FITweb

ZPĚT

Nemůžu zhubnout, vyřeším to operací?

Stále víc lidí v Česku bojuje s desítkami kilogramů navíc. Cestu z bludného kruhu nabízí moderní medicína. Proti lékařům však stojí hlasy některých výživových poradců, že bariatrické operace rozhodně nepomohou všem. Komu máte věřit?

V České republice trpí obezitou zhruba 20 % mužů a 25 % žen. Dalších 30 % má nadváhu. Obezita je chronické onemocnění, které není jenom problémem kosmetickým, ale hlavně zdravotním. Se stoupající tělesnou hmotností jsou spojena závažná rizika vzniku různých zdravotních komplikací jako cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a chronické záněty, které zrychlují průběh srdečně­cévních onemocnění. Ne nadarmo se obezita nazývá epidemií třetího tisíciletí: na svědomí má už údajně víc lidských životů než všechny války dohromady. Proto se do boje s ní pustila i moderní medicína, konkrétně tzv. bariatrická chirurgie. Když se řekne chirurgická léčba obezity, představí si většina Čechů „nandání kroužku na žaludek“, díky kterému budou jíst méně než obvykle a kila pofrčí dolů kosmickou rychlostí. Ale tak jednoduché to není.

Existuje několik možností, které chirurgická léčba nabízí. Úplně jednoduše – aby kila mizela sama od sebe – ovšem nefunguje žádná. Bariatrické operace se dají rozdělit do dvou skupin: restrikční a malabsorpční. Zatímco u restrikčních dochází ke zmenšení objemu žaludku, malabsorpční zákroky snižují schopnost trávicího traktu trávit a vstřebávat některé složky potravy, takže dochází jen k částečnému trávení a tím i ke snížení možnosti zužitkovat kalorie obsažené v potravě. Mezi restrikční výkony patří zejména známá bandáž žaludku nebo plikace, při které se – zjednodušeně řečeno – část žaludku sroluje. Tím se vytvoří cosi jako řasa, která se následně přešije. Z původně velkého vakovitého žaludku o obsahu například litr tak vznikne malý žaludek s obsahem deci až dvě, takže pacient brzy cítí sytost. Třetí typ restrikční operace je sleeve gastrektomie neboli tubulizace žaludku, kdy dochází k odnětí části žaludku a operace je tedy nevratná. Tím, že se u této operace odstraní velké zakřivení žaludku, odstraní se i produkce takzvaných „hladových hormonů“. Zbylý žaludek má podobu trubice o objemu 80–120 ml, takže množství stravy, které je možné sníst najednou, je mnohonásobně menší než bylo před operací. Všechny typy operací omezují pacienta především ve smyslu objemu přijímané potravy.

PRO KOHO JE VHODNÁ?

Obecně se dá říct, že 20 kilogramů navíc už představuje pro člověka vážný problém. Lékaři však používají údaj BMI, ve kterém je zahrnuta i výška a věk pacienta. Pokud BMI přesahuje číslo 30, člověk spadá do kategorie obézní, a pokud je BMI vyšší než 35, je možné uvažovat o některé z operací. Obecně operace není vhodná pro pacienty s lehkou nadváhou, tedy s BMI 25–30, a samozřejmě je třeba individuálně zvážit případné kontraindikace celkové anestezie. Operace by také neměla být první redukční pokus v životě člověka, ale měla by jí předcházet snaha zhubnout pomocí správné životosprávy a pravidelného pohybu. Rozhodně to nefunguje tak, že se jednoho dne rozhodnu: dvacet let jsem tloustl, teď chci zhubnout, tak se nechám operovat. Restrikční i malabsorpční výkony probíhají laparoskopicky v celkové anestezii a pacient bývá hospitalizován obvykle jen jednu noc po výkonu, pak je většina obézních bez komplikací propuštěna domů. Každé operaci pochopitelně předchází různě dlouhá fáze přípravy, jejíž součástí jsou pravidelně opakované konzultace u obezitologa, pohovor s psychologem a chirurgem nebo setkání s nutričním terapeutem. Nutná je i gastroskopie a ultrazvuk dutiny břišní. Součástí konzultací je také výběr nejvhodnějšího typu operačního zákroku a přesné instrukce o režimu, který je nutný po zákroku dodržovat. A jak takový pooperační režim vypadá? První měsíc po operaci musí pacient držet speciální dietu – 14 dnů jí jen tekutou stravu a pak 14 dnů kašovitou stravu. Teprve poté se může vrátit k pevné stravě, ovšem jednotlivé porce jídla nesmějí být větší než 150 mililitrů – mají tedy zhruba velikost obsahu jogurtového kelímku.

