FITweb

ZPĚT

Dietní poradna

Mohu při hubnutí pít kávu či alkohol? Jsou energy drinky zdravé? A jak je to s džusy a light nápoji- jsou vhodné? Na to vše vám odpoví výživový poradce Petr Havlíček...

KÁVA A ALKOHOL

Mohu při hubnutí pít kávu či alkohol?

Pavlína

Petr Havlíček říká:

Káva

Pokaždé, když slyším otázku, zda mohu při hubnutí pít kávu, mám pocit, že ani mě, ani Kateřinu v pořadu Jste to, co jíte dotyčný moc neposlouchal. My jsme kávě nedali punc něčeho, co se při hubnutí pít nesmí. Takže si dáme opakování – kávu jsme zakazovali pít pouze lidem, kteří měli vysoký krevní tlak či onemocnění srdce anebo kávou maskovali únavu, takže jsme neměli přehled o tom, jak se člověk cítí. Já osobně nepatřím mezi ty, kteří by proti kávě měli výraznější námitky. Jsem milovníkem kvalitní kávy. Pokud je správně připravená od sklizně přes pražení, mletí až po přípravu vlastní kávy, má vysoký obsah antioxidantů a řadu prokazatelných zdravotněpreventivních efektů, včetně prevence diabetu 2. typu a Alzheimerovy choroby. Problematický u kávy je pouze obsah kofeinu, a to nejen pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo onemocněním srdce, jak jsem již uvedl. Může uškodit i těm, kteří se léčí s nějakým psychickým onemocněním. Pokud káva při hubnutí neslouží jako něco, co nám zamaskuje únavu a kopne do nás v případě, že už vůbec nemůžeme, pak nevidím důvod, proč by člověk nemohl vypít při správném pitném režimu tři šálky kvalitní kávy denně. A pokud hovořím o kvalitní kávě, mám na mysli samozřejmě pravé ristretto anebo espreso bez mléka. Takto připravená káva má energetickou hodnotu téměř nulovou. Jinou otázkou je ovšem latte, cappuccino a jiné pochutiny připravené z kávy. Ty už se s hubnoucím režimem příliš nekamarádí.

ristretto – 210 kJ/50 kcal

espreso – 210 kJ/50 kcal

turecká káva s cukrem – 186 kJ/44 kcal

káva s mlékem – 242 kJ/58 kcal

cappuccino neslazené – 126 kJ/30 kcal caffé latte – 294 kJ/70 kcal

Alkohol

Já osobně ho v dietě nedoporučuji, neboť alkohol zhoršuje přeměnu tuků v játrech a ty se následně zpětně ukládají. Navíc čistý alkohol má energetickou hodnotu blízkou tukům, tzn. alkohol je nositelem poměrně významného množství energie. Nejhorší praktikou je „zahánění hladu“ pomocí alkoholu, jak dokonce doporučuje jedna naše přední odbornice na výživu. Navíc alkohol organismus zatěžuje. Přesto je pravdou, že velmi malé množství alkoholu (1 dl kvalitního vína či jedno malé pivo) má preventivní účinek v boji proti kardiovaskulárním onemocněním. Nicméně doporučuji pít preventivně až poté, kdy se vaše váha vrátí do normálu. Do té doby bude dostatečnou prevencí kardiovaskulárních onemocnění kvalitní strava a dostatek pohybu.

1 malé pivo – 539 kJ/128 kcal

1 velké pivo – 816 kJ/194 kcal

1 dl bílého vína – 310 kJ/74 kcal

1 dl červeného vína – 276 kJ/66 kcal

1 dl sektu – 331 kJ/79 kcal

1 panák whisky – 209 kJ/50 kcal

1 panák čokoládového likéru – 238 kJ/57 kcal

HUBNUTÍ A DŽUSY

Jak je to s džusy a nápoji fresh?

Karolína

Petr Havlíček říká: Všeobecně se traduje, že džusy neškodí a že by měly být součástí pitného režimu. Dobrá, možná tam být zařazeny pochopitelně můžou, protože obsah tekutin je velmi vysoký a obsah sušiny velmi malý. Nicméně energetická hodnota u džusů běžně komerčně prodávaných je stejně vysoká jako u limonády. Vezměte si někdy v hypermarketu běžně prodávané džusy, srovnejte si džus 100% s 50% nektarem, můžete namíchat i různé druhy ovoce a zjistíte jedno: obsah cukru se pohybuje okolo deseti až jedenácti procent, což je stejný obsah, jaký má limonáda. Je to sice přirozenější zdroj cukru, má pochopitelně nutriční nadhodnotu ve formě přirozeně obsažených vitaminů, minerálů a někdy i vlákniny, pokud je to džus s dužninou, ale stále se jedná o jednoduchý cukr, kdy každý decilitr obsahuje asi 45 kcal. A s tím je třeba vždy počítat. U freshů je situace o něco lepší, protože se jedná o produkt nebo potravinu či nápoj, který je zcela čerstvý, obsah živin je na přirozené úrovni, není snížen pasterací a skladováním a obsah cukru kolísá podle toho, z jakého ovoce či zeleniny byl vyroben. V případě komerčních džusů se totiž ve většině případů jedná o výrobu z tzv. koncentrátů, kdy se ředěním čistou vodou upravuje obsah cukrů u všech druhů ovoce na stejný obsah nebo množství. To znamená i stejnou výslednou sladkost.

