FITweb

ZPĚT

Kolik váží emoce?

Zjistěte, jak psychika ovlivňuje naše odhodlání zhubnout a proč nás někdy partneři či rodiče odrazují od rozhodnutí změnit svůj životní styl?

Víte, že je čas na změnu. Chcete se konečně rozloučit s kily navíc. Našli jste pohyb, který vás baví. Zaměřili jste se na změnu jídelníčku, protože je vám jasné, že vaše slabost pro tučné jídlo si s hubnutím moc rozumět nebude. Možná jste vyhledali i odborníka v podobě výživového poradce či osobního trenéra. Jenže přestože se zdá, že vše děláte správně, po nějaké době se začnou objevovat překážky v podobě vnitřního nutkání to vzdát, vrátit se k tajným zásobám čokolády a přesvědčit sami sebe, že to nedokážete.

Kdybyste mohli, přilepíte si na čelo papírek s nápisem: „Já vždycky budu ta ženská/ /ten chlap s nadváhou!“ A co kdybyste se místo toho zastavili a zapomněli chvíli na odsuzování sama sebe.

Chyba totiž není ve vašem rozhodnutí a nemusí se skrývat ani ve špatném zvolení jídla či typu pohybu. Nepořádek, na který je potřeba se zaměřit, se skrývá v hlavě (odkud přicházejí naše přesvědčení) a také v srdci, v oblasti našeho prožívání.

JÍDLO JAKO TLUMIČ

Před pár lety veřejně upozornila americká socioložka Brené Brown na světoznámé konferenci TED na skutečnost, že naše společnost je nejvíc medikovaná, zadlužená a obézní za celou historii lidstva. Proč tomu tak je?

„Stále jsme si nezvykli mluvit s druhými o svých emocích a pocitech bez obav, že nás zavrhnou. Když pak cítíme strach, úzkost nebo bolest a nedostaneme prostor na to, je plně prožít, snažíme se v sobě emoční bolest za každou cenu utlumit. Někdo vyrazí nakupovat, jiný si koupí léky, ale velká skupina z nás ví, že nejkratší cesta vede k ledničce,“ vysvětluje koučka Šárka Weberová, která se letos stala součástí týmu projektu Hubneme do plavek. Během osobních konzultací se soutěžícími se jí potvrdilo to, s čím se už několikrát setkala i u svých klientů: „Ať už si toho lidé vědomi jsou, nebo ne, za obezitou těla se z 90 % skrývá silný emoční příběh, který je často spojen s nedostatečným pocitem sebenaplnění a sebelásky.

Může jít ale i o šrámy z nedostatečného přijetí okolí nebo odepřenou lásku, kterou jsme zažili v dětství, což je doba, kdy sami sebe vnímáme podle toho, jak se k nám chovají druzí.“

INVENTURA POMOCNÍKŮ

Když se na cestě za vysněnou postavou náhle zastavíte a máte chuť to vzdát, začnete si pokládat otázky, na které potřebujete najít odpověď. Zároveň se v ten moment vynořují příběhy z minulosti spojené s váhou, které je dobré si znovu připomenout. Jen tak můžete pokračovat dál s vidinou zdárného konce.

A právě to je chvíle, kdy je dobré obrátit se na kouče či psychologa. Pokud se tomu bráníte, Šárka Weberová doporučuje udělat si vnitřní inventuru: „Zamyslete se nad tím, zda máte ve svém životě někoho, komu můžete naprosto důvěřovat. Někoho, kdo vás podpoří, ať už se váš záměr podaří, nebo ne, kdo vás podrží, když to budete chtít vzdát, a před kým nemusíte nic skrývat.“ Našli jste? Gratulujeme, protože to je přesně ten člověk, který tu bude, když vám bude docházet dech. Nikoho takového nemáte? Nezoufejte (nejste jediní), ale zároveň nad tím nemávněte rukou.

Kila navíc jsou vždy informací o nepohodě, kterou prožíváme uvnitř sebe, a proto je dobré najít někoho, jehož práce, semináře či životní směr s vámi rezonují. Pomůže vám pochopit, jaký příběh, který se často opakuje, se skrývá za vašimi problémy.

BEZ PODPORY

Většina lidí hledá podporu pro své rozhodnutí u partnera, rodičů či u dospělých dětí. Cítí se pak velmi zaskočeni a zraněni, když nejbližší člověk zareaguje podrážděně a shazuje jejich touhu po změně. Šárka Weberová radí nebrat to jako zradu.

Často jde totiž o nevědomou reakci, která s vámi nemá nic společného. Důvodem odmítavého postoje může být například to, že si váš blízký začíná uvědomovat, že svojí změnou spustíte řadu novinek i v jeho životě. „Můžete se ale také stát zrcadlem někomu, kdo se měnit nechce nebo se změny bojí. Cítí se pak vaším rozhodnutím ohrožen, protože mu dochází, že když vy to dotáhnete do cíle, může se vedle vás cítit méněcenný. Někdy také figurují silné obavy z toho, že vás ztratí,“ vysvětluje Šárka Weberová.

SÍLA ODHODLÁNÍ

Podstatné je nepodléhat nátlaku člověka, který vás chce od změny odradit.
Ujasněte si důležitost svého rozhodnutí a jděte si za ním. Zároveň si uvědomte, jak vaše změna ovlivní vztah s vaším blízkým. A pak je dobré mu ukázat, jaké to pro něj bude mít výhody.

Pokud máte pocit, že by také stál o změnu, doslova jako zázrak může působit věta: „Vím, že to také dokážeš.“ Jestli se však měnit nechce a převažuje v něm strach z toho, že vás ztratí, někdy stačí jen říct: „Budu tě mít stále stejně rád/a.“ Vždy je zároveň potřeba si uvědomit, že když vás někdo zpochybňuje, jsou to jeho vlastní pochybnosti o něm samotném. Téma váhy a vzhledu je podle Šárky Weberové velmi křehké, a proto lidem, kteří chtějí zhubnout, doporučuje: „Důležité je, abyste změny nedělali rychle. Kráčejte vpřed pohybem, který nevyčerpává. Každý den, týden, měsíc se pak ohlédněte za sebe a uvědomte si, jak velký pokrok jste udělali. A když narazíte na překážku, udělejte to, čeho se většina lidí stále bojí – řekněte si o pomoc.“

ŠÁRKA WEBEROVÁ

Koučka, mentorka programu JustLove a spolutvůrce ročního programu Vědomý lídr. Je propagátorkou metody uzdravování Somatic experiencing. Letos byla jedním z odborníků v reality show Diety Hubneme do plavek. Na podzim jí vychází kniha Láska bez pout, na které spolupracovala se svým manželem a zakladatelem hnutí Mužský kruh Zdeňkem Weberem. Více na www.justlove.cz


Článek vyšel v časopise Dieta

1.5.2019 1:01 | Iveta Vařečková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.