OPERACE JAKO MOTIVACE?

Stejně jako jakékoli jiné operace, i tyto zákroky samozřejmě mají svá rizika: stejná jako u každé laparoskopické operace v celkové anestezii. Protože ale nedochází k odnětí žádné části orgánu, jsou podle lékařů pro pacienty operace šetrné a většina z nich odchází den po zákroku domů a týden nato se vracejí do práce. Po vytažení stehů a zhojení ran mohou dokonce začít sportovat. Pochopitelně ani sebelepší operace nevede k žádným výsledkům, pokud pacient nedodržuje stanovený režim. Za optimální situace se podle lékařů hmotnostní úbytek pohybuje kolem dvou (ale až deseti) kilogramů za měsíc, po roce se dá zbavit 20, po dvou letech 30 až 40 kil. Ale nejde jenom o to, že obézní lidé díky operaci ztrácí kilogramy. Například v případě plikace lékaři uvádějí, že u 85 % procent operovaných se zlepší cukrovka, z toho v 70 % vymizí. Diabetem druhého typu, tedy tím, kterým člověk onemocní v průběhu života, u nás trpí zhruba 700 tisíc lidí. Odhaduje se, že operace by mohla pomoci zhruba čtvrtině z nich. Chirurgický zákrok každopádně není samospásný, pro většinu pacientů je to podle lékařů spíš taková berlička: život se díky ní pohne směrem k lepšímu. Chuť k jídlu se sice u většiny výkonů nesníží, ale pocit plnosti člověku nedovolí se přejíst. Kila jdou postupně dolů a s tím se zlepšuje zdravotní stav a psychika. Klesá téměř dvojnásobně riziko onemocnění karcinomem prsu, hormonálních poruch, neplodnosti a stoupá sebevědomí, uvádějí lékaři.

JAK TO VIDÍ SAMOTNÍ PACIENTI

Moje zkušenost S PLIKACÍ ŽALUDKU

Helena Koubíčková (49) absolvovala plikaci žaludku 22. září 2010. Před operací vážila 122,7 kilogramu, nyní má 92,4 kilogramu.

PROČ JSTE SE ROZHODLA VYŘEŠIT SVŮJ PROBLÉM CHIRURGICKÝM ZÁKROKEM?

Za posledních třicet let jsem vyzkoušela snad všechny diety, které mi přišly pod ruku. Některé i pod dozorem dietologů. I když se mi podařilo shodit během půl roku deset kilogramů, vždycky jsem je přibrala zpět. Mám diabetes 2. typu a hubnout při vysokých dávkách inzulinu, které jsem si musela aplikovat, bylo vždycky těžké.
Hlavním problémem pro mě bylo dodržovat pravidelnost a disciplínu.

JAK JSTE PŘIŠLA NA MYŠLENKU OPERACE?

Sestra mi dala jako dárek k narozeninám konzultaci u obezitoložky, která mi operaci doporučila. S diabetem a vysokou nadváhou jsem bojovala od devatenácti let! S tím už samozřejmě souvisely i další závažné problémy – vysoký cholesterol, tlak, neuropatie, otevřené diabetické nohy, těžká porucha imunity a metabolismu.

BYL ZÁKROK BOLESTIVÝ?

Nebyl. Podstoupila jsem ho v plné narkóze. Po operaci mi bylo trochu na zvracení, ale to je můj problém po každé narkóze. Po plikaci se chodí domů druhý den. Já šla až třetí, protože lékaři mě museli coby diabetika trochu víc stabilizovat. První týden jsem jenom „pila“ tekutou stravu a dalších pět týdnů jedla stravu mixovanou, v inter valu třeba po třech hodinách, což dodržuji dodnes. Po sedmi týdnech mě lékařka převedla z píchaného inzulinu na léky. Dnes mám všechny hodnoty naprosto v pořádku. Lituju jediného – že jsem tuhle operaci nemohla podstoupit už před dvaceti lety.

NEMÁTE PROBLÉM DODRŽOVAT STANOVENÝ REŽIM?

Se stravovacím a pitným režimem nemám problém vůbec žádný. Jím pravidelně po třech hodinách a piju dva až tři litr y tekutin denně.
Naprosto v ničem se neomezuji. Jím naprosto vše, na co mám chuť. Samozřejmě ale sním jen 150 mililitrů jídla. Dnes už si ho neodměřuju, víc bych ani nezvládla. Změnily se mi chutě. Jím víc ryb, zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, méně masa. Když už maso, pak kuřecí a hovězí. Když mám chuť na dor tík, tak si ho dám.

