FITweb

ZPĚT

Váha v síti lidských vztahů

Řekni mi, s kým se přátelíš, a já ti povím, kolik budeš vážit za pár let! Tak by se dal vyjádřit závěr průkopnické studie na téma tloustnutí a společenský život. Vaše vztahy mají na vaše tukové buňky větší vliv, než tušíte!

Začala vaše nejlepší kamarádka nosit neforemný černý kaftan, aby skryla svou kypící nadváhu? Na první pohled to vypadá, že se vás to nijak netýká. Ve skutečnosti se tím podstatně zvýšilo riziko, že nad svými nafukujícími se tukovými polštářky mávnete rukou i vy. Statistiky mluví jasně. Vzory, ke kterým vzhlížíme, mají na naši váhu dokonce větší dopad než náš partner nebo sourozenec! Zvláště patří-li váš přítel nebo přítelkyně k opravdu blízkým lidem. Obezita je zkrátka svým způsobem nakažlivá!

Sourozenec má větší vliv než manžel

Vědci vycházeli ze sledování skupiny 14 000 lidí, které trvalo dvaatřicet let. Na tomto vzorku se snažili zkoumat, nakolik nás ovlivňuje váha našich blízkých a přátel. Jejich výsledky jsou opravdu překvapivé! Relativně nejmenší je vliv mezi manželi, a to i přesto, že většinou sdílí společnou domácnost, takže se mohou vzájemně ovlivňovat. Ukázalo se, že když jeden z nich přibere, váha druhého z nich se zvýší s pravděpodobností zhruba 37 %. Vliv mezi sourozenci je o tři procenta větší, tedy 40%. A to i přesto, že dospělí sourozenci nežijí společně, takže mají jen mizivou šanci přímo ovlivnit svůj jídelníček a životní styl. Svou roli tu určitě hraje fakt, že mívají podobnou genetickou výbavu a ze své původní rodiny si mohli odnést podobné stravovací návyky. Mnohem výraznější je vliv mezi sourozenci stejného pohlaví. Máte-li sestru, zamyslete se nad tím, jak se za poslední roky změnila její postava. Pokud přibrala, je pravděpodobnost, že to potká vás, až 66%!

Citový vztah přepočítaný na kila

Překvapivě největší vliv na váhu mají známí a přátelé. Velmi důležitým faktorem je ovšem důležitost, kterou přátelství přikládáte. Pokud jen jeden ze dvou lidí označil toho druhého za přítele, autoři studie pro tento vztah použili termín „jednostranné přátelství“. Také vliv na přibírání na váze byl u takového přátelství jednostranný a dosahoval 57 %. Mnohem výraznější to je u vzájemného přátelství. O tom mluvíme v případě, že se obě osoby vzájemně označily za přátele. Pokud jeden z nich výrazně nabral kilogramy navíc, u toho druhého se zvýšilo riziko váhového nárůstu o 70 %! Pokud byl někdo členem trojlístku přátel, z něhož dva podlehli obezitě, pravděpodobnost obezity vylítla o dalších 100 % nahoru.

O vzdálenosti to není!

Z výsledků jasně vyplývá, že zeměpisná vzdálenost hraje mnohem menší roli než citová vazba. Pokud se zakulatil soused, s nímž se adept studie nepřátelil, nemělo to na něj žádný vliv. Zato změny ve váze blízkého přítele měly velký dopad i v případě, že bydlel ve vzdáleném městě. Nepopiratelný byl vliv i vliv pohlaví. Dvě kamarádky se navzájem ovlivňovaly mnohem více než dvojice přátel, v nichž figuroval muž i žena. Autoři studie mají pro tyto jevy své vysvětlení. Přátelé se ve vzájemném tloustnutí i hubnutí (ony výsledky totiž fungují na úbytek váhy) navzájem kopírují proto, že jsou pro sebe navzájem jakousi normou. Když k někomu vzhlížíme a je pro nás důležitý, akceptujeme jeho tělo i v případě, že jeho křivky mají k dokonalosti na hony daleko. Naše vnímání toho, co už je za čárou nadváhy, se tak posouvá. Není divu, že se pak snadno smíříme i se svými vlastními překypujícími tukovými zásobami.

Najděte si zdravou střední cestu

Rozhodně se vás nesnažíme nabádat, abyste se kvůli výsledkům jednoho výzkumu přestala stýkat s nejlepší kamarádkou jen proto, že se její konfekční velikost zdvihla o dvě čísla. Jde spíš o to, zamyslet se nad tím, nakolik vaši drazí ovlivňují vaše vnímání váhy. Nejít slepě s proudem a nebrat kila navíc jako samozřejmost jen proto, že tloustnou i lidé kolem vás. Zkuste hledat si svou vlastní cestu a nenechat se stáhnout do pasti nadváhy lidmi, ke kterým máte silný citový vztah. A kromě dýchánků ve společnosti svých dlouhodobých přátel občas vyrazit mezi sportovně založené lidi, kteří můžou mít pozitivní vliv na vaše vnímání váhy a životního stylu. Zjistěte si, kde se konají nejbližší kurzy hubnutí. Zvažte, jestli nemá smysl začít s váhou bojovat alespoň s jednou kamarádkou, nebo dokonce v širší skupině.

V jednotě je síla

Vliv na váhu totiž funguje i opačným směrem, při hubnutí. Studie o délce 24 týdnů sledovala účastníky kurzu hubnutí. Někteří z nich se snažili kila shazovat sami, další si našli přes internet parťáka a navzájem se ve zdravém životním stylu podporovali. Členové druhé skupiny zaznamenali v průměru o 50 % větší váhový úbytek! Obklopit se lidmi, kteří se snaží udržet svou váhu na uzdě, je tedy významný motivační prvek. Oslovte kolegyni z práce, sestřenici nebo kamarádku, která už dlouho uvažuje o změně životního stylu, a pusťte se do toho společně. Není nikdo takový na obzoru? Podejte si inzerát, že hledáte spojence pro hubnutí, s nímž si budete navzájem sdělovat svoje zkušenosti, úspěchy i neúspěchy. Zabírá na vás spíš osobní kontakt? Začněte chodit do turistického klubu, na skupinové cvičení či týmový sport a najděte si mezi sportovci nové známé. Podle vědeckých studií se hubne při týmovém cvičení mnohem rychleji než při osamělé úporné dřině v posilovně. Z pohybu se stává společenská událost plná zábavy. Dochází ke zrychlení metabolismu a rychlejšímu váhovému úbytku. Nezanedbatelným bonusem je fakt, že se na příští seanci v tělocvičně budete mnohem víc těšit.

14.12.2017 10:57 | Hana Soukupová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.