FITweb

ZPĚT

Posedlost jménem celulitida

Postihuje nejen dámy při těle, ale i vychrtlé modelky, jimž se ve výstřihu rýsují klíční kosti. Jak zatočit s pomerančovou kůží, která hyzdí naše stehna, hýždě, paže a bříška?

K nejvýznamnějším vynálezům 20. století patří počítač, motorové letadlo a… celulitida. Toto slovo se poprvé objevilo až v 60. letech minulého století v jednom britském časopise. Do té doby pro ni neexistovalo označení, a tak nikoho ani nenapadlo, aby se drobnými hrbolky na pokožce nějak zvlášť trápil. Zato dnes se kolem této kosmetické „vady“ rozeběhla obrovská mašinerie, ve které se točí nepředstavitelné peníze.Masážní přístroje, kartáče, speciální emulze, peelingy, potravinové doplňky. Celulitidou trpí přes devadesát procent žen, a tak je po přípravcích, které slibují sebemenší zlepšení, velká poptávka.Ve skutečnosti ale nic nezabírá lépe než změna životního stylu.

TAJEMSTVÍ DOLÍČKŮ

Celulitida je hovorový výraz pro degenerativní změny podkožního tukového vaziva. Zbytnělé tukové buňky se „prodírají“ skrze provazce vaziva a výsledkem je dolíčkovatá kůže pokrytá nerovnoměrnými hrbolky. Proto se tomuto jevu přezdívá také „efekt staré matrace“, „cottage efekt“, či dokonce zcela nelichotivě „vzhled prasečí kůže“. V češtině se nejvíce vžil o poznání poetičtější výraz „pomerančová kůže“. Vzniká působením ženských pohlavních hormonů, a tak mezi nejrizikovější období jejího výskytu patří puberta, okamžik nasazení hormonální antikoncepce, těhotenství a přechod. Za svůj život se s tímto termínem doslova na vlastní kůži seznámí naprostá většina žen.

SEBEOBRANA EXISTUJE

Největším nepřítelem jsou volné radikály, kterým je potřeba se bránit. Jejich molekuly mohou započnout řetězovou reakci, která v konečném efektu vede k vytvoření celulitidy.Zdrojem volných radikálů může být znečištění, cigaretový kouř, stres, nevhodné jídlo, nadměrné vystavovávání se slunci, nedostatek spánku či příliš frenetické cvičení.

ZREVIDUJTE LÉKÁRNIČKU

Některé léky, například prášky na spaní nebo projímadla, můžou přispět k tvobě celulitidy. Také antikoncepční tabletky, které zvyšují hladinu estrogenu, často vedou ke zvětšení tukových buněk. Nicméně ani po tomto zjištění nepřestávejte brát předepsané medikamenty. Máte-li však podezření, že přispívají k vašim problémům s pletí, proberte s lékařem, jestli pro vás neexistuje jiná alternativa.

DOPLŇTE SI DOPLŇKY

V boji se zvrásněnou kůží vám dokáže pomoct velká řada potravinových doplňků. B-komplex ozdraví váš metabolismus, glukosamin vyspraví defekty ve všech vrstvách pokožky, lecitin posílí buňky a antioxidanty, jako například vitamin C, pomůžou napravit škody, které napáchaly volné radikály.

PRAVIDELNĚ SE KARTÁČUJTE

Pořiďte si masážní kartáč a třikrát týdně jím promasírujte tělo a postupujte přitom zezdola směrem k srdci. Kromě toho, že tak odbouráte stres, který patří k příčinám celulitidy, zlepšíte prokrvení pokožky. Máte-li dost času a financí, dopřejte si v ideálním případě u odborníka lymfatickou drenáž, při níž se účinně aktivuje podkožní lymfatický systém.

HÝBEJTE SE TŘEMI ZPŮSOBY

Proti pomerančové kůži nejlépe zabírá kombinace hned tří druhů pohybu - kardiocvičení, vytrvalostního tréninku dolní části těla (například běhu) a posilování. Na seznam doporučených sportů patří také aerobik a tanec. V posilovně zabírají zejména cviky, které se koncentrují na problematické pasáže, tedy stehna, hýždě a bříško.

HYDRATUJTE OSTOŠEST

Alfou a omegou hladké pokožky je dokonalá hydratace. Pořiďte si proto kvalitní hydratační emulzi, nejlépe s obsahem vitaminu E, kterému se plným právem přezdívá „elixír mládí“ a zlepšuje vzhled pleti. Používejte ho s železnou pravidelností dvakrát denně a brzy uvidíte výsledky.

MASÍRUJTE!

