FITweb

ZPĚT

Inspirace pro hubnutí

Někdy je potřeba kvůli hubnutí studovat materiály o jídelníčcích i o cvičení, jindy stačí jedna či dvě dobře padnoucí rady na změnu ve stravování nebo správný pohyb.

V pořadu Sama doma se opět sešli specialisté na hubnutí a každý z nich měl připravenou nějakou dobře míněnou radu. Šéfredaktorka Diety Petra Lamschová společně s výživovým poradcem Petrem Havlíčkem mluvili o své nové knize a majitelka studia štíhlé linie Petra Řehořková prozradila, jaké cvičení je podle ní ideální, nejen když jste sama doma.

Hlad je špatný rádce

Navzdory tomu, že se v Dietě snažíme nebýt příliš mentorští a dávat přesné návody na hubnutí, čas od času se objeví nějaké pravidlo, které s klidným svědomím začneme prosazovat. A Petr Havlíček toto jednoduché pravidlo definoval za nás: „Snažte se nakupovat potraviny s rozvahou a rozmyslem, a hlavně: nakupujte s plnými žaludky.

Protože když je člověk hladový, najednou se mu hodí tak nějak všechno, co v supermarketu vidí. A pak, když už jsou všechny ty potraviny, nakoupené pod vlivem hladu, v ledničce, tak je samozřejmě musíme všechny sníst (podle českého pravidla ‚přece se to nevyhodí!‘).“ Určitě jste to už sami zažili, nakupovat s prázdným žaludkem se rozhodně nevyplácí, a to nejen po stránce hubnoucích snah, ale i po stránce finanční.

Nevzdávejte se klasiky…

Další věc, která trápí lidi, jež se snaží zhubnout, je vzdání se české klasiky. Vždyť klasická jídla jsou těžká, mastná, sladká a slaná. Ale i tato nepříjemnost se dá vyřešit ke vší spokojenosti. „Tradiční jídla se dnes dají připravit zdravějším, odlehčeným způsobem,“ říká Petr Havlíček. A vy už možná víte, že teď přijde řeč na další knihu naší šéfredaktorky Petry Lamschové, která vznikla ve spolupráci s Petrem Havlíčkem. Kniha Hezky česky, hravě a zdravě totiž obsahuje 70 tradičných českých receptů ve zdravém kabátku.

…ale buďte moderní

„Recepty z naší knihy jsou rodinné poklady, Petrovy a moje, všechny jsme je ale opravili podle zásad zdravé výživy. A než si našly místo v naší knize, museli jsme je v jejich zdravé podobě uvařit a ochutnat. A musím říct, že jsou skvělé, vařili jsme je totiž bez chemických přísad z kvalitních lokálních surovin a chutnají stejně báječně jako od našich babiček, jen jsou trošku lehčí,“ říká Petra Lamschová o receptech z knihy a Petr Havlíček se přidává: „Nejedná se vysloveně o dietní jídla. Ale o odlehčené recepty.

To znamená, že všechny recepty, které v knize naleznete, jsou napsané tak, že nemají příliš mnoho bílého cukru, příliš tuku a příliš velké množství soli. Jsou vyrobené jen z hodnotných surovin, tedy z kvalitních prvosurovin.“ Takže když vás v nejbližší době popadne chuť na českou klasiku, tak si ji neodpírejte, ale dejte si ji moderně a zkuste

Nenápadná pomůcka na cvičení

A poslední věc, kterou jsme řešili, bylo, jak cvičit. Možná právě vám přišlo vhod cvičení s gumičkou. Je to skvělý vánoční dárek, ale také pomůcka, která se vám vejde i do kabelky a můžete ji mít vždy při sobě, a to nejen doma, ale i na cestách. „Gumička na cvičení je vynikající na procvičení celého těla: paže, zádové svaly. Vynikající je i na břišní svaly, na nohy i zadeček. Prostě na všechno, co potřebujeme zpevnit,“ říká Petra Řehořková z Petra Clinic. A jak se s ní cvičí? „Důležité je gumičku pořádně zafixovat v rukách (nebo na nohách). A pak ji jen natahovat. Stačí cvičit 5x týdně 20–30 minut.“


3 otázky pro Petru Řehořkovou majitelku Petra Clinic www.bezbolestnaliposukce.cz

Jaké další využití má cvičení s gumičkou?

V našem studiu cvičíme s gumičkami spinning. Jedeme na kole a s gumičkami posilujeme vrchní část těla.

Co když nemám čas nebo možnost lekce navštěvovat?

S gumičkami si můžete zacvičit třeba při vaření. Jednoduché aerobní lekce docílíte tak, že si gumičku dáte na každou nohu a budete s ní chodit po bytě, vařit anebo vytírat a luxovat – trošku se tak aerobně zahřejete. Pak s ní stačí ještě trochu posilovat, tvarovat a krásně zpevnit všechno, co potřebujete.

Které další sportovní či volnočasové aktivity byste doporučila?

Já doporučuji procházky, běh, klasický aerobik nebo step aerobik, body styling… Nebo třeba kompletní lázeňský program, kde má žena na výběr nejen cvičební lekce, ale i kosmetické procedury.


Dieta a Sama doma

Redakce časopisu Dieta společně s brněnským studiem České televize a konkrétně pořadem Sama doma si pro vás připravily speciální projekt, se kterým jste se na stránkách časopisu a na obrazovkách ČT setkávali od září doteď. Probrali jsme témata, která vás zajímala: hubnutí po porodu, hubnutí mužů, hubnutí ve stresu a při práci a posledním bylo hubnutí během Vánoc a inpirace, jak v hubnutí pokračovat. Tímto náš malý televizní seriál končí, ale pořad Sama doma z brněnského studia České televize můžete sledovat dál. Vždy v sudé pátky od 12.30 hodin na ČT1.

22.2.2011 10:25 | Paulovičová, Alexandra

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.