FITweb

ZPĚT

Jídlo a řeč povah

Napadlo vás někdy, že povaha a způsob, jakým držíte dietu, spolu mohou souviset? Pokud jste například cholerik, pravděpodobně takto prudce budete přistupovat i ke stravování.

Rovnice naštvání - výbuch - snědení všeho, co je po ruce - výčitky svědomí pro vás pravděpodobně nebude neznámá. Naproti tomu flegmatikovi se asi jen tak nestane, že by v návalu emocí bez rozmyslu vyplenil ledničku…

Lidská povaha je složitá věc. Člověk je při narození vybaven na život jen skrytými neviditelnými možnostmi, aby se rozvíjel. To, co do něj vložila matka příroda, jsou jeho vlohy.

Člověk se současně rodí také s vrozeným typem dynamičnosti, energie, vzrušivosti či pasivity, netečnosti a lenosti. Způsoby reagování na životní situace a typy reakcí nás většinou provázejí do určité míry celým životem. Zahrnují se pod název temperament. Slovo temperament pochází z latinského temperamentum -„poměr“. Původně tento pojem užil slavný řecký lékař Hippokrates pro vyjádření toho, že lidská dynamika, reaktivita, vitalita jsou výsledkem „poměru“, v jakém v sobě máme „namíchány“ čtyři tekutiny ovlivňující život.

TEMPERAMENT NÁM MLUVÍ DO JÍDLA

Každý člověk má svůj typ temperamentu. Jedna složka je dominující nad ostatními a ovlivňuje naše kroky. Jsme si podobní i různí jako guláš, který čtyři lidé uvaří ze stejných potravin a koření, a přesto od každého chutná jinak. Samozřejmě, že naše temperamentové vlastnosti, tedy nám vlastní, typické způsoby reagování, jsou znát i na tom, co a jak jíme. Jídlo nám dává slast i bolest, chutná i ubližuje. Cholerik jí jinak než flegmatik, někdy je to rozdíl jako mezi dravou piraňou a kaprem třeboňským. Proto je i v dietě velmi zajímavé sledovat účinky různých typů temperamentu. Můžeme se o jejich popis pokusit s tím, že naše podobnost je do určité míry zrcadlem, jež ukazuje, proč nám hubnout nebo tloustnout jde či nejde.

SANGVINIK

Nedělá si se svou váhou příliš starosti. Bývá velmi optimistický, věří ve svou pevnou vůli a opravdu jí má dost. Nepodceňuje se, a proto sám sebe vidí jako člověka „s normální postavou“. Má výhodu, že se nepotácí tolik mezi extrémy hladovka - přejídání. Nebojí se sportovat, to je jeho cesta při hubnutí. Občas si i v jídle „zahřeší“, ale žádné drama z toho nedělá. Obvykle je „ranní ptáče“, které za den spálí mnoho tisíc kalorií, a tak je spíše svalnatý než obalený tukem. Jeho optimismus mu i při redukční dietě pomáhá.

MELANCHOLIK

Je člověk hluboce prožívající každý okamžik svého života. Protipól k racionálním typům. Melancholik vše prožívá především žaludkem či trávicím ústrojím. Emoce ovlivňují jeho trávicí problémy - pálení záhy, překyselení, nebo dokonce žaludeční vředy, ale i nadýmání, křeče v břiše, průjmy či zácpy. Melancholik nemá ve stravování řád. Jí, když je v pohodě, což nebývá často, protože když je klid, má místo pocitu pohody pocit prázdnoty. Když se ale něco děje, musí to prožívat a nemůže jíst. Pokud ho pocit prázdnoty pohltí, on sám někdy hrůzu ze samoty a osamocení kompenzuje přejídáním, ale častěji alkoholem, kouřením nebo jinými toxikomaniemi.

FLEGMATIK

Obvykle s dietou problémy nemá. Nepodléhá totiž citům. Vlastně ani moc neví, k čemu ty city jsou. Je člověkem rozumovým, rozumným, racionálním. Takové je též jeho stravování - plné bílkovin, s minimem tuků a cukrů. Denně užívá multivitaminové tablety, otužuje se a sportuje. Jeho jídelníček odpovídá poznatkům zdravého stravování, jí tak, jak je zdravé, správné a rozumné. Už dávno vyměnil bůček za bílkové maso Šmakoun a zelenina je jeho jedinou přílohou. Při oslavách si žádné jídlo nenechá vnutit, nikdy se nepřejí a nemívá problémy s trávením. V jídle je spíše jednotvárný, neprověřené změny nedělá. Má velmi silnou vůli, a tak nepotřebuje psychickou pomoc. Jestliže se rozhodne pro redukční dietu, normálně ji zrealizuje a jde za dalšími úkoly, které si vytkl.

CHOLERIK

Je samozřejmě ohrožen obezitou i podvýživou. Je jako výbušná sopka. Chvíli je v naprostém klidu, najednou se rozlítí a jeho slova a někdy rány zasahují vše kolem. Není schopen sám sebe dlouhodobě udržet „na uzdě“. Nemůže být tedy kamarád žádné omezující diety. Hubne v případě, když si po svém cholerickém záchvatu uvědomí, jak moc ublížil nebo se ztrapnil. Pak nejí, nepije a sám sebe vlastně trestá. Velmi často rád vaří. Nerad jí sám a nesnáší askety v jídle. Proto má v hubnutí jen malé šance. Buď totiž umí držet hladovku, nebo se v jídle neomezuje. Ráno začne a nejpozději po příchodu z práce domů ji poruší. Na jeho psychickou posilu je vhodné skupinové hubnutí v kurzech. Tam získá sílu pro svou vůli, a stává se často vítězem v hubnutí.


Tip: Potřebujete poradit s hubnutím i problémy, které se k vašim případným nezdarům vážou? Poraďte se s odborníky: Pomoci vám může nejen praktický lékař, ale také obezitolog či různé hubnoucí linky a kluby, například Klub Diana ().

26.1.2009 13:29 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.