FITweb

ZPĚT

Zhubly jsme s… výživovým poradenstvím

Příběh matky s dcerou je jasným důkazem toho, že ve dvou se to lépe táhne -i co se hubnutí týče. Co stálo za jejich problémy s váhou a jak se jim povedlo zhubnout o několik konfekčních velikostí?

Paní Lenka nikdy neměla výraznější problémy až do doby asi před pěti lety, kdy se dostala do pracovního stresu, nestíhala přes den jíst a večer se snažila vše dohnat. Zato její dcera Klára měla problémy s postavou odmalička. Největší boj však začal během maturity, kdy se u ní začala projevovat alergie na kravské mléko. Ta se sice nepotvrdila, ale v rámci prevence stihla nasadit kozí mléko a jiné kozí výrobky, které byly tučnější.

Držení diet a počítání kalorií

Matka s dcerou přibraly a všemožně se snažily zhubnout. „Vyzkoušela jsem spoustu různých diet. Časté u mě bylo, že jsem od pondělí začínala, do středy jsem to vydržela a pak už to jelo z kopce. Odpoledne kávička a buchtička… a od pondělka nanovo,“ vzpomíná na hubnoucí začátky Lenka. „Pak jsem se přihlásila do jednoho hubnoucího programu a podařilo se mi během roku zhubnout 11 kg. Ovšem kvůli pozdějším zdravotním komplikacím mi lékařka zakázala pohyb a sport a já začala pozvolna zase nabírat,“ pokračuje Lenka. Klára to zkoušela společně s mamkou, ale nebyla spokojená: „Počítání energetických hodnot není nic pro mě. I když je fakt, že teď mám dobrý přehled o tom, co je jak kalorické.“

Vyhrocená situace

„S mojí postavou to došlo tak daleko, že jsem se na sebe nemohla ani podívat, byla jsem strašně unavená, hodně mi padaly vlasy, oblečení mi bylo malé… prostě jsem nebyla sama se sebou spokojená a necítila jsem se dobře,“ říká Lenka, která se rozhodla, že musí něco změnit. „V té době jsem sledovala pořad Jste to, co jíte, po jedné jeho epizodě jsem si na internetu do vyhledávače zadala,výživový poradce‘. Z nabídky mě nejvíc zaujala Wellnessia, kterou jsem již dokonce znala z časopisu Dieta. Tak jsem tam zavolala a objednala se,“ vzpomíná Lenka.

První návštěva rozhodla

„Vstupní konzultace mě nadchla, příjemné prostředí, milý a osobní přístup, a řekla jsem si, že to je přesně to, co potřebuju. Žádná jednorázová dieta, ale postupná změna mého životního stylu s podporou týmu výživových poradců, který mě bude hlídat, motivovat a podporovat,“ popisuje Lenka a Klára souhlasně přikyvuje: „ I já se definitivně rozhodla až po vstupní konzultaci ve Wellnessii. Nedá se říct, že bych předtím se sebou nebyla spokojená, ale odmalička trpím na atopický ekzém a vím, že strava jej hodně ovlivní. Proto když mi maminka řekla, že našla výživovou poradkyni, a zeptala se, jestli jdu s ní, váhala jsem jen chviličku. Zkusit se má vše.“

Pravidelné konzultace

„S výživovou poradkyní jsme se scházely každých 14 dní. Vždy jsme se zvážily, změřily a zkontrolovaly, jak to zvládáme s jídlem, jestli nám něco nechybí nebo jestli nemáme hlad. Setkání byla vždy velmi příjemná, měla jsem se komu vypovídat, a to člověku, který měl opravdu zájem mě vyslechnout,“ vypráví Lenka a Klára dodává: „Během programu jsme nejen hubly, ale především jsme se učily, jak si váhu potom pohlídat. Postupně jsme měnily životní styl. Naučila jsem se také, jak se stravovat nejen doma, ale i ve škole, na dovolené u moře nebo na táboře s partou.“

