FITweb

ZPĚT

Když nadváha znemožňuje mateřství

Přestože by se mohlo zdát, že příroda štědře dopřeje potomky zejména ženám, jež jsou obklopeny dostatkem potravy a mají zajištěn její stálý přísun, není tomu tak. Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti je i nadváha a obezita.

Když se mluví o neplodnosti v důsledku špatné výživy, většina z nás si vybaví podvyživené, někdy až na kost vyhublé dívky, u kterých je na první pohled jasné, že pokud by přivedly na svět dítě, byl by to nejspíš zázrak nebo vrchol lékařského umění. Pravda je ale taková, že problémy s početím nemají pouze ženy a dívky extrémně štíhlé až vychrtlé či u kterých je diagnostikovaná některá z poruch příjmu potravy (např. mentální anorexie), ale že obdobné potíže mají stále častěji i ženy trpící nadváhou a obezitou.

Hodně tuku znamená více hormonů

Aby bylo možné vysvětlit, proč je nadváha a obezita příčinou neplodnosti, je třeba pochopit, jak funguje produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu. Estrogen je hormon, jehož „výroba“ je v organismu zajištěna třemi zdroji. Nejvýznamnějším zdrojem jsou vaječníky. Tedy párová pohlavní žláza, která je uložena po stranách malé pánve. Kromě toho jsou estrogeny produkovány i nadledvinami a tukovou tkání. „Součástí dospívání dívek je vytváření druhotných pohlavních znaků. Mezi ty patří i typicky ženské formování postavy. Jinými slovy se dá říci, že organismus dívky začne ukládat tuk do partií prsou, stehen a zadečku. A právě toto ukládání tuku souvisí s následnou produkcí estrogenu, který zajistí nástup hormonálních změn v organismu a dívka začne menstruovat. Se začátkem menstruace dívka vstoupí do svého reprodukčního období, během nějž v organismu bude v pravidelných měsíčních cyklech docházet k ovulaci - tedy k vyplavení zralého vajíčka schopného oplození,“ vysvětluje doc. MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN. „Pokud je žena obézní a její váhu z více než třetiny tvoří tuková tkáň, která se podílí na produkci estrogenu, může dojít k tomu, že organismus má najednou tohoto hormonu mnoho. Vysoká hladina estrogenu může způsobit hormonální nerovnováhu, v důsledku které může dojít k narušení menstruačního cyklu. Žena tak začne menstruovat nepravidelně nebo přestane menstruovat úplně, tím pádem u ní nedochází k ovulaci a ztrácí schopnost otěhotnět,“ říká gynekolog.

Problém zvaný PCOS

Další komplikací, jejímž společným znakem je neplodnost a obezita, je i syndrom polycystických ovarií (PCOS). Tento syndrom patří k vůbec nejčastějším příčinám ženské neplodnosti u nás. „Syndrom polycystických ovarií je poměrně složité onemocnění sdružující více příznaků.

Vzniká v důsledku dysbalance ženských a mužských hormonů v těle ženy, kdy ženský organismus produkuje více mužského hormonu testosteronu, než je běžné. Vlivem této nerovnováhy dochází k tomu, že vaječníky jsou hormonálně stimulovány k dozrávání folikulů, ze kterých by správně měla být vyplavena vajíčka. To se však neděje a nedozrálé folikuly se hromadí ve formě drobných cystiček v kůře vaječníků. Takto postižené vaječníky mají porcelánově bílou barvu, kterou způsobuje prosvítání cyst, vaječník se zvětšuje a jeho povrch se stává velmi pevným. Jelikož ve vaječnících nedochází k dozrání vajíček, žena neovuluje a není tak možné, aby otěhotněla,“ upřesňuje lékař. Se syndromem polycystických ovarií se však pojí ještě další komplikace, a to obezita vzniklá z rezistence (odolnosti) tkání těla vůči hormonu inzulinu. „Přestože organismus ženy produkuje normální množství inzulinu, buňky organismu na inzulin nereagují. Slinivka břišní, která inzulin tvoří, se snaží organismu pomoci a vyplavuje do krve stále větší množství inzulinu. Tím dochází k poruše zpracování cukrů a vzniká nadváha a obezita, jež problém s početím ještě násobí,“ vysvětluje docent Calda. Syndrom PCOS se může projevovat v několika stupních závažnosti. U mírných forem žena nemusí trpět nadváhou, je schopna po určité době i spontánně otěhotnět a v podstatě o svém problému ani příliš neví. U nejvyšších stupňů závažnosti může nemoc znamenat neplodnost.

Co ještě PCOS způsobuje

* Nadměrné ochlupení mužského typu - tedy výrazné ochlupení nad horním rtem, kolem prsních bradavek, na zádech apod.

* Ukládání tuku v oblasti břicha tak, jak je tomu u mužů.

