FITweb

ZPĚT

Zvažte to

Vybrat si opravdu dobrou váhu pro sebe i svou kuchyň není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Přesto jsou obě při hubnutí nezbytné. Kuchyňská váha vám pomůže dosáhnout cíle, který si stanovíte, a osobní zase ukáže, nakolik se svému snu už přibližujete...

Myslíte si, že zabalit váhu, ať už kuchyňskou nebo osobní, pod vánoční stromeček jako dárek je prvoplánová provokace? Nemusí být, pokud víte, že si ji váš blízký opravdu přeje nebo drží dietu a podobný dárek by se mu hodil. Nejdříve zkuste zapátrat, co by váha měla splňovat. Někomu stačí, že určí hmotnost, ať už sebe nebo potravin, jiný chce znát podrobnější údaje. Podle toho, co všechno váha zvládá, se liší také její cena a výbava.

JAK VYBRAT KUCHYŇSKOU VÁHU?

* Digitální (elektronické) váhy jsou samozřejmě mnohem přesnější než mechanické. Kromě toho mají delší životnost a nemusí se stále seřizovat.
* Miska, popř. plocha na vážení by měla být dostatečně veliká, aby se na ni vešly různé druhy potravin. Ideální je také výměnný díl pro tekuté či sypké potraviny (miska) a plochá deska pro pečivo, ovoce, zeleninu apod.
* Zjistěte si, které baterie váha vyžaduje a zda jsou běžně dostupné v obchodech. Jejich výměna by také neměla vyžadovat složitou „operaci“.
* Displej by měl být umístěný tak, aby na něj bylo dobře vidět a měl by jasně ukazovat hmotnost vážené potraviny (bez přepočítávání, průměrování…).
* Některé váhy umožňují mimo jiné převod jednotek a rychlé přepočítání gramů na kilogramy apod.
* Dietní váhy dokážou spočítat také množství kJ (některé vám ukážou i přesné složení včetně bílkovin, tuků a sacharidů) v dané potravině, popř. i přepočet hodnot na 100 g. Osobní váhy JAK

VYBRAT OSOBNÍ VÁHU?

* Ujasněte si, co od váhy očekáváte. Stačí, že vám ukáže hmotnost, nebo chcete znát i přesné složení svého těla?
* Máte-li doma malé děti, zvolte raději bytelnější váhy z nerezové oceli nebo kombinace plastu a oceli. Skleněné váhy jsou sice designově zajímavé, ale také u nich hrozí riziko, že se rozbijí.
* Než váhu koupíte, podívejte se na její displej z výšky vestoje. Čísla by měla být vidět jasně a zřetelně.
* Rozhodující bude také přesnost vážení – některé váhy váží s přesností na desítky gramů, jiné mají rozptyl až půl kilogramu.
* Držíte-li dietu a chcete hubnout, bude pro vás lepší co nejpřesnější váha, na níž uvidíte i drobné úbytky. * Některé váhy je možné připojit do PC a později si vytisknout například měsíční report vážení, kolísání různých hodnot složení těla apod.
* Váha by měla mít v každém případě pogumované „nožičky“ nebo alespoň body, díky kterým bude mít lepší stabilitu, a tím i přesnost vážení.

8.1.2010 10:57 | aktualizováno 8.1.2010 11:19 | PAVLA MAŘÍKOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.