CO DNES CÍTÍ TE, KDYŽ PROHLÍŽÍTE STARÉ FOTKY?

Když se dnes podívám na fotky, nebo spíš někdo druhý, je vidět, že je ze mě jiný člověk. Hlavně to vidím a cítím každý měsíc na oblečení. A to bych měla shodit ještě dalších 15 kilogramů! Baví mě se líčit se, oblékat, nakupovat i trochu cvičit. Mnohem víc chodím pěšky. Jediný, kdo mě v hubnutí teď trochu brzdí, je můj muž. Má totiž rád „baculky“. Anebo se o mě začal bát? (směje se)

Moje zkušenost S BANDÁŽÍ ŽALUDKU

Klára (38) absolvovala bandáž žaludku v dubnu roku 2010. Před operací vážila 103 kilogramů, dnes má 72 kilogramů.

PROČ JSTE SE ROZHODLA VYŘEŠIT SVŮJ PROBLÉM CHIRURGICKÝM ZÁKROKEM?

Upřímně: byla jsem tlustá, měla jsem vysoký krevní tlak a náběh na cukrovku. Po porodu druhého dítěte už se mi nepodařilo vrátit váhu zpátky do normálu a zůstalo mi skoro dvacet kilo navíc.
V následujících dvou letech jsem přibrala ještě dalších deset.
Žádná dieta nezabrala. Pak se ke mně dostala informace o bandáži žaludku. Zašla jsem k lékaři a ten ji schválil.

BYL ZÁKROK BOLESTIVÝ?

Samotný zákrok bolestivý nebyl. Po operaci mi bylo trochu na zvracení, ale za pár dnů se to srovnalo a první měsíc jsem se cítila dobře. Dostala jsem od lékařů doporučení ohledně stravování.
Chvíli jsem byla jen na dětských výživách a piškotech, pak mi lékaři řekli, že můžu jíst VŠE, jen si musím hlídat množství. V té chvíli se celý můj život začal točit kolem jídla.

JAK TO POKRAČOVALO?

Buď jsem nad jídlem přemýšlela, nebo jsem jedla, což mi trvalo hrozně dlouho, protože bylo třeba jíst pomalu a vše důkladně rozžvýkat. Proseděla jsem nad jídlem většinu dne a přestala jsem stíhat. Všude jsem chodila pozdě, byla jsem nervózní, vystresovaná, bez nálady. I mé okolí si všimlo, jak jsem se změnila. Začali mi říkat, že jsem podrážděná, a ptali se, kam se ztratila ta srandistka, kterou znali. Protože jsem potřebovala ušetřit čas, začala jsem jíst jen lehce stravitelnou, ovšem nepříliš zdravou kašovitou stravu – pudinky, čokoládové koktejly, banány, zkrátka rychlé sacharidy – abych doplnila cukr a nebyla bez energie. Jídlo mi jednak přestalo stačit, a navíc jsem přestala hubnout, naopak neustále jsem přibírala. Nakonec mi kroužek praskl a lékaři mi ho museli po čtyřech měsících vyndat.

JAK VIDÍTE SVÉ ZKUŠENOSTI S OPERACÍ DNES?

Už bych do toho nešla. Chtěla jsem být zdravější a štíhlejší, ale zjistila jsem, že systémem, který po operaci člověk musí dodržovat, to u mě nepůjde. Žaludek jsem sice měla menší, ale stále jsem tělu potřebovala dodat celou energii, nejen půl, a to díky novému stravování nešlo. Nyní jsem se vrhla na zdravou stravu, pohyb a jsem zvědavá, co to udělá. Je to běh na dlouhou trať, bolí a celý život bude trochu bolet, ale ta představa je pro mě mnohem přijatelnější než další zásah do těla.

