FITweb

ZPĚT

Prima start, ale co dál?

Každý čtvrteční večer představí televize Prima jednoho statečného, který najde odvahu předvést národu své trápení s váhou, vydá se napospas televizním kamerám a veřejně se pokusí o boj s kily navíc.

A že to někdy musí být pořádně těžké okamžiky, o tom není sporu. Jak se mají ti, kteří si svým veřejným hubnutím už prošli? Daří se jim udržet jejich úspěchy? Účastníci jednotlivých dílů se na podzim sešli, aby se podělili o své dojmy, popovídali si mezi sebou a také aby poděkovali doktorce Cajthamlové a inženýru Havlíčkovi. Oba dostali velmi originální, jedlé kytice a také se na ně snesla spousta chvály, ale i dalších dotazů. Jak setkání tvůrců pořadu „Jste to, co jíte“ s jeho hubnoucími účastníky dopadlo, se přesvědčte na vlastní oči.

JAK SE HUBNE POD DOZOREM TELEVIZNÍCH KAMER? JDE TO SNÁZ, NEBO SPÍŠ HŮŘ? TAKOVÝ KROK VYŽADUJE ROZHODNĚ SPOUSTU ODVAHY A ODHODLÁNÍ. O SVÉ DOJMY A POCITY SE S NÁMI PODĚLILI TŘI LIDÉ, KTEŘÍ UŽ SI SVOU VEŘEJNOU DIETU VYZKOUŠELI.


IVANA HLINÁKOVÁ

Ivana vstoupila do pořadu jako vedoucí prodejny potravin, cukrárny a lahůdek. Při výšce 172 cm vážila 149 kilo. Zhubnout chtěla hlavně kvůli svatbě, toužila se vdávat v šatech a bála se, aby z ní nebyla nevěsta v kalhotách. Dobré dílo se podařilo a z Ivany byla krásná nevěsta v bílé róbě. „Jak se mi hublo? Úžasně! Je to šílená inspirace. Když máte při dietě krizi, jako že byste ‚hřešili‘, řeknete si: ‚Přece to nemůžu porušit, budu před celým národem za hlupáka, že to nevydržím aspoň ty 2 měsíce.‘“ Váhu si drží a slaví dokonce další úspěchy. „Od konce natáčení mám pryč dalších 17 cm v pase. Po tolika letech věčných diet jsem díky tomuto pořadu pochopila, jak správně hubnout. Že dieta neznamená držet hladovku, nejíst a trápit se. Tak to opravdu není! Naopak. Jíst, a pravidelně!“ Ivana ještě před castingem na Jste to, co jíte, zhubla sama o 20 kg, pak se ale váha zastavila, a to ji přinutilo vydat se pro pomoc před televizní kamery. „Teď už vím, že bych chtěla mít pod 100 kg. Tak asi 97–98 kg a budu spokojená. Teď mám 128 kg, takže mě ještě čeká nejméně rok shazování a pak už jen udržovat.“ Jak se Ivaně líbilo natáčení? „Nejradši vzpomínám na natáčení s panem Havlíčkem, když jsme vařili. Pan Havlíček je opravdu strašně vtipný, zábavný a inteligentní člověk. Celkově jsem měla hroznou trému z kamer.

Vydrželo mi to prvních deset minut natáčení, a pak už jsem si to užívala. Ale velký podíl na tom všem má štáb, se kterým jsem pracovala. Jsou to moc prima lidi. Dají vám pocit, že se vůbec nic neděje, a vy pak úplně zapomenete, že tam nějaká kamera je. Přijde vám, že si jen tak povídáte o svých pocitech s někým blízkým. Jsou to všechno neuvěřitelní profesionálové. Když jsem měla krize, a že jich bylo docela dost, nebo jsem si s něčím nevěděla rady, vždycky mi pomohli a poradili. Dokonce mi třeba zavolali, jak se mi daří a jestli něco nepotřebuju. Chci jim všem moc poděkovat. Bez jejich podpory a podpory svých blízkých bych to nikdy sama nezvládla.“ Má paní Ivana nějaký vzkaz? „Paní doktorce bych chtěla vzkázat, že jí děkuji za rady, které mi dala. Dokonce jsem i pochopila, proč mi zakazovala koukat na to, kolik vážím, a říkala, že se mám zaměřit na centimetry. Zhubla jsem třeba jen 3 kg, ale měla jsem pryč 10 cm v pase. A co se týká pana Havlíčka, tak tomu vděčím za všechno. Naučil mě, jak správně jíst, co jíst. Je to opravdový profesionál.“ Jaroslav Kanta

