FITweb

ZPĚT

MĚJTE SE RÁDA! Konečně!

„Ta pleť! Ty zuby! To břicho! Ach bože, jak to zase dneska vypadám?“ Znáte tyhle pocity? Zklamání z toho, jak vypadáte, jak žijete? Tuny výčitek - co všechno děláte špatně? STOP! Nečekejte na zázraky, že se jednoho dne všechno změní. Začněte pracovat sama na sobě a mějte se ráda. Kvůli sobě.

ptali jsme se PhDr. Kataríny Filasové, psycholožky www.rozvoj-osobnosti.cz

ZA VŠÍM HLEDEJ…

Žijeme ve společnosti, kde podle nejrůznějších výzkumů se sebou devadesát procent lidí není spokojeno. Je to těžké. Zejména na nás ženách se v tomto ohledu hodně podepsala výchova. Od dětství nám rodiče vtloukali do hlavy, jaké bychom měly být a co bychom měly dělat, abychom se zalíbily, a tak se o to snažíme.

A dáváme si za úkol to, co by si přála maminka, tatínek, manžel, přítel nebo děti. Když pocházíme z rodiny lékařky a stavebního inženýra, očekává se, že i my to někam dotáhneme. Jsou do nás vkládány naděje, které však mohou být příjemně inspirující stejně jako frustrující, pokud máme ambice úplně jiné. Ale ovlivňují nás i média, která nám předhazují jednu ikonu za druhou, a my máme tendenci se s nimi srovnávat. A kdyby jen s ikonami… Letmým pohledem do obsahu leckterého časopisu snadno získáme pocit, že jsme úplně out.

Perfektní žena je totiž nejen krásná a štíhlá, ale také výborná manželka, matka, milenka, kolegyně a kamarádka. Má úspěšnou kariéru, domek se zahradou, psa, spokojeného muže, děti, ve skříni dostatek reprezentativního oblečení a… Že vy osobně z toho nemáte ani třetinu? Nejste jediná. Nikdo není dokonalý! Ale to vy víte…

Přesto ve vás masáž ve znamení ideálů neustále vytváří jakousi představu o tom, co je správné a co by se mělo, a vy se snažíte ji naplňovat, ačkoli vaše osobnost, vlohy, talent, přednosti, nedostatky, smýšlení i sny se ubírají úplně jiným směrem.

Snažíte se ukousnout příliš velké sousto, a když se vám to nedaří, jste zklamaná, naštvaná, odmítáte sebe sama a nejraději byste se zahrabala tři metry pod zem. Jak je možné, že všichni jsou na tom lépe? Mají pleť dokonalou? Zuby bílé? A partnera s úsměvem na tváři?!

JAK VYPADÁM?

Jen si přiznejte, že neuplyne den, kdy byste při listování barevnými časopisy neproklínala sama sebe. Poměřujete se podle obecných měřítek nebo hodnot druhých lidí a zapomínáte na to nejdůležitější - hodnoty své vlastní. Proto se neustále snažíte vyrovnat se někomu druhému, cítíte se mizerně a máte pocit, že všichni kromě vás jsou na tom lépe.

Může za to mylná domněnka: „Měl/a bych být jako…“ Co s tím? „Musíte základ svého sebevědomí přesunout z toho, co si o vás myslí ostatní - jak jim připadáte -, na to, co si o sobě myslíte vy sama. Sebevědomí je o nás samotných, i když je to nepopulární,“ říká Renata Ptáčníková, prezidentka Institutu pro ženy, který pořádá kurzy zvyšování sebevědomí.

Sebevědomí se opírá o vědomí vlastní hodnoty neboli o pocit, že máte sama sebe ráda. „Mít ráda sama sebe znamená přijmout se taková, jaká jste právě teď, bez neustálých výhrad a připomínek, co by mělo být jinak,“ říká psycholožka Katarína Filasová a dodává: „Sebepřijetí se odvíjí od dostatečného sebepoznání.

