FITweb

ZPĚT

Začíná Souboj v těžké váze!

Ve dvou řadách seriálu Jste to, co jíte se MUDr. Kateřina Cajthamlová a ing. Petr Havlíček snažili některé z českých tlouštíků přesvědčit, že se zdravým životním stylem jim bude lépe. Teď se k nim přidává ještě specialista na cvičení David Huf a společně rozjíždějí nový seriál Souboj v těžké váze, v němž půjde nejen o zhubnutá kila, ale třeba i luxusní zájezdy k moři.

Nová tvář pořadu se vám rozhodně bude líbit. Najdete v ní sice své staré dobré známé moderátory a odborníky, MUDr. Kateřinu Cajthamlovou a ing. Petra Havlíčka, ale princip této reality show bude úplně jiný, než jste byli zvyklí vídat. A samozřejmě lepší! O co půjde? Už sám název napovídá, že o souboj. S nadváhou soutěžících, mezi soutěžícími vzájemně i mezi zmiňovanými odborníky.

Dva týmy

Na rozdíl od Jste to, co jíte budete skutečně sledovat jeden souboj za druhým. Hubnout nebudou jednotlivci, ale celé týmy! Rodinné, kamarádské nebo třeba kolegů z práce. Každý z nich bude mít vždy svého kapitána a také „patrona“ v podobě doktorky Kateřiny Cajthamlové, nebo Petra Havlíčka. A o co půjde? Nejen o to zhubnout, ale také naučit se žít zdravě a samozřejmě dosáhnout jako tým lepších výsledků než soupeři. Odměna pak bude více než sladká: luxusní zájezd k moři. No uznejte, znáte snad lepší motivaci, než získat vysněnou postavu a ještě za odměnu parádní dovolenou? Ale nic není zadarmo.

Jak to bude fungovat

Na začátku týmy podstoupí vyšetření u obou specialistů. Petr Havlíček je vyšetří na BodyStatu, sestaví jim jídelníček, paní doktorka je podrobí všem nutným lékařským vyšetřením, zjistí, jestli jim nehrozí riziko nějaké nemoci… David Huf k tomu přidá všechna potřebná cvičební doporučení, sestaví tréninkové plány, a pak už si kapitáni jednotlivých týmů po nenáročné soutěži třeba v hodu jablkem volí svého patrona a začíná souboj. Souboj v těžké váze! Televizní kamery budou soupeřící týmy sledovat vždy po dobu deseti týdnů. Budou u toho, když se soutěžící začnou prát s novými stravovacími návyky, sledovat, co jim dělá potíže, kdy přicházejí krize, kdo tým demoralizuje a kdo z něj naopak do puntíku všechno dodržuje a má největší naději na vítězství – nad sebou samým i týmem protivníků. Ale pozor: vítězem se nestává automaticky ten, kdo zhubne na první pohled nejvíce. Kritéria budou daleko přísnější. Cílem totiž není, aby soutěžící hubli za každou cenu, ale co nejzdravěji. I proto budou mít své patrony a Davida Hufa k dispozici kdykoli na telefonu či e-mailu a samozřejmě se budou i pravidelně potkávat a konzultovat, jestli všechno jde, jak má…

Kritéria hodnocení

Aby byly výsledky Souboje v těžké váze skutečně objektivní, dohodnou se Kateřina Cajthamlová a Petr Havlíček hned v úvodu v rámci Porady odborníků na tom, co znamená 100% úspěch toho kterého soutěžního týmu. Kolik by měli jeho jednotliví členové zhubnout tuku, jak by se měla vylepšit jejich kondice i zdravotní stav. V tuto chvíli ještě ani jeden z nich nebude tušit, jaký tým ten který z nich povede, proto bude nastavení pravidel více než objektivní… Nakonec soutěžící projdou závěrečným vyšetřením na BodyStatu (změří úbytek tuku v těle), při zátěžové kalorimetrii (změří, jak se zlepšila fyzička) a v laboratoři (odhalí změnu zdravotního stavu). Dosažené výsledky se sečtou a vydělí počtem kritérií a výsledkem bude číslo, které rozhodne, kdo si pojede užívat sluníčka a šumění mořských vln… Vy se tak na konci Souboje v těžké váze dozvíte, že třeba kapitánka týmu A zvládla úpravu životního stylu na 75 procent a její sestra na 60 procent, zatímco kapitán týmu B to dokázal na 90, jenže jeho spolubojovník zůstal na nule. Jasné pak je, že na dovolenou pojede tým A… Jde přece o týmovou práci a podporu!

Co to může dát vám?

I když neseberete odvahu a nepřihlásíte se, je jasné, že si ze sledování pořadu můžete odnést řadu rad, jak správně zhubnout. Jeho cílem je totiž mimo jiné udělat „osvětu“. Budete poznávat, jak se dá žít zdravě, co můžete udělat, abyste se do stadia nadváhy či obezity vůbec nedostali. Zjistíte, co všechno za kily navíc může stát, jak moc je ovlivňuje psychika. Zkrátka uvidíte, že hubnutí není jen o zběsilém hlídání jídelníčku, vytrvalém sportování, ale také o tom, jak si to všechno srovnáte v hlavě.

Kamera, klapka… jedem!