Pro příklad opět uvádíme jednotlivé druhy:

1 dl 50% pomerančového nektaru – 193 kJ/46 kcal

1 dl 100% pomerančového džusu – 190 kJ/45 kcal

1 dl pomerančového freshe – 191 kJ/45 kcal

1 dl 50% jablečného nektaru – 225 kJ/54 kcal

1 dl 100% jablečného džusu – 177 kJ/42 kcal

1 dl jablečného freshe – 220 kJ/52 kcal

ENERGY DRINKY

Občas potřebuji k tomu, abych mohla fungovat, energy drinky. Co na ně říkáte?

Zorka

Petr Havlíček říká: Energetické nápoje jsou fenoménem moderního člověka. Trh je jimi úplně zaplněný. Jsi unavený, už nemůžeš, dej si energy drink, máš problémy s erekcí, dej si energy drink, chybí ti optimismus, dej si energy drink… Energy drinky dnes existují snad na každý náš problém. Ať už jde o klasické nápoje, jak je všichni známe, tzn. limonáda obohacená o kofein a taurin, popřípadě další funkční látky, anebo o směsi různých bylin či chemicky vyrobené látky ve formě někdy lahodného a jindy zcela nechutného nápoje.
Faktem je jedna věc, energy drink má svoje opodstatnění v situaci, když jsem opravdu unavený a například potřebuji dojet ještě pár kilometrů. Nicméně jejich používání je dnes všeobecně rozšířené a lidé je pijí i jen tak na chuť. Vůbec si ale neuvědomují, že svůj organismus zásobují naprosto stejnou dávkou cukru, jako když si dají klasickou limonádu, a navíc si zvyšují přívod kofeinu a dalších stimulačních látek i v případě, kdy je to pro jejich tělo naprosto zbytečné. Mnozí argumentují tím, ty piješ kafe, já si dám energy drink. Moje odpověď na takový argument je následující:

a) I když si dám kávu slazenou, tak v ní nikdy není víc než tři gramy cukru, takže pokud vypiju 4 kávy za den, tak do těla dostanu pouze poloviční množství cukru, než jaké obsahuje čtvrt litru běžného energy drinku.

b) Kofein v kávě je zcela přirozeného původu a obsahuje řadu zdravotněpreventivně působících látek, jakými jsou antioxidanty. Kofein a cukr v energy drinku doplňuje pouze slušné množství chemicky vyrobených látek. Je fakt, že v kvalitních energy drincích se mohou objevit látky přírodního původu, ale takových je na našem trhu opravdu jako šafránu. Lidé jsou stále zvyklí na tu svoji specifickou syntetickou chuť, která většinu energy drinků doprovází. Zvláštní je, že jedovatá barva, kterou každý energy drink obvykle má, mnohdy v přírodě signalizuje nebezpečí. Že bychom my lidé už dokonce ztratili i své přirozené instinkty?

LIGHT NÁPOJE- ANO NEBO NE?

Myslela jsem si, že když vypiju kolu light, tak to v mém hubnoucím režimu nic neudělá, je to pravda?

Marika

Petr Havlíček říká: Intenzivní sladkou chuť je třeba lehce vypudit, aby mě to k těmto potravinám nebo tekutinám dále nesvádělo. Light nápoje stejně jako ostatní light výrobky považuji za „humus“, který ve správném životním stylu nemá co dělat, protože z mého pohledu je zdravá strava taková, která je zcela přirozená, nikoli chemicky vyrobená. Zkuste někdy otočit etiketu jakéhokoli light výrobku a myslím, že budete zírat, až zjistíte, jaké množství různých chemických látek „v odlehčeném nápoji nebo potravině“ přijímáte. Každý, kdo se naučil pít čistou vodu a kvalitní čaje, vám potvrdí, že na light limonádu už se ani nepodívá, a pokud by si ji dal, tak by se mu asi udělalo špatně. Což je na druhou stranu správná reakce zdravého imunitního systému na cizorodé látky, které do našeho organismu nepatří.

Výživový poradce Ing. Petr Havlíček, Centrum Vittore, www.centrumvittore.cz

20.2.2012 10:59 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.