Abyste sama sebe mohla mít ráda, potřebujete si být vědoma toho, co umíte, co vás baví, a také naopak co neumíte, nechcete, případně nesnášíte.“ Je logické, že když nad sebou začnete přemýšlet, objevíte nejdřív své slabosti a napadne vás, jak jste vlastně zranitelná a neschopná. Ale být sebevědomá neznamená být za každých okolností silná. Znamená to vidět svou slabost a umět ji přijmout. To je to důležité!

Takže: pokud chcete mít ráda sama sebe, přestaňte poslouchat média nebo okolí a začněte se ptát sama sebe: Vyhovuje mi to také? Mám z toho radost? Cítím se dobře? Pak následuje krok druhý - začít na sobě pracovat.

ZATRACENÉ PŘEKÁŽKY!

Ono se to lehce řekne - zacpat si uši a začít poslouchat pouze sebe. Ale známe se, že? Jen co se rozhodneme s něčím začít, třeba s budováním sebevědomí, je tu překážka. Tady je ukázka z praxe: při cestě do práce zjistím, že anglicky neumím ani pozdravit, natož tak poradit správnou cestu.

A večeře v restauraci? Byla by fajn. Kdyby se partner neotáčel po té ženské s dokonalým zadkem a já neměla pr… jako slonice. A zrovna dneska! Ale takhle nevypadá sebeláska! Co teď? „Pomáhá poznat sama sebe. Vědět, kde mám kvality a které nekvality mě srážejí ke dnu, a pokusit se s nimi něco udělat.

Nemusíme se nutit do věcí. Stačí najít takové, které děláme aspoň trochu rády. Třeba sport - proč dělat aerobik nebo spinning, když nás nebaví? Inspirativní je jednou za rok také generální úklid -sednout si sama se sebou, zhodnotit, jak žiju, kam směřuju a jestli jsem šťastná.

Ovšem nesrovnávat nesrovnatelné. Nejhezčí jsme jako originály.Individuality. Takové, jaké nás vesmír namixoval,“ radí Renata Ptáčníková. Sebevědomí může dodat i plánování a dávání si předsevzetí. Ale bude to fungovat jen při splnění následujících podmínek:

* Vaše plány budou splnitelné.

* Budou v souladu s vašimi hodnotami.

* Nebudou zdrojem zklamání, pokud se nakonec neuskuteční.

SEBELÁSKA - UMĚNÍ ŽÍT V PŘÍTOMNOSTI

Pro sebevědomí je důležité, abyste při plánování nebo dávání si předsevzetí neopakovala pořád stejné věci. Jejich plnění se vám stále nedaří, a tak se budete cítit ještě mizerněji. Vždyť si to představte: každý rok si dáte závazek, že tentokrát už se opravdu zdokonalíte v angličtině. V lednu nastoupíte do kurzu, ale už v polovině února se z hodin vymlouváte na přepracovanost a hromadu domácích povinností. Pokud se totéž opakuje čtyři roky po sobě - jak se můžete cítit? Zamyslete se. Třeba pro vás angličtina není zase tak důležitá.

Chcete ji umět, protože ji umí kolegyně a kamarádka a… co když vy máte úplně jiný potenciál než ten jazyk? Není třeba trápit se jeho neznalostí i několik let. To, co vám nejde, nebo to, co se vám na sobě nelíbí, uznejte a zapomeňte na to. Nebo se pokuste to změnit - vytyčte si angličtinu jako cíl a začnete na ní pracovat. A nezlobte se na sebe, že ke splněnému přání postupujete krůček po krůčku… to je přece také posun.

Když budete mít dobrý pocit a na konci se dokonce dokážete pochválit, svou sebelásku ještě posílíte. Vždycky, když se v myšlenkách přistihnete u nějakého „měl bych“ nebo „měla bych“, psycholožka Filasová radí „zkontrolovat“, jestli je tohle skutečně VAŠE přání. Ne partnera, ne vaší matky ani vašich dětí a už vůbec ne kolegyně v práci, nebo dokonce médií.

PARTNER, IMAGE A TO OSTATNÍ

Největší podíl na vašem sebevědomí má údajně váš partner. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechal před dvěma lety zpracovat Slovensko-český ženský fond. Mužskému obdivu a podpoře se prý nevyrovná žádná psychoterapie.

