FITweb

ZPĚT

Dieta podle krevních skupin

Zdá se, že nebýt amerických lékařů, svět by přišel o řadu diet. Také dieta podle krevních skupin je dílem jednoho z nich, konkrétně dr. Petera J. D'Adama, který studiem pacientů svého sanatoria dospěl k názoru, že stačí znát krevní skupinu a kilogramy navíc se s vámi rozloučí…

Své lékařské poznatky tento lékař sepsal do knihy Výživa a krevní skupiny - 4 krevní skupiny, 4 diety. Říká v ní ve stručnosti toto: každá krevní skupina vyžaduje jiný druh potravin. Pokud je dostává, je její nositel v dobré fyzické a psychické kondici. Je-li to naopak, bojuje s nadváhou i jinými zdravotními potížemi. Jeho teorie zní velmi dobře, nicméně pojďme se na ni podívat podrobněji.

Tři skupiny potravin

Máme tedy čtyři krevní skupiny 0, A, B a AB. Každá z nich má potom tři skupiny potravin - první jsou vyloženě prospěšné a dané krevní skupině přímo šité na míru. Druhé jsou neutrální, což znamená, že zasytí, ale žádný výrazný přínos pro tělo nemají. Třetí skupinou jsou potraviny, jež jsou pro tu kterou krevní skupinu naprosto nevhodné a dr. D’Adamo je zakazuje. Právě tyto potraviny podle něj mají na svědomí všechna přebytečná kila. Stačí je tedy vyřadit a bude po problému!

Lovci, zemědělci a jiní

Svou teorii americký lékař podkládá tvrzením, že všichni máme genetické předpoklady spojené právě s krevní skupinou. Lidé s krevní skupinou 0 jsou potomky lovců, kteří žili už před 50 tisíci lety na africkém kontinentě a živili se převážně lovem, tedy masem. Mělo by se jednat o odolné, fyzicky zdatné jedince, kteří obvykle dosáhnou toho, co chtějí. Krevní skupina A musí své předky hledat mezi zemědělci ze středovýchodní Asie (před 20 000 lety), ti byli zvyklí na rostlinnou stravu. Takoví lidé bývají tvořiví, upřímní, nicméně se nesmějí dostat do stresu, v němž prakticky neumějí fungovat. Příslušníci krevní skupiny B jsou údajně potomky kočovníků, kteří žili před 15 000 lety v Himálaji a Indii a jejichž hlavní energetický příjem pokrývaly mléčné produkty. Bývají přizpůsobiví a odolní proti stresu. Poslední skupinou je AB, jež vznikla spojením skupin A a B zhruba před 1200 lety a měla by dobře snášet stravu kombinovanou z obou zmiňovaných skupin. Lidé, kteří do ní patří, jsou tak trochu dobrodruzi, nabití energií, ovšem sem tam se nevyhnou depresím… Už se podle této charakteristiky dokážete někam zařadit? Přesto je asi lepší vycházet ze skutečných laboratorních výsledků rozboru krve.

Krevní skupina 0

Pokud k ní patříte, máte jako potomci nejstarších obyvatel planety nejrozvinutější metabolický systém, který si hravě poradí s masem (doporučováno je s ohledem na snahu zhubnout především drůbeží) a z neutrálních potravin pak se zeleninou a sójovými výrobky. Zkrátka je pro ně vhodná vysokoproteinová dieta, jež vylučuje vejce (tito lidé mají sklon k vysoké hladině cholesterolu), mléčné výrobky, prakticky všechny obiloviny (snad s výjimkou ječmene a jáhel) a také kyselé ovoce. Jako pohybová aktivita, která k redukčnímu jídelníčku patří, se pro ně nejvíce hodí intenzivní cvičení typu fitness.

