FITweb

ZPĚT

Hubněte hlavou

Že cesta ke štíhlejším křivkám začíná v hlavě, vám opakujeme docela často. I dnes pro vás máme pár chytrých triků, které vám pomohou vaše tukové zásoby rozpustit.

Sedněte si na to

Podle nedávné kanadské studie způsobem konzumace oběda nepřímo ovlivníte velikost své večeře! Když poobědváte v klidu u prostřeného stolu, soustředíte se lépe na svoje pocity a díky tomu si pak budete připadat nasycení. A aniž si to uvědomujete, při večeři pak spořádáte méně jídla. Čísla mluví jasně – pokud si oběd užijete v klidu u stolu, při dalším jídle pak pravděpodobně sníte o 200 kalorií méně než po obědě zhltnutém v běhu.

Míň chutí, míň kalorií

Rozmanitost je sice kořením života, ale vaší snaze o štíhlou linii může prokázat medvědí službu. Čím více různých chutí si během dne naložíte na talíř, tím víc nastimulujete svůj hypotalamus k produkci hormonů, které jsou zodpovědné za chuť k jídlu. Výsledkem může být větší kalorický příjem. Řešení? Snažte se svoje jídlo naplánovat zdravě, ale jednoduše.

Vybarvěte se

Až si budete vybírat jídelní servis, sáhněte po modrých talířích. Tato barva se nevyskytuje přirozeně v potravinách, takže potlačuje apetit. Dokládá to mimo jiné i jedna studie, během níž někteří účastníci výzkumu večeřeli v modře vyzdobené místnosti, zatímco ostatní byli obklopení jinými barvami. Výsledek? Modrá vedla ke spotřebě kalorií o 33 % nižší než v ostatních případech.

Označkujte si jídlo

Rodinná balení oříšků nebo zmrzliny jsou sice cenově výhodná, ale dokážou pořádně zamávat s vaší váhou. Odborníci z University of Cornell naštěstí přišli s geniálně jednoduchým řešením. Na krabičku nebo na pytlík si nakreslete značku, která vám připomene, jaká je maximální velikost jedné porce. Tenhle systém značkování vyšle k vašemu mozku signál, kolik si toho naložit na talíř.

Bojkotujte televizi

Když budete uzobávat z talíře při sledování zábavné show, sníte až o 44 % víc než obvykle. Nejnebezpečnější jsou v tomto ohledu pořady o vaření, při nichž v žaludku zmizí největší množství nezdravých pochutin. Menší riziko naopak podle jedné americké studie představují pomalé a méně záživné televizní pořady, při nichž ochabuje nejen pozornost, ale i apetit. Televize a jídlo je každopádně kombinace, kterou byste si měli při snaze zhubnout rozhodně odepřít.

Sluneční terapie

Snažte se strávit co nejvíc času venku a maximálně využít okamžiků, kdy svítí sluníčko. Jak tím přispějete ke své štíhlé linii? Během podzimu a zimy, kdy se zkracuje doba slunečního záření, klesá i hladina serotoninu a úměrně tomu se zvyšuje vaše chuť na sacharidy. Anebo si pořiďte lampu, která vyzařuje plnospektrální světlo, jež vám dokáže pozvednout náladu víc než čokoládová tyčinka.

První sousta rozhodnou

Když budete oběd žvýkat pomalu a důkladně, přijmete až o 10 % kalorií méně, než jste zvyklí. Zkuste se zaměřit obzvlášť na první tři sousta – každé žvýkejte zhruba 10 sekund. Během této doby se snažte si co nejlépe uvědomit jeho chuť a strukturu. Díky tomuto postupu dosáhnete většího pocitu sytosti, a tak vás přejde chuť na nášup.

Vyměňte strany

Až budete příště večeřet, vyzkoušejte malý experiment. Jezte druhou rukou než obvykle (tedy levou, jste-li praváci). U jídla strávíte více času než jindy, což povede i k menšímu příjmu kalorií. Pokud se vám do nerovného souboje s nožem a vidličkou nechce, vyzkoušejte ještě jeden způsob, jak nezhltnout jídlo za pět minut. Pusťte si u večeře pomalou hudbu, ať už relaxační, nebo klasickou. Prokazatelně totiž zvolňuje tempo stolování.


Článek vyšel v časopise Dieta .

12.4.2018 13:00 | Hana Soukupová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
  1. Emma46

    Emma46 Už jsem psala komentář k jinému článku tady, který úplně nevystihoval můj názor na hubnutí, tenhle článek naopak přesně sedí a vystihuje můj názor. Hubnutí bylo, je a bude v hlavě. Je to o tom, jak člověk přemýšlí sám o sobě, jaké má o sobě mínění, na kolik si sám sebe váží. Dokud si člověk nezačne vážit vlastního těla, ať už je jakékoli, nikdy se k němu nebude chovat tak, aby mu to tělo mohlo oplatit zdravý vzhledem a štíhlou postavou. Člověk, který má rád sebe a své tělo, by do sebe nikdy nenarval takové blafy jako je hamburger a jiné „jedy“ a stejně tak člověk, který vnímá své tělo si nemůže nevšimnout, jak dobře tělu dělá pohyb. Ale chápu, že k tomuhle stavu si musí dojít každý sám, já s váhou například celý život bojovala, až postupem času po porodu jsem se začala zajímat blíže o sebe a své tělo, přečetla jsem spoustu článků na webu fitness televize, jak už jsem tu psala a nespočet knih. Ale věřím, že k tomu dojde jednou každý.

    Úterý 00:14

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.