1. Do ruky Masážní rukavice proti celulitidě Anti Cellulite Glove podpoří účinnost anticelulitidních přípravků, Orifl ame, 149 Kč

2 .Přírodní drenáž Lufa s odnímatelnou rukojetí poskytne během koupele šetrný peeling a stimuluje krevní oběh celého těla, Adonis, 89,90 Kč

3. Modrý pomocník Masážní chobotnice povzbudí akupresurní místa, uvolní napětí svalů a dokonale potrápí celulitidu, Body Basics, 149 Kč

4. Měkké hýčkání Masážní kartáč napomáhá k prokrvení a tonizaci pokožky, Orifl ame, 289 Kč

5. Urputný ježek Masseur Cellulite pomáhá proti celulitidě a oblými výstupky oživí unavený lymfatický systém, Sephora, 280 Kč

4 STADIA POMERANČOVÉ KŮŽE

1. LATENTNÍ STADIUM:

Zvrásněná kůže je patrná pouze při tlaku. Proveďte si štípací test - vytvořte prsty kožní řasu a pozorně si ji prohlédněte. Jestli jsou na ní drobné nerovnosti, jedná se o prvopočátek celulitidy.

2. MANEKÝNSKÉ STADIUM:

Dolíčky jsou patrné i při napnutí svalů, fyzickém vypětí, v některých pozicích či při dopadu bočního světla. Při štípacím testu jsou prohlubně čím dál výraznější.

3. ROZVINUTÉ STADIUM:

Pokožka je zvrásněná neustále, ale jedná se jen o drobné nedokonalosti, které nebijí na první pohled do očí.

4. AKUTNÍ STADIUM:

Jedná se velké bolestivé nerovnosti na pokožce spojené s otékáním. Co jste o celulitidě nevěděla:

CELULITIDA JE DĚDIČNÁ

Pravda

Jestli vaše matka či babička trpěla tímto kosmetickým nedostatkem, je pravděpodobné, že k němu budete mít také sklony. To ale neznamená, že se musí projevit za každou cenu. Mnohé totiž můžete ovlivnit svým životním stylem a stravou.

CELULITIDA JE SPOJENÁ S NADVÁHOU

Lež Může vás postihnout, ať jste jakékoli postavy, váhy či výšky. Jasným důkazem jsou statistiky - ve vyspělých zemích trpí nadváhou přes 60 % žen, ale celulitida se týká více než 90 %. Z uvedených čísel vyplývá, že se s tímto problémem potýkají mnohdy i velmi štíhlé ženy.

S VĚKEM SE ZHORŠUJE

Pravda Asi jste si všimla, že si ženy ve vašem okolí na pomerančovou kůži stěžují s přibývajícími léty stále hlasitěji. Pokožka se stává křehčí a vazivo stárne, zatímco tukové buňky se roztahují. Kvůli struktuře pokožky se již existující celulitida stává viditelnější.

KDYŽ BUDETE PÍT SPOUSTU VODY, ZLEPŠÍ SE TO

Lež Výrazné změny v pitném režimu vám pomůžou jen v jediném případě -jste-li dehydratovaná. Někteří lidé věří, že obrovské množství vody vyplaví toxiny, které přispívají ke vzniku celulitidy. Na druhou stranu však existují teorie, že přehnaný příjem tekutin může učinit pomerančovou kůži ještě nápadnější.

CVIČENÍ VÁM VYHLADÍ POKOŽKU

Pravda

V tělocvičně se sice nezbavíte tohoto neduhu stoprocentně, ale určitě pomůžete k prokrvení pokožky. Díky tomu se sníží obsah toxinů a celulitida slábne. Při cvičení kromě toho zpevníte celé tělo, díky čemuž se všechny drobné nedostatky stanou méně nápadnými.Na rosolovatých stehnech jsou viditelnější než na vypracovaných nohou.

NEJLEPŠÍ PREVENCÍ JE ZDRAVÁ STRAVA

Pravda Když budete přijímat dostatek živin, můžete výrazně revitalizovat pojivo. Tím přinutíte tukové buňky, aby se vrátily zpátky do původních „stanovišť“ a nedělaly ve vašem těle neplechu.Naopak kofein, alkohol a ostrá jídla omezte na minimum.

RYCHLÝM ŘEŠENÍM JE LIPOSUKCE

Lež

Tato metoda vám pomůže spíše v boji proti nezničitelným tukovým faldíkům, které hyzdí vaši siluetu, než v boji s celulitidou. Někdy se po zásahu stane naopak opticky ještě výraznější.

KOUŘENÍ NESOUVISÍ S CELULITIDOU

Lež Kouřením snižujete přístup kyslíku k pokožce a zaplňujete tělo toxiny. Tohoto zlozvyku, který má vliv na řadu důležitých procesů v těle, se co nejdříve zbavte.

STRES JE BRATREM CELULITIDY

Pravda

Velký stres vede ke zvýšení úrovně hormonu kortizolu, který oslabuje pokožku a podporuje ukládání tukových zásob. Může naopak snížit hladinu hormonů, které přispívají k vytváření zdravé pokožky. Naučte se účinně relaxovat a vaše problémové partie budou hned vypadat o něco líp.

2.7.2009 15:54 | ILONA LAUŽANSKÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.