FITweb

ZPĚT

Konec obezity v Čechách: začal televizní Souboj v těžké váze

Jak vnímají obezitu účastníci nové reality show TV Prima Souboj v těžké váze? Proč se s ní rozhodli vypořádat a jak si užívají hubnoucí úspěchy? Položili jsme jim pět otázek.

1. Kdy jste začal/a mít problémy s váhou?
2. Zkoušel/a jste zhubnout již dříve?
3. V čem je podle vás největší problém?
4. Kdy jste se doslechl/a o novém pořadu Souboj v těžké váze a co vás přimělo se přihlásit?
5. Co se vám vybaví, když se řekne nadváha nebo obezita?


Tomáš Pouch, 36 let

1. Od plenek. Máma mi vyprávěla, že když jsem byl malé miminko, stále jsem plakal. Takže šup k lékaři. Doktorka řekla: „Vždyť on má hlad, dejte mu najíst.“ A od té doby vždy, když jsem začal řvát, dostal jsem najíst. Tak se ze mě stalo hodné dítě, které mělo rádo jídlo.

2. Zkoušel, jenže většinou jsem pak nabral zpět i více kilo. Hlady jsem šilhal, a nic. Zhubnout se mi podařilo dvakrát, a to díky pohybu - sportu, ale to už je dávno. Od té doby, co umím řídit auto, jsem ten pohyb už nějak nepotřeboval.

3. Tak ten vidím ve své váze. Jezdím hodně na kole - i závody horských kol, a tam je to pořád do kopce. Odborníci spočítali, že jeden kilogram zbrzdí člověka o 1,13 % na rychlosti. Když tedy vezmete v úvahu, že profesionálové váží 70 kg, a já 150… tak to bych pak s jejich váhou lítal :-)

4. O pořadu jsem se dozvěděl od ing. Petra Havlíčka, kterého jsem navštívil právě pro radu, jak jíst. Hned jsme si padli do oka a on mi nabídl televizi. A proč ne, řekl jsem si, a tak mě tu máte. Jsem rád středem pozornosti, dělá to dobře mé ješitnosti.

5. Obezitu vidím jako velký problém s nutností ho řešit, nadváhu jako zásadní problém nevidím.


Šárka Šlégrová, 31 let

1. Odmalička jsem byla silnější. Mám od přírody statnější postavu a když se k tomu přidá špatná strava, pár kilo navíc bylo hned na světě. Určitě to tedy nebylo tím, že bych se nehýbala. Sportovala jsem hodně, dokonce jsem i závodně dělala džudo.

2. Zkoušela. Když jsem byla mladší, tak jsem zkrátka nejedla. V posledních letech se můj jídelníček zlepšil, ale pořád to nebylo ono. Snažila jsem se jíst zdravě, ale ani tak se mi nedařilo zhubnout.

3. Paradoxně jsem jedla málo sacharidů, a hodně bílkovin a tuků. Až pan Havlíček mi vysvětlil, že abych hubla, musím jíst i „cukry“. Byla jsem pak unavená při sportu, na nic jsem neměla sílu. Přestože jsem se snažila jíst zdravě, neuměla jsem to.

4. Dívala jsem se na pořad Jste to, co jíte, a přihlásila se do dalšího kola. Na castingu mi paní doktorka Cajthamlová řekla, že mne vyberou, ale musí jít se mnou i kamarádka, která mě doprovázela. Nakonec jsem ji přemluvila a do soutěže jsme šly obě.

5. Nadváha je jen pár kilo navíc a obezita je, když je někdo tlustý jako… Ne, nechci být sprostá. Když jsem se do pořadu přihlásila, byla jsem vyloženě tlustá.


Karel Dvořák, 42 let

1. Problémy s nadváhou u mě začaly asi tři měsíce po svatbě, a to v 18 letech - po svatbě začala pravidelná a vydatná strava, a tak jsem za tři měsíce přibral asi 25 kg. Tloustl jsem tak rychle, že mi popraskala kůže na těle (nestačila se napínat). V den svatby jsem měl 70 kg, a za tři měsíce 95 kg. Za nějaký rok jsem přestal kouřit a má váha se vyšplhala opět o dalších 10 kg - na 105 kg . Takto jsem se postupně dopracoval až ke svým 129 kg.

2. Nezkoušel jsem držet žádné diety, jen jsem jeden čas nejedl na nočních směnách (pracuji v nepřetržitém provozu na směny). Mé nejedení bylo téměř zbytečné - má váha šla dolů asi jen o tři kila a měl jsem hlad.

3. Můj problém byl hlavně v přejídání a dojídání jídel po dětech. Také jsem jedl nesprávná jídla - tučné maso, knedlíky, sádlo apod.

4. O nové soutěži jsem se dozvěděl z reklamy v TV při pořadu Jste to, co jíte. K přihlášení do pořadu mě přiměla má žena. Vyplnil jsem dotazník a poslal - doufal jsem, že to bude bez odezvy, ale přišla pozvánka na casting. Jeli jsme tam a já si říkal: Snad nás nevyberou… A vybrali.

5. Slovo obezita zní hůř. Nelíbí se mi, tak ho nikdy v souvislosti s váhou nevyslovuji.Nadváha je ještě taková „normální“ a přijatelná.


Rosemarie Dvořáková, 41 let

1. Problémy s nadváhou jsem začala mít při prvním těhotenství. Přibrala jsem 25 kg, a po porodu se mi podařilo shodit jen polovinu váhy.

2. Diet jsem držela mnoho - z časopisů, podle rady známých, taky jsem zkoušela akupunkturu, tabletky, nápoje apod. Ale pokaždé s jojo efektem a ještě pár kily navíc.Tak jsem se časem dopracovala až k současným 82 kg.

3. Největší problém je po nynějších zkušenostech v hladovění - sotva jsem snědla vajíčko, už jsem se těšila, až sním za dvě hodiny rajče…

4. Sledovala jsem v TV pořad Jste to, co jíte. Zkoušela jsem se řídit podle rad, ale nemělo to na mne účinek, protože je každý organismus jiný. Jednou jsem zhlédla upoutávku na nový pořad, a tak jsem přes internet vyplnila přihlášku - a vyšlo to. V současné době jsem díky tomu moc šťastná.

5. Obézní? To jsem byla, když jsem byla v nemocnici s vysokým krevním tlakem a do propouštěcí zprávy mi napsali: Pacientka je obézní. Obézní jsem byla, když jsem šla do soutěže, teď už mám jen nadváhu.

18.5.2009 15:20 | PAVLA MAŘÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.