Co na to Renata Ptáčníková? Roli protějšku by nepřeceňovala. Ale ani nepodceňovala: „Život je hra a své herce si do ní vybíráme sami. Ale ruku na srdce - i ty nepříjemné věci, až je přežijeme, nás mnohdy posílí, pokud se jim nevzdáme a pochopíme v daných situacích samy sebe. Partner je parťák, je třeba respektovat jeho osobnost a jeho přání.

Ovšem i my bychom měly mít své sny. Protože sebevědomí je otázka nás samotných - my ho musíme v sobě objevit a my ho musíme posilovat.“ A my ho musíme přestat podmiňovat neustálými požadavky. Je hloupé říkat si, že se začnete mít ráda až ve chvíli, kdy se zbavíte celulitidy a půjdete si do obchodu pro džíny velikosti 38.

Sebeláska nenaskočí jen tak sama od sebe, protože budete mít najednou hladká stehna a budete štíhlá. Pocítíte ji ve chvíli, kdy se začnete považovat za přitažlivou a budete se podle toho chovat. „Sebeláska je v podstatě otázka životní filozofie. Pokud sama sebe nedokážete pochválit, neustále se na sebe zlobíte a do představ o sobě samých dosazujete obrázky z magazínů, televize a reklam s tím, že když je nenaplníte, bude to tragédie, nikdy k pocitu spokojenosti nedojdete,“ tvrdí Katarína Filasová. Hodně žen začíná cestu k sebelásce u kosmetičky, u kadeřnice nebo dokonce u plastického chirurga.

Image je nepochybně důležitá věc, ale některé ženy jí přikládají až příliš velký důraz. Ani když budete designově stoprocentní a budete mít na sobě to nejlepší oblečení, dobrý pocit ze sebe samé si tím nekoupíte.

Ostatně, kolikrát jste chtěla změnit svou vizáž kvůli sobě a kolikrát kvůli tomu, abyste byla jako NĚKDO?! Nesnažte se lásku k sobě samé koupit nebo načíst v nějaké knížce. Musíte ji objevit sama v sobě a pak posilovat. Možná je to cesta dlouhá, ale rozhodně je levná a účinná. A vlastně jediná fungující.


3 otázky pro ing. Renat u Ptá čníkovou

* Jaká dávka sebevědomí je správná a zdravá?

Sebevědomí není otázkou jednoho kurzu, je to cesta na celý život. Sebevědomí je vlastně hlavně o sebepoznání -když znáte sama sebe, chápete se, máte se ráda a začnete mít ráda i ostatní, protože stejně jsme všichni na jedné lodi. Lidství máme opravdu všichni stejné. A správná míra? Vodítkem je cítit se lépe po všech stránkách.

* Jaký podíl má na budování sebevědomí vizáž?

Vizáž a pocit, že „vypadám hezky“, patří ke každé ženě. Je to úžasný pocit obléknout si hezké šaty a slyšet pochvalu. V kurzech věnujeme vizáži a stylu části některých lekcí. Nejde totiž jen o to, zvelebovat vnitřní svět. Patří k němu i svět vnější. Ale učíme také schopnost oprostit se od závislosti na okolí a nečekat na pochvalu. To omezuje.

* Kde byste v cestě za sebeláskou začala vy?

Každá máme jinou cestu. Prvním krokem je rozhlédnout se kolem sebe a podívat se, jestli mi vyhovuje žít život, jaký žiju a jak se cítím. Pak následuje chuť s věcmi něco udělat. Všichni čekáme, že se „něco“ stane a že věci najednou půjdou jiným směrem. Ale tak to nefunguje. Je to v našich rukách.

Více na www.institutprozeny.cz …příjemné i nepříjemné věci si v životě volí každý sám? Závisí tedy jen na vás, jak se k problémům i radostem postavíte.

11.2.2010 12:40 | aktualizováno 11.2.2010 12:34 | Jana Benešovská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. petra.113

  petra.113 to mě přesně vystihuje, nemám ráda svoje tělo((( ale jak z toho ven?

