FITweb

ZPĚT

Poruchy příjmu potravy

I když by se mohlo zdát, že o poruchách příjmu potravy (PPP) se už tolik nemluví, neznamená to, že se naší společnosti netýkají. Stále tu jsou, a vůbec ne jen ve formě známé anorexie, bulimie nebo záchvatového přejídání!

Na téma poruch příjmu potravy jsme si proto povídali s klinickým psychologem a psychoterapeutem Mgr. Janem Kulhánkem ().

Začarovaný kruh

V současné době přibývá lidí s nadváhou, ale i těch, kteří se jí za každou cenu snaží vyhnout. A nezřídka se stává, že se situace vymkne z rukou. „Člověk se začne jídla bát, často kontroluje, zda nepřibírá na váze, neustále na něj myslí a vymýšlí, jak a kde toho sníst méně. Vyhledává nízkokalorické jídlo, i když netrpí nadváhou. Má výčitky, pok ud se nají, sleduje, kolik toho jedí lidé kolem,“ popisuje Jan Kulhánek myšlenky a pocity člověka trpícího některou z PPP.

Klasické trio i méně známé pasti

Jenom pro připomenutí a zjednodušeně: anorexie představuje poruchu ohrožující život, jež se projevuje odmítáním stravy potřebné pro zabezpečení zdravého života. Bulimie se vyskytuje častěji a jedná se o konzumaci velkého množství potravy (až 20 900 kJ/5000 kcal), kterého se pak bulimik zbaví zvracením. Záchvatové přejídání charakterizuje opakované přijímání potravy až do „prask nutí“ s následným znechucením ze sebe sama, vedoucím k depresi, úzkostem a pocitům osamělosti. A pak jsou tu i méně známé formy poruch příjmu potravy.

Sním jen to, co nen í škodlivé, a když ne, tak...

…se potrestám ještě přísnějším jídelníčkem - tak nějak smýšlejí lidé trpící PPP zvanou ortorexie (více se o ní dočtete na str. 34-35). „Jedná se o patologickou posedlost zdravou výživou. U nemocného se z počáteční orientace stává posedlost a hlavní náplň času,“ vysvětluje odborník. Ortoretik se při zdravém jídle cítí jako něco víc, užívá si jakýchsi povznesených pocitů. Alespoň do té doby, než zhřeší, spustí se v něm lavina sebeobviňování a sebetrestání se.

Být silný jako Rambo!

Ve snaze být silnějšími začnou někteří lidé podporovat svalový růst potravinovými doplňky a jídelníčkem složeným pouze z bílkovin. Avšak kvůli nepřiměřeně velké přijaté energii a nevyvážené stravě se dopracují spíše k nadváze a metabolickým poruchám. Takové chování se diagnostikuje jako bigorexie. „Jde o poruchu vnímání vlastního těla, kdy nemocný usiluje o dosažení často nereálných hodnot ve své fyzické zdatnosti, svých tělesných proporcí. Mezi hlavní rizika této poruchy patří poškození pohybového aparátu dlouhodobým přetěžováním,“ varuje Jan Kulhánek.

Místo večeře láhev vína

A pak je tu porucha přijmu potravy zvaná drunkorexie. „Označuje opakované redukování příjmu potravy s cílem snížit příjem kalorií a dovolit si tak pít více alkoholu. Tato posedlost vychází z faktu, že alkohol je poměrně kalorický. Zahrnuje také cílené zvyšování výdeje energie kombinováním tvrdého alkoholu s energetickými nápoji,“ říká odborník. —-

Vědeli jste, že...

…hladovění před pitím alkoholu snižuje toleranci na něj (člověk se rychleji opije, a navíc je alkohol pro tělo nebezpečnější)? Docela rychle se tak může rozvinout i alkoholismus.

11.6.2009 16:16 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.