FITweb

ZPĚT

10. MĚSÍC / Nejlepší společník při hubnutí

Každá z nich hubne jiným stylem, s jiným odborníkem, jinou rychlostí, ale obě se potýkají s nejrůznějšími překážkami na cestě ke svojí vysněné postavě. Co Báru a Nikolu při hubnutí nejvíce nabíjí a pomáhá jim? Čím se motivují, když mají chuť se vším přestat a na dietní režim se vykašlat?

Bára, 27 let

fyzioterapeutka
Počáteční váha: 87 kg
Současná váha: 81,5 kg
Úbytek za 10 měsíců: -5,5 kg

* Co vám dělá v současné době největší potíže? Momentálně žádné velké potíže ani problémy nemám. Psychicky jsem na tom mnohem lépe, jsem vyrovnanější a klidnější. Díky tomu už nemám návaly hladu a nepřejídám se. Mám dokonce pocit, že zase začínám hubnout, i když se moc často nevážím. Snad mi tenhle stav vydrží i nadále. * Jak reaguje na vaše hubnutí okolí? Okolí si všímá, že mi jde váha opět dolů. Říkají mi, že jsem zhubla, a hlavně, že jen zářím. To mi dělá asi největší radost. Už hodně dlouho jsem neměla „depku“. * Zažila jste i negativní kritiku na vaši dietu, sportování, hubnutí celkově? Možná ano, ale nebyla to kritika v pravém slova smyslu. Spíše se mne všichni ptali, jak to dělám, že hubnu, jaký mám dietní plán apod. Zpočátku mě to trochu štvalo, a když jsem to říkala Petru Havlíčkovi, tak se zasmál a řekl, že já mám tak vysoko nastavený energetický hubnoucí příjem, že ostatní lidé by po takovém režimu spíše tloustli. Mám opravdu štěstí, že můj metabolismus jede na plné obrátky. * Kdo je vám při hubnutí oporou? Asi můj pes Bart. Pomáhá mi, že s ním musím chodit hodně ven, běhat do schodů apod. Taky kamarádi mne v hubnutí podporují. Vědí, že držím dietu, takže když jdu na návštěvu nebo v partě do restaurace, nikdo se nediví, že si objednám jen salát nebo nejím vůbec. * Co vám dodává sílu vytrvat? Je to paradox, ale asi mne nejvíce nabíjí to, že jsem celé hubnutí a dietu přestala tolik řešit. Soustředím se i na jiné oblasti svého života a hubnutí je jen jedna jeho součást. Díky tomu už nejsem tolik ve stresu a asi opravdu platí, že člověku se hubne nejlíp, když na to nemyslí. * Změnil se nějak váš postoj k jídlu a vašemu tělu od začátku hubnutí? Dřív jsem šla z extrému do extrému. Když jsem se přejedla, řekla jsem si, že už to stejně nemá cenu, a jedla jsem dál. Teď už si nevyčítám každé sousto a nejsem tolik nervózní před každým jídlem. Jednou sním víc, jednou míň. V práci jsem začala chodit na kurz efektivní komunikace a i tam jsem se dozvěděla a naučila hodně o sobě. Postupně se učím mít ráda sama sebe a přijmout své tělo i s jeho nedostatky. * Čím se teď při hubnutí motivujete? Když trochu zhubnu, tak si, asi jako každá ženská, ráda koupím něco hezkého na sebe. Taky si za odměnu kupuji věci na sportování – helmu, bičík na koně apod. Hodiny jezdectví mě vůbec hodně „nakoply“, snažím se nevynechat ani jednu. * Jak si pomáháte, když vás přepadnou chutě? Jsem jedna velká cisterna. Neustále mám u sebe láhev s vodou a také jsem se naučila vzít si jen kousek něčeho dobrého a nesníst vše najednou. Když mám chuť na sladké, dám si ovoce, což mne většinou uspokojí. * Co vás přiměje k pohybu, i když se vám zrovna moc nechce? Jak jsem již říkala, je to můj věrný přítel Bart. U něj nejde říct, nechce se mi, ven s ním jít prostě musím. Zase jsem také začala vést lekce spinningu, které jsem přes léto neměla, a na ně opět prostě jít musím, i když se mi zrovna nechce.
* Netrápí vás problémy s povolenou pokožkou, striemi a podobně? Strie mám už od puberty a vím, že s nimi nic nenadělám, i kdybych byla sebehubenější. Povolenou kůži zatím nemám a snad ani mít nebudu. Jsem ještě mladá, tak se pokožka na zmenšující se objem těla také adaptuje. * Jaké jsou vaše další plány? Kolik chcete ještě zhubnout? Mým cílem je mít 70–75 kg a snížit procento tělesného tuku, abych byla v normě. Jednou v životě jsem měla 65 kg a vím, že to je na mě už opravdu málo. Tehdy jsem vůbec nejedla a hubla jsem spíš ze stresu, než že bych si to tak přála. —-

Nikola, 30 let

studentka
Počáteční váha: 87 kg
Současná váha: 75 kg
Úbytek za 10 měsíců: -12 kg

* Co vám dělá v současné době největší potíže?