Nová reality show Souboj v těžké váze bude naprosto unikátní. Soutěžící už nebudou bojovat jen sami se sebou, získají daleko více motivací: opět tu budou televizní kamery, hodnocení jejich úspěchů bude průběžné a nakonec je tu ještě fantastická odměna v podobě zájezdu k moři. A kdy to začne? Už 27. 4. ve 20 hodin na TV Prima! —-

SOUBOJ V TĚŽKÉ VÁZE OČIMA MODERÁTORŮ

* Nový pořad se už brzy objeví v TV. Kdo přišel s jeho ideou?

K. Cajthamlová: Při natáčení Jste to, co jíte se projevila odlišnost české populace proti anglické, pro niž byl původní formát vymyšlen. Češi od dob MUDr. Rajko Dolečka ví, že se nesmí přejídat, takže „stoly hrůzy“ byly často poloprázdné. V původním formátu nedocházelo ani k edukaci ve věci zdravotního stavu. Diváci také žádali příběhy lidí, kteří mají třeba i menší problém – zformovat postavu, přibrat svalovou hmotu, měli zájem o problematiku hubnutí starších lidí a pacientů s jinými diagnózami než otylostí. S dramaturgyní pořadu Martinou Bekovou jsme proto přišli s návrhem vytvořit formát nový – soutěžní, v němž bychom ukázali individuální příběhy a zohlednili v hubnutí i zlepšení laboratorních parametrů, stejně jako chybné hubnutí aktivní hmoty u hladovějících.

P. Havlíček: Původně jsme ani nepočítali s ideou, že půjde o souboj nás dvou, tedy mě s paní doktorkou. Ale finální rozměr se mi líbí právě proto, že dokáže divákům dát i spoustu užitečných informací.

* Má něco společného s původním pořadem – Jste to, co jíte?

K. Cajthamlová: Společné rysy tu jsou, ale jsou to ty věci, které jsme už u druhé řady do pořadu zakomponovali po dohodě s licenzory – porady odborníků, přehledy chyb ve stravování a příběhy účastníků. Navazujeme i na to, že se má role a role Petra Havlíčka vyrovnávají.

P. Havlíček: Ale přestože stojíme jakoby proti sobě, jsme všem soutěžícím od počátku k dispozici oba. Vysvětlujeme jim, jak co v těle funguje, co je třeba začít dělat jinak. Snažíme se je naučit přemýšlet a pochopit podstatu problému, který se svým životním stylem mají.

* V čem bude pořad jiný pro vás?

K. Cajthamlová: Doufám, že přestanou rádoby vtipné poznámky typu „paní doktorko, pojďte nám vyházet lednici“ a také e-maily těch, kdo chtěli vyhazované potraviny rozdávat bezdomovcům a hladovějícím.

P. Havlíček: Dostaneme víc prostoru pro zmiňovanou „osvětu“. Já přestávám být jen tím, kdo soutěžícím řekne, kolik tuku v těle mají, a naučí je něco vařit.

* Natáčení je v plném proudu, už vás při něm někdo překvapil?

P. Havlíček: U některých účastníků se ukazuje, že lákadlo v podobě dovolené je to jediné, o co jde. Jsou schopní kvůli tomu i hladovět. To byla ta nepříjemná překvapení. Ale na druhou stranu jsem se dočkal u jednoho ze svých týmů i příjemných překvapení, kdy se přiznám, byl jsem skeptický, ale výsledky jistého muže hubnoucího kvůli partnerce začínají být více než zajímavé… Jak to dopadne, ukáže ale až další natáčení.

K. Cajthamlová: Pořad skutečně ukazuje i překvapivé konce, protože touha zvítězit někdy lidi žene do hazardu se zdravím. Na druhou stranu někteří ze soutěžících odhalili skryté rezervy, o kterých jsme neměli tušení.

* Když se řekne těžká váha, co všechno si pod tím představíte?

K. Cajthamlová: Asi zátěž, kterou (ať už psychicky či pouze fyzicky) s sebou „vláčí“ každý, koho trápí vzhled nebo špatný zdravotní stav.

P. Havlíček: Řekněme, že těžká váha znamená vždycky těžší problém.

* Dokážete říct, kolika lidem už jste pomohli vyhrát jejich souboj s těžkou váhou?

K. Cajthamlová: Souboj s vypěstovanou těžkou váhou je celoživotní. Představa, že má vyhráno ten, komu se jednou nebo dvakrát podaří „rychle něco shodit“, je legrační. Nakonec je se svým rozhodnutím změnit životní styl každý sám. Rozhodne-li se a vytrvá, vyhrál. Hlavně sám nad svou genetikou, výchovou, chybnými vzory či závislostmi a pohodlností. A pro mě je každý takový klient

vítězem.

P. Havlíček: Za 17 let praxe to spočítat nedokážu. Každopádně pro mě vždycky bylo důležité, abychom se nemuseli potkávat několik měsíců či let, ale aby stačilo jedno dvě setkání. Aby během nich lidé pochopili, že hubnutí není jen dieta a nárazové chození do fitness centra. Protože kdyby to tak bylo, byl by celý náš národ dávno hubený!

* Kteří lidé podle vás obecně vzato mají šanci tento souboj vyhrát?

K. Cajthamlová: Ti, kteří pochopí, v čem je jejich omezení a neztratí optimismus a soudnost. Ti, kteří si uvědomí, kdy jejich trápení začalo, co je v pozadí – a rozhodnou se „zhubnout v hlavě“.

P. Havlíček: Vyhrát souboj s těžkou váhou můžou jen ti, kteří pochopí, že je třeba víc než zhubnout. Vím, že se opakuji, ale je třeba pochopit, že musí zkrátka změnit celý svůj život.

4.5.2009 12:30 | JANA POTUŽNÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.