FITweb

ZPĚT

Atkinsova dieta

Dr. Atkins slibuje, že můžete kašlat na počítání kalorií, cpát se od rána do večera tlačenkou a párky, a neztloustnete. Poodhalme tajemství diety, která zamotala hlavu nejedné celebritě.

U nás ji znají jen ti nejzapřísáhlejší dietní závisláci, ale v západních zemích byla jednu dobu velmi v kurzu. Svou „Atkinsovou fází“ si prošla takřka každá hollywoodská hvězda. Píše se o třech milionech příznivců v Británii a ve Spojených státech ji dokonce vyzkoušelo třicet milonů lidí. Někteří tuto dietu zatracují, zatímco jiní ji vynášejí do nebe. Jedno se jí ale vytknout nedá – je úplně jiná než ostatní. Je totiž založená na příjmu potravin s vysokým obsahem bílkovin, ale i tuků.

STOP SACHARIDŮM

Biblí příznivců této diety je kniha Atkinsova dietní revoluce, která vyšla poprvé v sedmdesátých letech, a pak na počátku devadesátých let minulého století. Atkins se v ní prezentuje jako zapřísáhlý nepřítel sacharidů, ve kterých vidí jedinou příčinu nadváhy. Za kila navíc podle něj nemůže ani tak celkový energetický příjem jako spíš složení potravy. Tlouštíkům zakazuje veškeré těstoviny, pečivo a brambory. Sacharidy totiž zvyšují hladinu inzulinu v krvi a mění se v podkožní tuk. Naprostým tabu jsou jen v první fázi diety, která má trvat čtrnáct dní. V dalších fázích se jejich příjem postupně zvyšuje.

DIETA PRO MASOŽRAVCE

Jsou-li sacharidy na černé listině, co potom máme jíst? Na tuto otázku má Atkins jasnou odpověď: zeleninu, obzvlášť listovou, a živočišné bílkoviny všeho druhu. Doporučuje libovou šunku, steaky, vejce na všechny způsoby a máslo v jakémkoli množství. Důvodem je jeho přesvědčení, že za nadváhu mohou jedině a výlučně sacharidy, zatímco vysoký obsah tuku je pro naši váhu v podstatě neškodný. To je však velice diskutabilní názor – strava založená na živočišných tucích může obnášet zvýšený cholesterol a riziko srdečních chorob. To si uvědomují i Atkinsovi příznivci, a tak dieta prošla nedávno modernizací, která vzala v úvahu nejnovější poznatky o výživě. Lidé, kteří mají problémy s váhou, Atkinse odjakživa milovali – to proto, že jim dovoluje i kalorická jídla, která jim ostatní diety odpírají. A pak také proto, že jim je dr. Atkins podvědomě sympatický svým názorem, že lidé za svou nadváhu v podstatě nemůžou. Podle něj jde spíše o geneticky daný sklon k tloustnutí než nevhodný jídelníček.

ATKINSOVI NEPŘÁTELÉ

Není divu, že tato dieta leží v žaludku vegetariánům i dietologům, kteří proti ní vedou doslova křížové výpravy. „Co je na téhle dietě špatného? Je to stejné jako se předávkovat prášky na spaní. Prostě a jednoduše vydáváte do nebezpečí celý svůj organismus,“ prohlásil jeden odborník na zdravou výživu. Servítky si nebral ani další dietolog, který se vyjádřil v tomto smyslu: „Ze všech možných bizarních diet, které byly vymyšleny za posledních padesát let, je tahle ta nejškodlivější.“ A do třetice poslední názor odborníka: „Atkinsova dieta je nesmysl. Každá strava, která zahrnuje maso, vejce a máslo je v dlouhodobé perspektivě podle mě nebezpečná. Každý, kdo ji doporučuje, se provinil proti lékařské přísaze.“ I když dieta v krátkodobé perspektivně funguje, po delší době může být nebezpečná. Kromě rizika pro lidské srdce přináší i další potenciální problémy – zatěžuje kosti, ledviny a může přispět ke vzniku rakoviny.

KONTROVERZNÍ DR. ATKINS

Autor této diety je americký lékař Robert Atkins, který se narodil roku 1930, a který sám nepatřil právě k hubeňourům, i když netrpěl výraznou nadváhou. Po studiu medicíny se specializoval na kardiologii. Se svou specifi ckou dietou přišel poprvé v sedmdesátých letech a pak ji postupně rozvíjel a popularizoval. Zemřel roku 2003 na následky nešťastné náhody – ve svých dvaasedmdesáti totiž uklouzl na náledí a způsobil si vážné zranění hlavy. Jeho odpůrci se pak snažili dokázat, že za jeho náhlé úmrtí mohl ve skutečnosti fakt, že držel svou vlastní dietu, čímž si způsobil zdravotní problémy.

VIP DIETÁŘI

Mezi nejnadšenější propagátorky této diety se řadí Geri Halliwell a Jennifer Aniston. Vyzkoušela ji i Halle Berry, Minnie Driver, Kim Cattrall či Elisabeth Röhm (herečka ze seriálu Právo a pořádek). Atkins uspěl i v politických vodách – za pár kilogramů dole mu vděčí například Bill Clinton či Al Gore. —-

ATKINSOVA DIETA OČIMA PhDr. IVY MÁLKOVÉ


Tuková dieta (pod tuto dietu patří Atkinsova, jinak nazývaná bodová, bezuhlovodanová, bezsacharidová)

Princip: Povoluje se velké množství tuků a bílkovin, sacharidy včetně ovoce a zeleniny se zakazují. U nás vyšla v roce 2000 publikace pod názvem Nová revoluční dieta dr. Atkinse. Revoluční byla v tom, že po dietách omezujících množství tuků přišlo omezení příjmu sacharidů s libovolným příjmem tuků, a navíc bez ohledu na jejich druh.

Pozitiva: Zdánlivým pozitivem je fakt, že omezením sacharidů lidé nepociťují hlad ani chuť k jídlu. Hmotnost jde dolů celkem rychle (částečně však ztrátou vody – absencí inzulinu).

Negativa: Tato dieta zvyšuje riziko srdečně-cévních a nádorových chorob. Neposkytuje dostatek ochranných látek rostlinného původu. Po určité době je chuťově velmi fádní. Po ukončení této diety hrozí jojo efekt.

6.3.2009 10:38 | ILONA LAUŽANSKÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.