Hrdě prohlašuji, že mi v současné době nic problémy nedělá. Jsem naprosto v klidu, pomalu hubnu, navíc bez přílišného omezování, takže jsem víc než spokojená. Asi jsem si už zvykla se stravovat „jinak“ a ani mi nepřijde, že držím dietu.

* Jak reaguje na vaše hubnutí okolí?

Okolí mne neustále zahrnuje lichotkami a pořád mne chválí. Skoro se až za tu chválu stydím… Už se pomalu počítám mezi plnohodnotnou neobézní populaci.

* Zažila jste i negativní kritiku na dietu, sportování, hubnutí celkově?

Asi ne. Jen jedna kamarádka, která je na tom stejně jako já na začátku a které mě další kamarádka předhazuje jako vzor, aby se do toho taky pustila (což má ovšem naprosto opačný efekt), nevěří, že vedu plnohodnotný život. Myslí si, že se musím hrozně omezovat, a to že by ona nezvládla. Nebo jen nechce. Rozhodně ji neodsuzuji, vím, jak dlouho trvalo mně odhodlat se. Byl to zamotaný kruh – spirála jídla, výčitek, pokusů apod. Díky ní jsem si ale uvědomila, že opravdu necítím, že bych se nějak omezovala. První půlrok byl samozřejmě horší, zejména fáze počítání joulů, kdy mi společenské události házely klacky pod nohy (přijít někam, kde na jednohubkách nejsou připravené cedulky, kolik joulů je v kusu, je podraz!). Já už nedržím dietu. V hlavě mám, kolik můžu asi sníst v které fázi dne a z jakých potravin, a z toho si dávám dohromady jídlo. A protože jím pětkrát denně, jím prakticky neustále a nehoní mě mlsná.

* Kdo je vám při hubnutí oporou?

Teď už asi konečně já sama. Ovšem to neznamená, že mě okolí nepodporuje. Mám skvělého partnera i přátele.

* Co vám dodává sílu vytrvat?

Šatník a to, že chci být normálně štíhlá. Teď navíc vím, že to jde. Neberu to už jako projekt do časopisu. Nemám v plánu zase ztloustnout, až skončí focení. Nezačala jsem hubnout kvůli Dietě, ta si mě našla až v průběhu, dělám to kvůli sobě a svému okolí.

* Změnil se nějak váš postoj k jídlu a vašemu tělu od začátku hubnutí?

Naprosto, jím víckrát denně, dopřeji si vše, ale v menším množství. Jednou začas si dám místo svačiny zmrzlinu, no a co? Tělo je, co se týče sportu, poměrně v kondici. Ještě bych chtěla deset kilo dolů a budu úžasná!

* Čím se teď při hubnutí motivujete?

Už je to zajetý systém, přežila jsem dovolené, a to je hlavní. Já motivaci už opravdu nehledám, když nezvládnu třikrát týdně cvičit, chybí mi to a stejně mě to tam táhne samo. Nemám potřebu se nějak motivovat zvenčí. Ovšem netvrdím, že to za týden nemůže být jinak.

* Jak si pomáháte, když vás přepadnou chutě?

Pokud mě přepadnou, vyhovím jim. Přepadávají mne totiž sporadicky. A když si dopřeji, tak to druhý den zase trochu „zaškrtím“ a je to.

* Co vás přiměje k pohybu, i když se vám zrovna moc nechce?

Vědomí pozitivního výsledku, kamarádka, ale klidně to i odložím na druhý den, nepotřebuji se za každou cenu ztrhat.

* Nemáte problémy s povolenou pokožkou, striemi a podobně?

Nehubnu rychlostí světla, takže se kůže stíhá stahovat. Strie jsem měla, když jsem byla tlustá, teď se spíš zatáhly. Mám pár oblastí po těle, kde tuk nechce dolů, ale asi se to vyřeší celkovým zhubnutím. Jinak jsem k nemalému zklamání objevila křečové žíly. Jednu už jsem měla dřív, ale teď jsem našla ošklivou na stehně. Nevím, jestli tam byla dřív schovaná v tuku, nebo jsem si ji vytvořila sportem. Těžko říct.

* Jaké jsou vaše další plány? Kolik chcete ještě zhubnout?

Chci se dostat pod 65 kg, ale nebudu to lámat přes koleno. Buď to půjde, nebo ne. Při mé výšce 160 cm se to zdá pořád dost, ale já si nejdříve na svou hubenost musím zvyknout a cítit se v ní dobře, a ne jako v cizím těle.


O autorovi: Pavla Maříková

24.11.2009 12:58 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.