kontrola po týdnu, což v ambulanci týdnu, což ambulanci lékaře z kapacitních důvodů většinou možné není. Nezapomínejme také, že jen Nezapomínejme lékař má možnost předepsat antiobezitika, eventuálně zvolit dnes již poměrně dnes rozšířenou bandáž žaludku či jiné chirurgické řešení. Je tedy důležité vybrat pro každého tu správnou variantu.

Co s tím?

Má pomoc odborníka nevýhody?

Ke slovu přicházejí například sympatie. Těžko se bude dobře spolupracovat lékaři a pacientovi, kteří se navzájem nesnášejí. Právě při léčbě nadváhy jde hlavně o motivaci a podporu, a tu vám nesympatický člověk poskytne jen stěží. Odborník vám sice možná bude muset sdělit spoustu špatných zpráv, má to ale udělat s ohledem na vás. Pokud narazíte na „odborníka“, který vás motivuje výsměchem či ponižováním, pryč od něj. Stejně tak pokud ve vás vyvolává strach nebo vám neumožní vyptat se na vše, co vás zajímá. Lékař či terapeut je partnerem na náročné cestě, proto by z obou stran měla být naha o spolupráci. Ani ten nejlepší lékař totiž nezmůže nic, pokud vy nedodržíte jeho pokyny a rady. Dita Pichlerová si také pochvaluje spolupráci s psychologem, který může odhalit skryté problémy způsobující přejídání, ale i pomoci s posílením vůle a odhodlání.


PTALI JSME SE: MUDr. Dity Pichlerové, obezitoložky,

PTEJTE SE: Pokud máte nějaké dotazy, na které byste rádi znali odpověď, napište nám, my se za vás zeptáme. dieta@mf.cz

27.1.2009 14:29 | Jana Přikrylová,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.