FITweb

ZPĚT

Penélope Cruze - smyslná španělka

Spí dvanáct hodin denně a bezmála půl života strávila v baletním sále. Proto se může cpát těstovinami a hranolky, a přesto je stále štíhlá jako proutek.

Dokonce tak štíhlá, že si kvůli jedné roli musela zadeček zaoblit falešnými vycpávkami. „Když začínáte kariéru díky své kráse a pak se z vás stane vážná herečka, je to velmi těžké. Lidi vás pořád berou jenom jako bezduchou krasavici,“ postěžovala si jednou Penélope Cruz. Nakonec se však nálepky pouhé ozdoby filmů zbavila a vydobyla si pověst jedné z mála Španělek, kterým se podařilo dostat Hollywood na kolena. Díky rychle se točícímu pracovnímu kolotoči ale nedokáže dodržovat zdravou životosprávu, po požití salátu s jednou ředkvičkou a dvěma salátovými listy by totiž jen stěží podala před kamerou maximální výkon. „Když pracuju, musím hodně jíst, protože potřebuju spoustu energie.“

MALÁ BALETKA

Narodila se 28. 4. 1974 v Madridu, a proto se jí dnes občas přezdívá „madridská Madonna“. Protože byla umělecky nadaná a sršela energií, maminka ji obula do baletních piškotů a poslala ji do nejbližší baletní školy. „Rodiče mě vzali na hodiny baletu, protože jsem byla velmi temperamentní dítě. Měla jsem potřebu vyjádřit své pocity a emoce. Někdy mám pocit, že se dá tancem a dalšími druhy umění vyjádřit víc než slovy,“ vyznává se ze svého vztahu k tanci, kterému věnovala celé dospívání. Vystudovala totiž taneční konzervatoř. A právě baletu vděčí za pružné tělo, kterým učarovala mužské části filmového publika. Nejdříve si herecké ostruhy získala ve svém rodném Španělsku, získala cenu Goya za roli v historickém snímku Dívka tvých snů.

UMĚLÝ ZADEČEK KVŮLI AMODÓVAROVI

Za mnohé vděčí i spolupráci s kultovním španělským režisérem Pedrem Almodóvarem. „Jsem jím posedlá. Dokáže napsat živou postavu ženy jakékoli generace, i starší ženy mezi šedesátkou a osmdesátkou. Americký filmový průmysl by takové osobnosti potřeboval,“ pěje na něj ódy. Na začátku kariéry si zahrála například v jeho snímcích Vše o mé matce a Na dno vášně, v poslední době excelovala v dramatu Volver. Vzbudila velkou pozornost médií tím, že v této roli nosila umělé vycpávky pozadí. Zlé jazyky tvrdí, že filmovým producentům nepřipadala dostatečně sexy. Sama herečka však tvrdí, že ji k tomuto rozhodnutí inspiroval film Tootsie, v němž Dustin Hoff man používal vycpaný zadek. „Vyzkoušela jsem to napůl z žertu při kostýmní zkoušce. Pedrovi se líbilo, jak se s ním pohybuju, a má chůze byla ladnější. Tak jsme se rozhodli, že ho použijeme,“ uvádí to na pravou míru. Ňadra má ovšem pravá, o čemž se mohli diváci už několikrát přesvědčit na vlastní oči. Herečka totiž svůj hrudník odhalila už v osmi filmech. Její rodiče z toho nejsou nadšení a ani Penélope se do podobných scén nehrne: „Chodit nahoře bez není právě můj koníček.“

ITALKA VE ŠPANĚLSKÉM TĚLE

„Snažím se jíst zdravě, ale miluju smažené jídlo a další kalorické bomby. Dejte mi talíř s chlebem, olejem a spoustu soli a budu šťastná. Ale pořád se tak jíst nedá,“ přiznává Penélope. Na seznamu jejích oblíbených jídel figuruje mimo jiné i spousta italských specialit – například těstoviny na všechny způsoby, hutná rizota a křehoučká pizza.„Miluju Italy, jejich jazyk, hudbu, zvyky… Někdy si připadám jako Italka uvězněná v těle Španělky,“ hlásá nadšeně. Kromě italštiny brilantně ovládá i angličtinu a francouzštinu.

