FITweb

ZPĚT

Zůstaly mi strie

Jak se zbavit strií?

ZŮSTALY MI STRIE

Dobrý den, minulý rok byl pro mě hodně psychicky náročný. Trpěla jsem záchvatovitým přejídáním. Jedla jsem neustále až do pocitu omdlení. Přibrala jsem 30 kilo za necelých tři čtvrtě roku a na hýždích, stehnech a částečně na břiše mám výrazné červené strie, které vypadají jako jizvy. Teď už jsem na tom psychicky mnohem lépe a snažím se nabraná kila pomalu začít shazovat. Ale jak se zbavit těch strií? Zůstanou mi i po zhubnutí? Děkuji za odpověď, KATKA

Odpověď:

Katko, první pozitivní je, že se snažíš řešit záchvatovité přejídání. Dostáváš se do psychické pohody, postupně upravuješ svůj režim a tedy kila jdou dolů. Strie – tedy drobné pajizévky vznikající narušením a popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže, vznikají, pokud se kůže rychle rozepne ať již rychlým přibráním na váze, nebo těhotenstvím anebo třeba rychlou změnou objemu paží či stehen při intenzivním cvičení. Tvoří se nejčastěji na břichu, bocích, stehnech a hýždích, někdy i na ňadrech. Zpočátku jsou růžové až dočervena, nejprve úzké, ale časem se rozšiřují a prohlubují. Strie nejsou nemoc, spíše vada kůže. Bohužel úplně se jich zbavit nelze. Dobrou prevencí je pravidelné používání krémů k tomu určených a pravidelná masáž postižených míst. Dokud jsou růžové a dočervena, lze je ošetřit lasery, které napomohou rychlejšímu zbělení a vyhlazení a částečně dojde i k zmenšení vlastní pajizévky. Může se vyzkoušet i vakuová masáž. Má-li tato moje informace být kompletní, uvádím, že existuje jedna možnost, jak se strií zbavit natrvalo – když dotyčný zhubne velké množství kilogramů a hmotnost si drží, pak lze přebytečnou kůži odstranit při plastické operaci. Tak dojde vlastně k odstranění strií i s přebytečnou kůží, nicméně si musíme být vědomi, že stejně budeme mít po operaci klasické jizvy. Je to výkon, který má i svá rizika a v neposlední řadě je poměrně dost finančně nákladný. Bohužel asi 90 % žen má genetické dispozice k tvorbě strií, a tak se jim asi vyhnout zvláště v těhotenství nelze. Ale kontrolou hmotnosti můžemě předejít těm dalším. Z mého pohledu obezitologa bych se více než na strie soustředila na sebe, na změnu stravovacích návyků, abys sníženou hmotnost dlouhodobě držela, a k tomu ti držím palce.


Odpovídala: dietoložka MUDr. Petra Šrámková

27.1.2009 14:29 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.