* Nadměrné maštění vlasů.

* Sklon k tvorbě akné.

Jak se syndrom pozná:

* Laboratorní rozbor krve ukáže vysoké hodnoty mužského hormonu.

* Ultrazvukem lékař zjistí zvětšené vaječníky.

* U ženy nedochází k ovulaci.

Jak z toho ven

Pokud je příčinou neplodnosti pouze obezita, je řešení jediné - žena by měla zhubnout. A to z více důvodů. Kromě toho, že velké množství tuku produkuje více estrogenu způsobujícího ztrátu ovulace, tuk komplikuje i samotnou hormonální léčbu neplodnosti. U žen s nadváhou a obezitou je i z tohoto důvodu vyšší procento neúspěšné léčby neplodnosti. U žen toužících po potomkovi a trpících PCOS je léčba komplikovanější. Jedním z kroků je snížení váhy pomocí dietních opatření. Vedle toho je ženě nasazena hormonální léčba, jejímž cílem je podpora dozrávání folikulů a navrácení ovulace.


„Ve světě bylo provedeno několik studií na téma obezita a neplodnost. Například americká studie zaměřená na výzkum příčin neplodnosti provedená v roce 2004 ukázala, že na území Spojených států trpí neplodností téměř 10 procent párů, zároveň s tím poukázala i na to, že 33 procent amerických žen má lékařsky diagnostikovanou obezitu. Autoři ve své studii v závěru mimo jiné uvádějí i to, že tato dvě čísla spolu úzce souvisejí,“ popisuje docent Pavel Calda.

Obezita není jen problém žen, které plánují těhotenství, ale je příčinou potíží i u již těhotných maminek. Přebytek estrogenů může v extrémním případě způsobit potrat nebo porození mrtvého dítěte. Ženy s nadváhou a obezitou také mívají vyšší porodní a poporodní komplikace. „Obézní žena častěji špatně spolupracuje při porodu, není schopná správně zapojit břišní lis a porod se tím protahuje a komplikuje. Těhotné ženy také častěji rodí císařským řezem, což je dáno více okolnostmi. Mnohdy je důvodem k tomuto řešení některá z chorob, které se s obezitou pojí, například vysoký krevní tlak, diabetes či příliš velký plod. S tím dochází ke vzniku dalšího rizika v podobě komplikací hojení vzniklé jizvy,“ vypočítává docent Calda. Kromě toho je v pozdějším věku u obézních žen o něco vyšší riziko vzniku rakoviny děložní sliznice a prsu než u žen s normální váhou. Toto riziko opět souvisí s vysokým množstvím estrogenu v těle.

JAKÝ JE VÁŠ NÁZOR: MĚLA BY OBEZNÍ ŽENA ODDÁLIT TĚHOTENSTVÍ DOKUD NEZHUBNE? HLASUJTE A DISKUTUJTE ZDE.

Zdroj: ČASOPIS, MOJE ZDRAVÍ, 2/2012

16.3.2012 10:21 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Alca84

  Alca84 ..takže asi nebudu mít děti.... :-(

  Pátek 10:37

 2. bozska-mrcha

  bozska-mrcha no asi jak u koho ,já otěhotněla poprvé s 90kg , podruhé nemám tucha a potřetí se 136 kg ,ale je fakt že můj gynekolog říká ,že na tom může mít podíl ,že jsem nikdy neužívala HA kvůli štítné žláze

  Pátek 21:42

 3. tegina

  tegina Alčo, proč bys je neměla mít?

  Pondělí 19:17

 4. Janysek23

  Janysek23 je to možny, ja mam sto kilo a nemuzu otehotnet uz rok, ale muze to byt i jinymi faktory

  Úterý 16:20

 5. hanicka91

  hanicka91 ja mam98 a snazime se 5let,ale nemusi to byt jen tim,treba u nas ma vliv partnruv zdravotni stav

  Středa 10:02

 6. Janysek23

  Janysek23 to je tezky. ja vim, ze su zdrava, co se tyce plodnosti a muj k doktorovi jit nechce, protoze jim by to byt nemohlo. :-\ no chlapi. treba bude stacit nejakej cas :-[

  Středa 21:21

 7. hanicka91

  hanicka91 janysku pritel taky nechtel jit premlouvala sem ho tri roky,pak kdyz mu rekly ne moc dobry vysledek byl z toho spatnej ale vyzkouset se da spousta moznosti jak na mimco

  Čtvrtek 11:26

 8. Nainuva

  Nainuva Alco nehazejte fint do žita. Každé tělo je jiné a každé jinak reaguje. Já otěhotněla se 103kg. A vše bylo v pořádku. (ťuky ťuk)

  Čtvrtek 15:13

 9. centrum hubnuti

  centrum hubnuti www.hubnuti.czechian.net

  Úterý 19:20

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.