JAROSLAV KANTA

Na začátku natáčení vážil 135 kg, dnes váží 92 kg, zhubl tedy přibližně 40 kg! Do nového životního stylu se obul s odhodláním a vervou. Jak sám říká, nový režim mu nevadil. „Jediné, na co jsem si nemohl zvyknout a nemůžu doteď, je neosolená rýže,“ komentuje změny ve svém životě pan Kanta. Ostatní „nová“ jídla ale přijal bez problémů a pochutnává si na nich i dnes. Proč chtěl zhubnout on? „Částečně ze zdravotních důvodů, i když dřív jsem je bral důvodů, i když dřív jsem je bral na lehkou váhu, ale hlavně z důvodů praktických – velice rád, a myslím, že i dobře, totiž tancuji, a váha mi to komplikovala. Kromě toho rád hraji nohejbal a rozhodl jsem se tak vlastně i kvůli práci.“ Pan Kanta je mimochodem opravdu vynikající tanečník – nedávno například s manželkou vyhrál soutěž o nejlepší taneční pár. Také on se pro dohled kamer rozhodl proto, aby získal určitou „zpětnou vazbu“. „Díky tomu, že jsem se viděl v TV, jsem chtěl lidem ukázat, že jsem se sebou něco udělal.“ A jaká je jeho rada? „Bez pohybu by to nešlo. A také myslím, že je nutné klást si splnitelné cíle. Já jsem si koupil malý stepper, hůlky na nordic walking a chodím na dlouhé procházky. Doma si trénuji na stepperu nebo cvičím s činkami. A pak je tady můj oblíbený tanec.“ Pan Kanta ale radí ještě jednu věc: „Hlavně hodně pít. Je potřeba vypláchnout ze sebe ten balast. Opravdu má význam vypít denně co nejvíc čisté vody. Já se držím na 3–3,5 litru.“

MONIKA VIANELLO

Monika je úspěšná mladá podnikatelka. Jenže podnikání znamená stresy a nedostatek času. Kromě toho se na její postavě „podepsala“ dvě těhotenství. V pořadu tak začínala s váhou 105 kg. Proč chtěla zhubnout? Především z touhy po třetím dítěti, ale také kvůli nespokojenosti. „Když má váha překročila 100 kg, tak už jsem se sama sobě nelíbila, ani když jsem strávila 2 hodiny před zrcadlem důkladnými úpravami. A já byla vždycky zvyklá se líbit,“ vysvětluje Monika své důvody. A jak se jí v pořadu dařilo? S kamerami podle svých slov potíže neměla, snad jen větší pocit zodpovědnosti. „Zhubla jsem v pořadu něco přes pět kg, další asi 4 kg potom a teď mám sice takový měsíční stop stav, ale myslím, že to půjde dál. Nicméně paní doktorka a pan inženýr by se zlobili, že se mě ptáte na kila. Já totiž nejvíc zhubla na centimetry. Přes břicho 16 cm.“ Sama ale říká, že by chtěla zhubnout ještě víc. „Jde to pomalu, ale jsem s tím smířená. Nejdůležitější je být v pohodě, takže se tím nestresuji. A že to bude trvat další rok nebo dva? Tak ať,“ zůstává Monika v klidu. A jak Monika vidí své působení v pořadu? „Jsem od přírody člověk veselý, takže jsem hodně věcí brala s nadsázkou a nevadilo mi udělat si srandu i sama ze sebe. Když nic jiného, tak jsem určitě ráda, že jsem díky tomuhle pořadu poznala spoustu prima lidí, se kterými se stýkáme i dnes, a to pak je opravdu sranda,“ pochvaluje si novinky ve svém životě. A nakonec její vzkaz všem, kteří se trápí neúspěšným hubnutím. Co by takovým lidem přála? „Aby se měli rádi a byli v pohodě, to je totiž minimálně padesát procent, ne-li víc, na cestě k úspěchu.“

13.1.2009 12:07 | aktualizováno 16.12.2009 17:21 | Jana Přikrylová,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.