FITweb

ZPĚT

Zdravě sebevědomá Eva Mendes

V dětství nevěděla, čím se trápit víc - předkusem, pihou na tváři či širokými boky? Dnes si ve svém těle připadá báječně a plastické operace i zběsilé diety jdou mimo ni. Musela na sobě ale hodně pracovat, aby se dostala tam, kde právě je.

Velmi mě baví být žena, nosit make-up a mít ňadra,“ cítí se skvěle ve své ženské roli půvabná herečka s kubánskými kořeny Eva Mendes (35). „Vypadám zdravě a mám zdravé sebevědomí, za což částečně vděčím výchově své matky. Nikdy jsem nepropadla hubnoucí mánii.“ Její půvab s latinskoamerickým šmrncem jste mohli patřičně ocenit v řadě hollywoodských filmů, za všechny jmenujme Training Day, Rychle a zběsile 2 či Tenkrát v Mexiku.

Ošklivé kačátko

„Mám obrovský předkus. Je tak výrazný, že mi moji sourozenci přezdívali,hmyz‘. Vypadala jsem jako otvírák na láhve. Nikdy jsem ale nepodstoupila plastiku, protože ke mně moje zuby prostě patří,“ glosuje vtipně své dětství a dospívání. Její tři starší sourozenci a její zlomyslní spolužáci na ní nenechali nit suchou.

„Také si ze mě pořád dělali legraci kvůli pize na levé tváři. Na střední škole mi ostatní pořád říkali: Máš na tváři čokoládu. A já odpovídala: Jakmile mi bude osmnáct, nechám si tu pihu odstranit. Ale nakonec jsem to neudělala, a jsem ráda,“ uzavírá herečka. I přesto, že příliš nevěřila ve svou krásu a ve své schopnosti a působila velmi neprůbojně, po pár letech studia marketingu si svůj obor změnila na herectví a stala se spolužačkou Brada Pitta a Halle Berry.

Šťastná ve svém těle

Nejdříve byla stydlivá a nervózní. Jakmile se na ni obrátila pozornost jejího okolí, znervózněla a okamžitě něco vylila nebo převrhla. Až pod vedením hereckého kouče a s prvními úspěchy ve videoklipech a telenovelách se vše začalo zlepšovat. „Asi nejvýraznější jsou na mně moje široké boky, které jsou symbolem plodnosti.“

Spokojenost s vlastním tělem považuje za velmi důležitou a obdivuje ji i u ostatních žen. „Nedávno jsem navštívila korejské lázně. Pozorovala jsem krásné Korejky, které se tam koupaly a cítily se naprosto pohodově, ať měly jakýkoli typ postavy. Pomyslela jsem si, že takhle nějak to kdysi muselo vypadat ve starých římských lázních.“ Pro lázeňské procedury má určitou slabost, má totiž ráda jak masáže, tak i koupele v horké vodě, které jí pomáhají vypnout a relaxovat.

Zdravá dieta

I tato odpůrkyně zbytečného hladovění se ale občas pustí do mírné diety. Nafotila kolekci spodního prádla pro Calvina Kleina, svlékla se kvůli kampani proti nošení kožešin i pro jeden pánský magazín. „Je to svým způsobem osvobozující,“ okomentovala své odvážné fotografie. V případě, že potřebuje trochu doladit svou postavu, upřednostňuje pětifaktorovou dietu, o níž tvrdí, že jí změnila život.

Tento rozumný dietní plán jí totiž nezakazuje její oblíbenou pizzu a zároveň jí dovoluje něco udělat pro svou linii. Zakládá se na nízkotučných bílkovinách, sacharidech s nízkým glykemickým indexem a zdravých tucích. Na programu je i „hříšný den“, kdy je možné spořádat prakticky cokoli. Dnes se snaží omezovat sacharidy na minimum. Pokud se ale dostane na večírek nebo na večeři s přáteli, dopřeje si to, co se jí zalíbí na jídelním lístku.