SPÍCÍ PANNA

Španělská diva se několikrát zhroutila z přemíry pracovního stresu. „Bylo to strašné, nesnesitelné období. Nic horšího jsem nezažila,“ vzpomíná dnes. Od té doby se snaží maximálně relaxovat, věnuje se meditaci a józe a dokonce se vzdala svého největšího hříchu – vášně pro nikotin. Je také proslulá tím, že spí kolem dvanácti hodin denně, což prospívá nejen její pleti, ale i štíhlé linii. „Když se dost nevyspím, jsem náladová jako malé dítě. Můj rekord je 17 hodin. Dostatek spánku je můj recept na krásu i spokojenost, prostě na všechno.“ Herečka na to jde chytře, protože klinické studie dokazují, že se při nedostatku spánku zvyšuje subjektivní pocit hladu až o 24 %, protože se snižuje hladina hormonu leptinu. Více klidného spánku tedy automaticky znamená menší chuť na jídlo, a ve výsledku tak i štíhlejší postavu.

ČOKOLÁDOVÁ DIETA

Při svých sto šedesáti pěti centimetrech si Penélope udržuje obdivuhodných jedenapadesát kilogramů. Přesto ji kritické oko kamery donutilo po třicítce k umírněné dietě. Nechala si poradit od odbornice na výživu Jackie Kellyové, která jí vypracovala jídelníček, který zaručoval, že se jenž měsíc zbaví minimálně tří kilogramů. A v čem spočívalo její tajemství? Úplně si odpustila nasycené tuky obsažené například v másle nebo plnotučných sýrech a výrazně omezila sacharidy. Jídlo si vybírala následujícím způsobem – zelenina zabírala polovinu talíře, čtvrtinu talíře proteiny a další čtvrtinu zdravý zdroj sacharidů, tedy například neloupaná rýže. Sympatickým rysem této diety je, že nezakazuje čokoládu. Musí se ovšem konzumovat v rozumné míře, stejně jako alkohol. „Tvrdý alkohol rozhodně nedoporučuji, ale dvě deci vína mají na organismus blahodárný vliv,“ vysvětluje Penélopina dietoložka Jackie Kellyová.

FILMOVÉ I SKUTEČNÉ LÁSKY

Krásná herečka neměla nikdy nouzi o ctitele. Výčet Penélopiných milenců takřka přesně kopíruje její filmografii, její lásky totiž skoro pokaždé začaly na place při natáčení. Na počátku její filmové kariéry se jí dokonce přezdívalo „rozvracečka“, protože jejímu šarmu podlehlo hned několik zadaných kolegů. Také Tom Cruise se rozešel s Nicole Kidmanovou nápadně brzy poté, co si s Penélope zahrál ve filmu Vanilkové nebe. Jejich filmové polibky přerostly ve tříletý vztah, který nakonec ztroskotal. Stejný osud potkal i její románek s hercem Matthewem McConaugheyem, s nímž se dala dohromady při natáčení filmu Sahara.

HORKÉ NOVINKY

Nedávno doputoval i do našich kin poslední film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, v němž vedle Penélope září i španělský idol Javier Bardem. Už je vám patrně jasné, jak se jmenuje její současný přítel. Není to nikdo jiný než Javier. Zamilovaný páreček si nedávno dopřál romantickou dovolenou ve Francii a média stále častěji spekulují o jejich veselce. Sama Penélope se ale do svatebních příprav příliš nehrne: „Věřím na lásku, rodinu a děti. Ale nejsem si jistá, jestli věřím na manželství.“ Jednou si možná svou svatební róbu navrhne sama. Nedávno se totiž spolu se svou sestrou Monikou podílela na navrhování módní kolekce pro jednu španělskou značku. —-

JÍDELNÍČEK PODLE PENÉLOPE CRUZ:

SNÍDANĚ: míchaná vejce s cibulí na olivovém oleji

SVAČINA: ovocný salát s borůvkovým koktejlem (půlka banánu a hrst borůvek)

OBĚD: grilované kuře s kouskem celozrnné pizzy a žampiony

SVAČINA: kuskus s rozinkami a datlemi

VEČEŘE: pečená treska s fazolemi a salátem, sklenička vína

DEZERT: čtyři kostičky tmavé čokolády

13.1.2009 10:16 | Iloina Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.