FITweb

ZPĚT

Dietní poradna

Zkoušeli jste už hubnout mnohokrát a mnoha způsoby, ale nikdy jste nedospěli ke zdárnému konci a vlastní spokojenosti? Co všechno je při procesu hubnutí důležité? Jídelníček, tréninkový plán nebo si to hezky srovnat v hlavě a být nejprve spokojená sama se sebou? Ptáme se za vás těch nejlepších českých odborníků.

Já a moje nové, štíhlé tělo

Začala jsem hubnout ze zdravotně preventivních důvodů, nechala si sestavit jídelníček a všechno funguje, jak má. Kila mizejí, kalhoty jsou mi větší a větší, ale já se kupodivu občas přistihuji při tom, že nejsem spokojená, protože jsem svoje faldíky vlastně měla ráda a to hubenější tělo jako by nebylo moje. Co mám dělat?
Katka, Praha

PhDr. Sládečková říká: Milá Katko, možná by vám mnohá čtenářka Diety řekla : „Co já bych za to dala, kdybych se v zrcadle viděla příliš hubená!“ Ale pro mne je váš problém závažnější, než se zdá. Samozřejmě že bez konkrétních údajů těžko hodnotit, jestli jste byla mimo, když jste měla ráda každé své kilo. Nerozumím vaší formulaci, že „jste chtěla hubnout především ze zdravotně-preventivních důvodů“.

Jste nemocná a obézní, nebo zdravá a hubená? Obojí nejde. Je podstatné, kvůli jaké nadváze a jaké nemoci hubnete. V každém případě se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem, zda je vůbec hubnutí nutné a vhodné. Pokud tomu tak je, bylo by dobré požádat o doporučení na ambulantní psychiatrii, neboť ve vašem rozdvojeném a zřejmě nepřiměřeném sebevnímání je asi psychopatologický problém, který sama nevyřešíte.

Věčně nespokojená

Dobrý den, mám takový problém. Je mi skoro 17 let, měřím 155 cm a vážím 51 kg. Vím, že podle BMI je to v pořádku, ale já se ve svém těle dobře necítím. Mám povolené svalstvo na břiše, přijde mi, že mám velký zadek a stehna. Chci to dostat dolů… Chtěla bych být štíhlá… Je to nejspíš posedlost, když vidíme pořád ty podvyživené holky v časopisech. S dietou vždy vydržím tak dva tři dny, ale pak už to nejde vydržet. Prosím, poraďte mi.
Monika

PhDr. Sládečková říká: Milá Moniko, i já jsem ve vašem věku chtěla mít zadarmo to, čeho ostatní dosahovali obrovskou dřinou. Bylo to hrozné období. Dokud jsem si jednou provždy nepřiznala přísloví mé babičky, že „Za všechno člověk zaplatí takovou cenu, jakou to má!“ a ani malinko menší a že se ani zázrak nestane a kila se sama nerozpustí. Můžete se takhle trápit klidně celý život a volat o pomoc. Bez vaší rozhodnosti, sebekázně a vytrvalosti jsou všechny moudré rady bezzubé. Je to možná příliš tvrdě řečeno, ale jednou vám to někdo říct musel. Mně to takhle kdysi řekl můj strýc a nikdy mu za to nepřestanu děkovat. Díky jemu jsem zhubla a našla v sobě sílu tu dřinu vydržet. Kéž bych i já vás takto zdravě naštvala.

Můj chlap by potřeboval zhubnout

Existuje cesta, jak k hubnutí donutit chlapa? Sama jím zdravě, držím si svou váhu, ale můj partner přibírá a leniví. Obávám se o jeho zdraví, a protože se chystáme mít spolu děti, ráda bych, aby měly dobrý příklad v nás obou. Jen nevím, jak ho donutit vstát a něco se sebou dělat. Nutit někoho asi není to pravé.
Blanka, Srní

PhDr. Sládečková říká: Milá Blanko, donucovací a převýchovná zařízení jsou na celém světě nejméně oblíbená a povětšinou neúčinná cesta k úspěchu. Tlačit do hubnutí jako do kopce tlustého manžela svou drobnou postavou asi není to pravé ořechové. Tlačit se dá psychicky snáz a elegantně, ale konkrétní rady, jak pohnout s manželem, si raději přečtěte v knize Proč si muži berou potvory.

Obecná rada je, že muž se pohne, pokud on má za to, že má problém. Pakliže bude v pohodě, nehnete s ním ani na sever, ani do fitka. Musí mít problém. (Snad mi to muži-čtenáři Diety odpustí, je to v jejich prospěch, že?) Potřebujete také poradit? Máte nějaký problém, se kterým si marně lámete hlavu? Zeptáme se za vás a na této stránce pak najdete odpověď. Pište na: dieta@mf.cz


dnes odpovídá PhDr. Zdeňka Sládečková, psycholožka a zakladatelka Klubu Diana (www.klub-diana.cz)

6.2.2010 14:17 | aktualizováno 6.2.2010 14:17 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.