  Čtvrtek 12:43

 2. georginka

  georginka to je moc těžká otázka, já to beru tak, že je nás takových víc a těším se, jak se za snahu odměním pěkným oblečením, které mě alespoň trochu vylepší. Je pravda, že mě nejvíc starostí dělá mé tělo při intimních chvilkách.

  Čtvrtek 12:49

 3. ♥

  neboj zhubnem aspoň trochu,ber se taková jaká si s tím že to bude lepší :-))

  Čtvrtek 12:50

 4. Ajka14

  Ajka14 já se taky hrozně těším,až si koupím oblečení o pár čísel menší a navíc také,které jsem se doted styděla na sebe obléct :-) já už shubla 16kg před dvěma rokama-a bylo to super-byl to krásný pocit,ale po druhém porodu to naskákalo zpět-nebo spíš při těhu....a ted se s tím peru.druhé dítě má osm měsíců..a já s nabraných 32 kg mám dvacet dolů.....tak snad ještě dalších 12+10kg ještě sleze :-))

  Čtvrtek 13:17

 5. Ajka14

  Ajka14 petra113-základ je právě naučit se mít ráda....už ted....a láska poroste s dalším shozeným kilem.

  Čtvrtek 13:19

 6. janinka1982

  janinka1982 u mě se ty období střídají, chvíli se mám ráda a pak si zase říkám, že jsem hnusná. Ale snažím se mít se ráda taková jaká jsem...i když je to těžké

  Čtvrtek 17:18

 7. darklady85

  darklady85 janinka 1982 - jsem na tom úplně stejně, ale poslední dobou vítězí spíš to lepší. jsem prostě pěkná protože se tak cítím a co si myslí ostatní je mi celkem fuk. :)

  Čtvrtek 21:49

 8. mufinek

  mufinek u mě mít se ráda souvisí s jídlem, když o víkendu stláskám spoustu věcí a mám nafouklý bříško připadám si jak hroch a nemám se ráda. Ale pak v týdnu když se snažím dodržovat redukční jídelníček a třeba ubyde aspoň jedno kilečko jsem hned veselejší a pohled do zrcadla je hned nějaký lepší :-)) asi jsem blázen ?

  Pátek 08:43

 9. Safyra

  Safyra ahojky, no jsem tu od 10 hodin od rana :-) taky se moc neorientuju :-) a myslim, ze v parte to jde mnohem lip...:-)

  Pátek 14:15

 10. Aliczka

  Aliczka for Safyra: já taky od 10:00!!!! :-DDD zatím se tady teprve seznamujuuuuuu

  Středa 19:45

 11. buryalka

  buryalka ahoj všem, jsem tu též nová a rozkoukávám se... Hubla jsem s dietou, pak jsem krásně zhubla a nyní???? Jsem zase tučnák k pohledání... sice vdaná, ale vnadná.. a už se mi tak špatně žije... pojďme hubnout parťáci... motivujme se, ať to stojí za to...

  Neděle 22:39

 12. timurka

  timurka Ahoj, jsem tu nová a snad se mi povede konečně s tou váhou pohnout :-). Zatím jsem se snažila hubnout zdravou stravou, nepočítala jsem kj a spíš jsem přibrala....Asi jsem tam nechtíc zadala, že jsem muž, protože mám narozdíl od ostatních v profilu mužskou hlavu. Netušíte jak to změnit?

  Úterý 12:08

 13. valča

  valča Ahoj,dnes jsem se zaregistrovala,tak snad se mi povede zhubnout s Vámi :-)

  Pondělí 12:04

 14. valča

  valča Ujme se mě někdo,mám =-O v tom trošku zmatek

  Pondělí 12:12

 15. timurka

  timurka Ahoj, jsem tu taky skoro nová, asi teprve týden. Takže ti moc technicky neporadím. Ale musím říct, že počítání kj funguje. Už jsem schodila 1,5kg. Předtím to nešlo rok 8-)

  Pondělí 14:06

 16. hosina ( Těhu )

  hosina ( Těhu ) týýý jo přesně tak to taky mám nemám se ráda jsem sama sobě nesympatická a nevím jak z toho ven.

  Pondělí 17:07

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.