Krevní skupina A

Velmi často ji mají vegetariáni, kteří by měli nejvíce konzumovat produkty z obilovin (až na nevhodnou pšenici), nejrůznější semínka, luštěniny. Když už dostanou tito lidé chuť na maso, měli by volit ryby, ideálně s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Na co by měli potomci zemědělců zapomenout? Určitě na mléko (mívají problémy s trávením mléčných cukrů -proto je pro ně vhodnější mléko sójové), maso, vajíčka, tuky (s výjimkou olivového oleje). A pohyb? Ten jim určitě prospívá klidnější, například ve formě strečinku, golfu, tai-či…

Krevní skupina B

Máte ji také? Pak vám dr. D’Adamo doporučuje jehněčí, králičí maso a zvěřinu, stejně jako veškeré ryby. Dobře vám budou dělat všechny mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny (kromě čočky) a z ovoce například banány nebo hroznové víno. Co vám určitě neprospěje, jsou všechny druhy pečiva a jiných produktů z obilovin (dovolit si můžete snad jen ty z rýže), tuky vyjma olivového, ořechy, uzeniny. Pokud se chcete hýbat, bude pro vás jako nositele krevní skupiny B nejlepší jakákoli aerobní aktivita, například jízda na kole, kolečkových bruslích, aerobik nebo obyčejná, ale osvědčená chůze.

Krevní skupina AB

Její nositelé jsou potomky lidí se skupinou A i B, vlastně patří k nejmladším na této planetě, a možná i proto není jejich metabolismus tolik vybíravý. Z masa si můžou dovolit králičí, skopové, všechny druhy ryb i mořských plodů. Neuškodí jim ani mléčné produkty (stačí se vyhnout plísňovým sýrům, podmáslí a zmrzlině), vajíčka, ořechy, žitné pečivo, rýžové produkty a dokonce i pšeničné výrobky jsou v tomto případě neutrální. Bez problémů se vypořádají s luštěninami, ovocem a zeleninou. Pozor si musejí dávat snad jen na červené maso.A když pohyb, pak něco, co prospěje jejich tělu i duši zároveň, takže ideální se zdá jóga ve všech svých formách.

Než se do toho pustíte…

Také si přejete patřit ke skupině AB, která, jak se zdá, sice patří k psychicky nejméně odolným, nicméně jíst může prakticky všechno? Ale co když zjistíte, že máte krevní skupinu A a měli byste vypustit milované maso a stát se prakticky vegetariánem? A opravdu poté, co zjistíte, „kdo jste“, vydržíte mít tak omezený jídelníček? Prospěje vám to vůbec v něčem, když účinnost a kladný vliv na zdraví u této diety ještě neprokázaly žádné dlouhodobé vědecké studie? Lákavé je v tomto případě, že nemusíte počítat kalorie, ale co víc? Nevadí, že některé krevní skupiny prakticky nesmějí zeleninu a ovoce či mléčné výrobky? Pojďte se spolu s námi podívat, co si o ní myslí jedna z našich předních odbornic na výživu a zdravý životní styl - PhDr. Iva Málková ze společnosti STOB.

Kdo držel dietu podle krevních skupin?

Za jedenáct let své existence oslovila desetitisíce žen po celém světě. Na internetových diskusích se dočtete, že mnozí díky ní zhubli desítky kilogramů za pár měsíců, jiným se ručička na váze nepohnula ani o milimetr. Ze slavných ji každopádně část svého života držela křehká Courtney Cox alias Monica ze seriálu Přátelé nebo Calista Flockhart, pro kterou byla jednou ze zastávek na cestě k anorexii, k níž se dlouho odmítala přiznat.


ZEPTALI JSME SE: PhDr. IVY MÁLKOVÉ,

zakladatelky společnosti STOB (Stop obezitě),

„Není mi známa žádná studie, která by dokázala spojení mezi krevními skupinami a vhodným výživovým stylem ve vztahu k redukci váhy. Jídelníček není u některých krevních skupin vyvážený, dalším chybí například dostatečné množství vápníku. Některé potraviny předepisované v kuchařkách pro krevní skupiny jsou méně dostupné a lidé se pak zbytečně trápí, když chtějí dodržet pravidla, která nemají opodstatnění. A navíc se kvůli krevním skupinám nutí do potravin, jež třeba nemají rádi. Kladem všech diet je určitě fakt, že se lidé se zamyslí nad svým jídelníčkem a dostanou ho více pod kontrolu. Často sníží celkový energetický příjem a hubnou v důsledku menšího příjmu energie, ale ne v důsledku výběru potravin třeba podle krevních skupin.

27.5.2009 11:59 | JANA POTUŽNÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.