OBEZITA JE PRÁVEM nazývána EPIDEMIÍ TŘETÍHO tisíciletí. JAK TO VIDÍ ODBORNÍCI

ANO: MUDR. DITA PICHLEROVÁ, dietoložka, OB klinika Bariatrické operace musí od každého lékaře či nutričního terapeuta dostat jasné ANO! V současné době totiž neexistuje účinnější léčba obezity a s ní spojených nemocí, než je bariatrická chirurgie. Dovoluji si to tvrdit především na základě statistiky: pokud porovnáme klienty hubnoucí pomocí tzv. režimových opatření, tedy nejčastěji dietou a vhodným pohybovým režimem, a pacienty po bariatrických výkonech, zpočátku hubnou obě skupiny. Ovšem podíváme­li na obě skupiny po pěti letech, najdeme obrovský rozdíl: zatímco pacienti po bariatrii si udrží zredukovanou váhu v 60–70 %, u pacientů hubnoucích dietou je množství úspěšných pouze 1 %! Dále 99 % lidí po pěti letech od počátku hubnutí prožije jojo efekt a shozená kila jsou zpět. Proto mají výživoví poradci stále co na práci. Naproti tomu stojí podstatně vyšší úspěšnost pacientů po bariatrii. I v této skupině 30 % klientů přibírá, ale rozdíl asi mluví za vše. Je tedy jasné, že redukce po bariatrických operacích je trvalejšího charakteru a výskyt jojo efektu je výrazně nižší. Není těžké zhubnout, je těžké si váhu udržet! Ráda bych zdůraznila, že správně vedený pacient po žádné takové operaci nezvrací – je to mýtus a každý, kdo je s problematikou obeznámen, ví, že po operaci je pacientovi věnována v obezitologických centrech ještě intenzivnější péče než před zákrokem. Pacienti musí docházet na kontroly nejprve po měsíci a později po třech měsících, sledováni by měli být trvale.

Hubnutí po operaci je zdravé, protože pacienti by měli jíst zdravá nekalorická jídla, která v objemu 5–6x denně 150 mililitrů naprosto zajistí obsah důležitých živin a minerálů. Není tedy potřeba žádná speciální substituce a pacient se vrací k běžnému racionálnímu jídelníčku tak, jak to doporučují výživoví poradci. Pacienti musí také hodně a nekaloricky pít. Po měsíci od výkonu se plně mohou věnovat pohybu a sportu. Obvykle mají silnou motivaci, stále jsou pod dohledem a z měření In Body je jasné, že hubnutí je naprosto většinově z tukové hmoty a nedochází ke ztrátám svalů a vody. Operace samozřejmě nepřinese úspěch každému a není vhodná pro každého, ale denně se ve své ambulanci setkávám především se ženami, které za celý život zkusily nespočet diet a prošly rukama výživových poradců, teoreticky vědí o hubnutí naprosto všechno, ale v praxi selhávají. Plně mimo diskusi jsou tyto výkony pro diabetiky, u kterých se jedná o život prodlužující a často i život zachraňující výkon. Pevně věřím, že časem informovanost veřejnosti postoupí natolik, že se pacienti přestanou těchto operací neodůvodněně bát. Strach totiž v těchto případech většinou pochází z neznalosti problematiky.

NE: PETR HAVLÍČEK, výživový poradce Bariatrické operace všeho typu považuji za neetické a zhoršující kvalitu života operovaného. Proč si toto troufám tvrdit? Můj názor vychází z konzultací s desítkami lidí, kteří tento typ operace podstoupili a shodli se v několika níže uvedených bodech. Zpočátku sice byl váhový úbytek poměrně značný a rychlý, ale poté se dostavila stagnace nebo opětovný nárůst váhy. Čím je to způsobeno? Po chirurgickém zákroku se objem žaludku zmenší natolik, že pacient není schopen zkonzumovat ani běžné porce jídel, ani porce nezbytně nutné pro výživu daného organismu a udržení zdravě fungujícího metabolismu. A i velmi malé porce u mnoha z nich vyvolávají žaludeční nevolnost. Proto, aby člověk trvale zhubl, je potřeba, aby měl dostatek pohybu, kvalitní stravu s lehce redukovaným energetickým příjmem, dobrý zdravotní stav, dostatek odpočinku a psychickou pohodu. Člověk s chirurgickým zákrokem na trávicím traktu do sebe racionální stravu nedostane, neboť racionální strava je objemná a mívá nižší energetickou hodnotou. Protože člověk s bandáží nebo jiným zákrokem na trávicím traktu nejenže se snaží jíst méně, ale i zdravě, dostává se do situace podvýživy. V té chvíli se začne objevovat únava, hlad, psychická nepohoda a samozřejmě také nedostatek energie na jakoukoli fyzickou aktivitu, která je při snaze reduktovat váhu naprosto zásadní. To považuji za velmi nezdravé a následně pro pacienta silně demotivující.