Bez pohybu by to nešlo

„Pohyb mi ze začátku nešel moc dodržovat, mám časově dost náročné zaměstnání. Nakonec mi ve Wellnessii pomohli najít opravdu vhodnou pohybovou aktivitu, začala jsem pravidelně sportovat a dělá mi to moc dobře, nejen fyzicky, ale především psychicky. Cvičím se STOB, chodím na kruhový trénink a v létě na brusle, v zimě lyže,“ jmenuje Lenka. „Na sport jsem zvyklá byla, ovšem po nástupu do školy jsem pohyb totálně odepsala. Až teď jsem se naučila si ve svém čase udělat mezery na sport. Nyní navštěvuji fitness studio 2-3krát týdně,“ říká Klára.

Cítit se báječně

Zhubnout znamená cítit se lépe a taky lépe vypadat. „Jsem spokojená a vůbec nelituju, že jsem se do programu přihlásila, naopak. Obléknu, co se mi líbí. Můžu si koupit, co se mi líbí. Vlasy mi skoro přestaly padat. Mám mnohem víc energie a cítím se dobře,“ říká Lenka. „Baví mě, že je mi skvěle. Ve škole toho zvládám mnohem víc, lépe se mi učí, soustředí. A především, díky změně jídelníčku, doplnění všech živin a tím očistě organismu se mi zlepšil můj zdravotní stav (ekzém), což je velká úleva,“ shrnuje na závěr Klára.

LENKA

věk: 42, profese: podnikatelka, konfekční velikost před: 40-42, konfekční velikost po: 34-36, úbytek v cm: 10 cm v pase, 9 cm přes boky, 11 cm, břicho úbytek v kg: 7,5 kg, zhubla s Monikou Divišovou a jejím týmem v centru Wellnessia

KLÁRA

věk: 22, profese: studentka, konfekční velikost před: 38-40, konfekční velikost po: 34-36, úbytek v cm: 8,5 cm v pase, 7,5 cm přes boky, 8,5 břicho úbytek v kg: 6 kg, zhubla s Monikou Divišovou a jejím týmem v centru Wellnessia

JAK VIDÍ LENKU A KLÁRU ODBORNICE?

EVA ŠPAKOVÁ, výživová poradkyně, www.wellnessia.cz

„Lenka s Klárou měly velkou výhodu, že hubly ve dvojici, navzájem se podporovaly a učily se novým věcem. Tak třeba na začátku našich konzultací nebyly zvyklé zařazovat do jídelníčku zeleninu. Dnes tvorí zelenina půlku toho, co za den snědí. Naučily se připravovat saláty tak, aby jim chutnaly a aby je jejich příprava bavila. Z obou máme velkou radost, protože prošly celkovou změnou životního stylu a cítí se v úplné psychické pohodě.“

HUBNUTÍ A OKOLÍ

Spousta lidí si pořád myslí, že nejíst dort ci řízek je hrozné neštěstí. Ale mnoho lidí zdravý životní styl chápe. Podpora prišla hlavně ze strany tatínka, kamarádek a samozřejmě se mamka s dcerou podporovaly a podporují navzájem.

RELAX NESMÍ CHYBĚT

Lenka jezdí 4x ročně s manželem do lázní do Maďarska. 1x měsíčně si dopřeje kosmetiku, kde si vždy krásně odpočine. Celá rodina jezdí každou zimu lyžovat do Itálie.

VELKÁ ZKOUŠKA

Klára studuje posledním rokem vyšší odbornou školu pro dentální hygienistky, kterou v červnu končí. Doufá, že se jí její nový životní styl podaří udržet a že se nezopakuje situace, jako když maturovala. Ale ví, že všechno jde, když se chce.

A jak to vidíte vy? Myslíte, že je hubnutí ve dvojici účinnější? Hlasujte a diskutujte ZDE

9.3.2012 10:26 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
  1. pet.ra

    pet.ra moc hezký ;-)

    Čtvrtek 17:03

  2. centrum hubnuti

    centrum hubnuti www.hubnuti.czechian.net

    Úterý 19:20

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.