FITweb

ZPĚT

Marta Jandová: „Pořád jsem v pohybu! “

Dříve byla díky své kapele Die Happy známá spíše v Německu. Dnes si dcera slavného otce Petra Jandy získává popularitu i u nás. Hraje v muzikálu Mona Lisa, koncertuje a od září ji uvidíte na TV Nova jako porotkyni v projektu Česko-Slovenská SuperStar. Jak si udržuje postavu a proč nemá stále plnou ledničku?

* Co pro vás znamená slovo DIETA?

Je to nepříjemné slovo, které vyslovuji nerada, ale bohužel čím dál tím častěji. Čím jsem starší, tím horší je udržet si postavu. Neřeším to zas až tak moc, protože jsem požitkář, ale sportuju a hlavně jsem pořád v pohybu díky koncertům se svou kapelou Die Happy, na jevišti v divadle a na procházkách se svým psem.

* Jste vyznavačkou zdravého životního stylu, nebo hříšník?

Jsem absolutní hříšník. Život bez jídla si nedokážu představit a jíst jen zeleninu nebo ovoce by mě dlouho nebavilo. Snažím se nepřejídat, ale občas si prostě něco sladkého dám. Zdravé jídlo však neznamená vždy méně chutné jídlo. Miluji zeleninové saláty s masem a vůbec je spousta možností, jak jíst zdravě a chutně. Jen je těžké najít si čas něco takového připravit. Pořád lítám a jezdím mezi městy, a když pak mám čas se najíst, je to bohužel skoro vždy fastfood.

* Co byste poradila těm, kteří chtějí zhubnout a nejde jim to?

Jíst menší porce několikrát denně, pít HODNĚ vody a samozřejmě nějaký ten pohyb. Nejíst je sice na chvilku účinné, ale nezdravé. Tělo si zvykne nedostávat potravu, a jakmile zase něco sníte, hned energii uloží – na špatné časy.

* Vaříte, pečete, smažíte, grilujete? Co z toho nejradši a proč?

Skoro nevařím, protože od doby, co zase žiju v Praze, jsem pořád na cestách mezi muzikálem, koncerty v Německu a teď i SuperStar, jež se točí hlavně v Bratislavě. Když mám volno a jsem doma, tak se ani nevyplatí jít nakoupit, protože vždy koupím vše, na co mám chuť, praská mi lednička a já to všechno musím později vyhodit, protože jsem neměla čas to sníst. Takže když už jsem doma, zajdu často s někým na večeři.

* Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a co byste nevzala do úst?

Nejraději mám vepřo knedlo zelo, ale takové boloňské špagety bych mohla jíst denně. S pravým parmazánem. Nejím ústřice, žabí stehýnka, šneky a vnitřnosti. A koně bych si taky nedala.

* Co ve vaší spíži, ledničce či kuchyni chybí a proč?

Margarín. Když něco na chleba, tak máslo. Taky žádné víno z PET láhve, to je HŘÍCH!!! A žádný ovocný čaj, ten si dám maximálně v létě, studený, a možná ani tak ne.

* Musela jste už někdy hubnout do šatů?

Víceméně ne, jelikož si pár posledních let držím stejnou váhu, plus minus tři kila. Občas hubnu do kostýmu do divadla, ale to je většinou záležitost 1–2 kilogramů, takže žádná tragédie.

* Jaký sport provozujete a jaký naopak ráda sledujete?

Sport mám ráda, hlavně takový, kde mám pocit, že něco opravdu dělám, jako tenis, snowboard, wakeboard atd. A přesto mě strašně baví jóga. Byla jsem ji loni cvičit v Indii – tři hodiny denně jsme se protahovali a mně bylo tak dobře… Dřív jsem hodně sledovala hokej a tenis. Teď občas kouknu na fotbal. Na televizi se ale dívám tak málo, že když už se k tomu dostanu, radši si pustím film.

* Máte svou štíhlou postavu v genech, nebo je to spíše výsledek těžké dřiny?

Řekla bych, že je výsledkem mého života. Jsem pořád na nohou a v pohybu, občas mám na váze víc, občas míň, samozřejmě že to nějak řeším, ale zase ne tak, abych se z toho úplně zbláznila. Tělo je náš nástroj, a ne výstroj. Mělo by být také trošku hýčkané a přehnané hladovky a jiné způsoby hubnutí nám ho spíš zničí. Všeho s mírou – pak nám bude dobře.


EXTRA TIP:

Nejlepší způsob relaxu?

Zjistila jsem, že den doma na gauči mi nepomůže – že si neodpočinu. Takže když mám volno, snažím se někam odjet – třeba jen za kamarádkou za Prahu, jdeme na dlouhou procházku s pejsky, dáme si někde oběd a povídáme si. Takové odpoledne mi dá hodně energie. Příroda vůbec, dá-li se pražským Riegrovým sadům tak říct, mi dělá moc dobře.

2.10.2009 16:42 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.