A protože hlad a nedostatek energie jsou pro většinu lidí zásadním problémem, začínají racionální stravu, kterou nejsou schopni konzumovat, nahrazovat lehce stravitelnými potravinami, nápoji a tekutinami s vysokým obsahem energie: limonády, čokolády, dezerty, pudinky a další potraviny, které z malého objemu poskytnou obrovské množství energie a nezatěžují žaludek tolik jako racionální, zdravá strava. Váhový úbytek se tak logicky po čase zastavuje a váha pozvolna stoupá zpět. Podle mých zkušeností už žádný z postižených pacientů nepřichází zpátky na pracoviště, které zákrok provedlo, ptát se, proč se váha vrací a jak z toho ven. A to i přesto, že pracoviště garantovalo, že nic takového se stát nemůže. Důvodem je normální stud a pocit vlastního selhání. Taková pracoviště se mohou honosit klinickými studiemi, že pacientům v první fázi možná zachránili život, ovšem co se děje dál, nevědí. Pacienti pak velmi zoufalí končí u nás – výživových poradců. My jsme však v těchto situacích zcela bezmocní, protože naše filozofie, kterou jsem uvedl výše, se s bariatrickým zákrokem zcela vylučuje. Těmto lidem tak nejsme schopni pomoci.

LÉČBA OBEZITY DRUHY OPERACÍ

BANDÁŽ ŽALUDKU

Nejznámější metoda v Česku. Existují dva základní typy bandáží žaludku. Prvním je nastavitelná, jejíž účinek lze dále regulovat. Druhým typem – dnes už zastaralým – je pevná bandáž. Velkou výhodou této operace je, že se jedná o vratný chirurgický zákrok. Bandáž se provádí pomocí kroužku, který se nasazuje na horní část žaludku a zpomaluje příjem potravy – člověk se cítí sytý při menším objemu jídla.

PLIKACE ŽALUDKU

Stále oblíbenější metoda, při které se část žaludku sroluje a utvoří řasu uvnitř žaludku, která se pak následně přešije. Nedochází při ní k odnětí části žaludku jako při jiných typech operací, ani v útrobách pacient nemá žádné cizí těleso jako při bandáži. Operace je plně hrazena ze zdravotního pojištění.

SLEEVE GASTRECTOMY – TUBULIZACE ŽALUDKU

Při této operaci se odstraní 85 % žaludku včetně buněk produkujících hormon ovlivňující sytost. Do zmenšeného žaludku se tak vejde strava o objemu jednoho jogurtu. Je vhodná pro lidi s těžkým stupněm nadváhy (BMI vyšší než 35), u kterých selhala konzervativní léčba, nebo pro lidi s nadváhou těžšího stupně spojenou se závažnými komplikacemi oběhovými, metabolickými nebo pohybovými.

ŽALUDEČNÍ BYPASS

Chirurgický zákrok se dvěma mechanismy účinku: při operaci se zmenší žaludek a výrazně se tak omezí množství potravy, kterou budete moci přijímat. Malá kapsa, která z něj vznikne, se napojí na tenké střevo, odkud strava pokračuje dále zažívacím traktem. Vyřazením (obejitím) části tenkého střeva z procesu trávení se navíc sníží možnost vstřebávání živin (energie) z potravy.

BILIOPANKREATICKÁ DIVERZE

Při této operaci se odejme asi 70 % žaludku především proto, aby se snížila tvorba žaludeční kyseliny, ale i proto, aby se omezila možnost požívání velkých porcí potravy najednou. Je také nutné přerušit tenké střevo a jeden jeho konec spojit se zbytkem zmenšeného žaludku. Tím se umožní odvádění potravy přímo do vzdálenějších úseků trávicího traktu, a tak se omezí vstřebávání části živin.

Zdroj: OB klinika – www.obklinika.cz

30.1.2012 10:13 | JANA BENEŠOVSKÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Eva21

  Eva21 Určitě to nevyřešíš operací, chce to přepnout v hlavě, mně operaci nabízeli a nakonec jsem zhubla s jídelníčkem na tělo na www.kgdolu.estranky.cz

  Pondělí 12:07

 2. alphareta

  alphareta Hledám kamarádku nebo kamerádky na hubnutí , mám 45 a času celkem dost, byla bych ráda když by se někdo našel. Bydlím kousek od Prahy, směrem na Veste, Jesenice. Budu se těšit na odpověd. Zatím ahoj ahoj ;-) ;-)

  Pondělí 18:04

 3. .Lelinka.

  .Lelinka. Ještě,, že na tom nejsem tak, aby jsem musela na operaci .. bála by jsem se..

  Úterý 10:29

 4. bozska-mrcha

  bozska-mrcha váhově bych odpovídala ,ale ani mě nehne , změnila jsem stravu ,hýbu se a řezat do sebe nenechám . Stejně je to jen berlička a pokud si člověk myslí ,že mu zaškrtí pupík a zhubne a bude moct baštit co hrdlo ráčí ,sakra na to dojede , znám z okolí případ ,kdy dotyčná paní již zaškrcený žaludek tzv .přežrala

  Úterý 09:11

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.