V takovém případě u ní mají zelenou i sacharidy. V jednom období byla závislá na jídle z rychlého občerstvení a na kokakole, ale cítila, že jí to nedělá dobře. Trpěla nadýmáním a neustálou únavou. A tak dala smaženým jídlům vale a v obchodě se začala vyhýbat regálům se slazenými nápoji a dnes už pije jen vodu nebo svůj oblíbený ovocný džus. „Když nekupujete nezdravé nápoje, tím pádem je nemáte doma, a už vás nemůžou zlákat.“

Sporty na čerstvém vzduchu

„Jsem vděčná za to, že jsem zdravá, mám hezkou postavu a výrazné křivky. Samozřejmě, že každý by chtěl na sobě něco maličko změnit, ale proč se tím vůbec zabývat?“ Když Eva mluví o svém těle, slovo „zdraví“ se neustále vrací jako magická mantra.

Stejně je tomu, i co se sportu týče. „Trochu posiluju a dělám spoustu kardiocvičení, protože to prospívá dobře mému zdraví,“ dušuje se herečka, kterou zastihnete v tělocvičně třikrát týdně, přičemž jedna seance trvá 30-45 minut.

S největším nadšením ale provozuje sporty v přírodě. Ve volné chvíli si zahraje basketbal se svými neteřemi a synovci. Proslula také tím, že vymyslela vlastní cvik pro sexy zadeček. Nikdy se neváží a raději se orientuje podle džínů. Pendluje mezi třemi konfekčními čísly, přičemž nejlépe se cítí v tom prostředním. Jakmile jí začínají být těsné i ty největší kalhoty, vycítí, že je čas na menší úpravu jídelníčku.

Kosmetické vychytávky

„Jakmile se dostanete na červený koberec, začnete být k sobě kritická. Je to tak snadné. Rozhodla jsem se, že se tomu vyhnu, protože je to nezdravé,“ hlásá. Přestože se vyhýbá botoxu a plastikám, i ona má své triky, jak se před focením či předáváním cen dostat do maximální formy.

Po dobu dvaceti minut zaujme pozici, při které je hlavou dolů. Díky tomu se její pokožka prokrví a vypadá velmi zdravě. K hydrataci pleti používá kakaové máslo, které doladí make-upem. Tajemství její bezchybné pleti spočívá ale i v dokonalém pitném režimu - 3 litry vody denně. Dochucuje si ji citronem či krájenou okurkou, což vylepšuje její chuť.

Stinné stránky slávy

„Svět celebrit je někdy strašně ošklivý. Vypadá to, že každý spí s každým, z čehož se stává takový zvláštní začarovaný kruh. Nechci se stát jeho součástí,“ prohlásila jednou smutně. Její život neprovázejí žádné milostné skandály, už osm let chodí s filmovým producentem peruánského původu Georgem Gargurevichem.

Po údajných problémech se závislostí na lécích před dvěma lety je už se opět v dobré psychické formě. Působí vyrovnaně a spokojeně a během tohoto roku mají přijít do kin její dva filmy. Kromě toho se věnuje své rodině, příteli, sportu a výtvarnému umění, které je odjakživa jejím koníčkem. „Jsem příkladem člověka, který se opravdu snaží. Hodně jsem pracovala, abych se dostala tam, kde jsem. A na to jsem hrdá.“

***

Experimenty s exotikou „Miluju kombinaci tacos s hranolky. Ještě k tomu přihoďte shake a už je to ideální,“ odtajňuje své hříšné chutě. Často si pochutnává na lososovi, pizze, nízkotučných sýrech, salátech a jako dezert si dopřává čokoládu. Nejvíc ale proslula slabostí pro japonskou kuchyni. „Jsem závislá na sushi. Vždy poprosím šéfkuchaře, aby mi do něj přidal spoustu rýže.“ Do svého jídelníčku zařadila i indická jídla na bázi kari.

Jednou si však postěžovala, že se jí nevyplatilo uzobávat z bohatě okořeněného a tím pádem i zbarveného indického pokrmu přímo v posteli u televize, což je její oblíbený zlozvyk. Jakmile jí ukáplo trošku jídla do peřin, zjistila, že má její pračka s cizokrajnou kuchyní určité problémy. Nebrání se ale ani dalším experimentům.

Při natáčení v Melbourne ochutnala domorodá jídla. Pečené klokaní oháňky ji příliš nezaujaly, soudě podle toho, že jejich chuť přirovnala k nejhorší hovězí kližce. Jako zákusek si dala smažené červy, kteří jí po předchozím chuťovém šoku připomínali jemné tiramisu.

17.3.2010 13:11 | aktualizováno 17.3.2010 15:28 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.