FITweb

ZPĚT

Dieta s vůní

Nemusíte se stát kavárenským povalečem, který se budí kotlíkem silné kávy, místo svačiny si poručí italské piccolo a odpoledne se prolévá cappuccinem.

Je nejužívanější drogou na světě a její jemně nahořklá chuť si vás naprosto podmaní. navíc vás může tak trošku popostrčit dopředu při vaší cestě za vysněnou váhou. Jak s kávou zacházet tak, aby šla kila dolů rychleji?

Nemusíte se stát kavárenským povalečem, který se budí kotlíkem silné kávy, místo svačiny si poručí italské piccolo a odpoledne se prolévá cappuccinem. Naopak, budete-li se držet pravidla, že méně bývá víc, dosáhnete nejlepších výsledků i co se hubnutí týče. Odborníci se vesměs shodují na tom, že rozumná dávka kofeinového životabudiče může jemně podpořit váš boj s kily, navíc pití kávy snižuje riziko Parkinsonovy i Alzheimerovy choroby, diabetu druhého typu či cirhózy jater. A dobrá zpráva pro ženy – káva obsahuje antioxidanty, které chrání pleť před stárnutím a UV zářením.

SÍLA KOFEINU

Když si prohlédnete obaly některých přípravků na podporu hubnutí, najdete mezi složkami i kofein. Ten urychluje spalování tuků, stimuluje nervovou soustavu a kardiovaskulární systém. Navíc díky němu sval využívá jako zdroj energie tuk místo cukrů. Káva se tedy může stát vaším spojencem při hubnutí, ale jen v menších dávkách. Vybírejte si kvalitní kávu a omezte se na jeden až tři šálky denně.

KÁVA JAKO DOPING

Díky kávě vydržíte vyvíjet námahu zhruba o 30 % času déle, takže šálek kávy před cvičením má opodstatnění. Nejlepší je káva asi půl hodiny před cvičerním. Působí však jen u vytrvalostních sportů. Nezapomeňte přibalit láhev s vodou, abyste kompenzovali odvodňující účinky.

KÁVA A ODVODNĚNÍ

Káva působí jako diuretikum, takže jejím milovníkům hrozí odvodnění organismu. A při nedostatku vody v těle se snižuje energetický výdej, což sabotuje snahu o zhubnutí. Inspirujte se kavárenským zvykem podávat k hrnku kávy skleničku vody, dehydrataci tak předejdete. Větší porce kávy s vydatnou porcí mléka už obsahuje dost vody, takže ji můžete z 50 % započítat do svého pitného režimu.

TISÍCKRÁT JINAK

Do kávy se přidávají přísady, které ji mohou proměnit v kalorickou bombu.

Pokud si objednáte kávu s našlehaným plnotučným mlékem, znamená to minimálně 600 kalorií. Zajímejte se, z čeho byla vaše káva vyrobena, požádejte obsluhu o nízkotučné či sójové mléko. Také kávy s příchutí můžou zmařit vaše dietní úmysly. Kávoví labužníci vědí, že chuť kávy vynikne bez cukru a sladidel. Na Středním východě se do kávy přidává kardamon, Mexičané vaří kávu s hřebíčkem a skořicí a v Etiopii je oblíbený zázvor.


VŠE, CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O KÁVĚ, A BÁLI JSTE SE ZEPTAT:

* Káva se vyrábí z pecek červených plodů kávovníku, což je subtropická rostlina

* Podle legendy magické účinky kávovníku poprvé objevily kozy. Pastýř rychle následoval jejich příkladu a okamžitě na vlastní kůži pocítil jeho povzbudivou sílu. Stalo se tak patrně někde ve východní Africe.

* Rozeznáváme dva typy kávy – arabiku a robustu. Arabica má širší škálu chuťových odstínů a bývá jemnější a kvalitnější než robusta. Tvoří jen čtvrtinu světové produkce a většinou se prodává ve směsi s robustou.

* Jedním z nejproslulejších pijáků kávy byl slavný spisovatel Honoré de Balzac, který do sebe při psaní nalil až šedesát šálků denně.

* Když vědci zkoumali pocity umírněných pijáků kávy, kteří s tímto zvykem přestali, došli k následujícím výsledkům: zhruba 10 % z nich si stěžovalo na pocity deprese a úzkosti a 15 % na další nepříjemné symptomy.

25.9.2008 12:36 | aktualizováno 21.12.2009 15:35 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.