FITweb

ZPĚT

Máte problém se zažíváním? Pozor, ať neztloustnete!

Potíže se zažíváním mohou paradoxně vést k obezitě. Ti, co jimi trpí, mají totiž tendenci přejídat se ve chvílích, kdy je jim dobře. I kvůli tomu člověk může zcela přestat dodržovat zásady zdravé výživy.

Třicetiletá Jana se před třemi lety rozvedla. Po několika letech soužití od ní odešel manžel a otec dítěte. Nastalo neradostné období plné slz a stresu, které se projevilo i na váze. Z původních 70 kilogramů bylo během měsíce 65, pak 60 a po třech měsících dokonce 56. Při výšce 170 centimetrů sice žádná anorexie, ale zdálo se, že není vše v pořádku. Jana totiž jedla stejně jako dřív. Dokonce mohla začít konzumovat i více jídla a váha se v podstatě zastavila na 56 kilogramech. Po dalších dvou letech ale bylo vše jinak, ručička na váze se začala hýbat doprava. Na chvíli se zastavila na 62, pak 66 a nakonec se vrátila na 70. Jana se logicky začala bát, že „poleze“ nahoru ještě více, a tak se začala kontrolovat v jídle. Ani ve snu ji nenapadlo jít k lékaři. Její diagnóza nakonec zněla: dráždivý tračník.

DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MŮŽE SNÍŽIT VÁHU

Proč? Při dráždivém tračníku totiž mimo jiné dochází k tomu, že se v zažívacím ústrojí nevstřebává tolik živin jako normálně. Lidé trpící tímto problémem mají narušený rytmus stolice (zácpa i průjem), trpí plynatostí, zvýšeným odchodem plynů, bolestmi břicha. Potřeba vyhledat toaletu je přepadá často náhle v nečekaných situacích, čímž výrazně komplikuje běžný život. Jak již bylo zmíněno, hlavním důvodem vzniku dráždivého tračníku je porucha střevní pohyblivosti. Výsledkem tohoto narušení je změna doby, po kterou prochází potrava střevem, v případě průjmu její zkrácení. To má za následek i změny v činnosti střevní mikroflóry, rozvoj kvasných pochodů s tvorbou plynu, zvýšení sekrece vody a hlenu a ve výsledku pak vznik průjmu. Projevy dráždivého tračníku jsou nepříjemné a mohou i výrazně ovlivnit kvalitu života. Nevedou ale obvykle k poškození zdraví. Lidé trpící dráždivým tračníkem nemají zpravidla potíže v noci, problematické jsou ranní a časné dopolední hodiny, jindy se potíže dostavují v závislosti na době, kdy se člověk nají. Každá změna běžného životního režimu může projevy dráždivého tračníku výrazně zhoršit.

PSYCHOLOG, NEBO GASTROENTEROLOG?

Jaká je léčba, když na vině je velmi často psychika? V případě výskytu takových potíží by se měl člověk obrátit na svého praktického lékaře, který po posouzení stavu může doporučit specializované vyšetření v gastroenterologické ambulanci. Podle lékařských údajů se však do rukou lékaře svěří jen deset procent lidí s takovými problémy. Léčba dráždivého tračníku je však podle slov odborníka poměrně složitá a ne vždy vede k nějakému viditelnému výsledku. Neexistuje totiž žádná zázračná pilulka, která by nemocného dokázala potíží zcela zbavit. Jedná se sice o nepříjemné, nikoli nebezpečné onemocnění. Je třeba, aby si dotyčný zavedl pravidelný životní režim a aby se snažil vyhýbat psychickému stresovému zatížení.

POMOC NA DOSAH

Pomáhají léky, někdy dokonce psychoterapie a také pravidelné strava, kdy je třeba jíst malé porce a častěji. To ale Jan nikdy nedodržuje. Když je mu špatně, nejí skoro vůbec, když je mu lépe, tak se přejí. Za posledních 15 let ztloustl o 30 kilogramů. Mezitím jich ale třeba 20 zhubl a pak zase 25 přibral. Dostal se do nekonečného kolotoče svých psychických potíží způsobených stresem v práci, přejídání, hladovění, hubnutí a následných jojo efektů. Řešení? Jedině zásadní změna životosprávy. v

JAK POTÍŽE LÉČIT

PŘEDČASNÁ SYTOST
Pomáhají léky, které upravují pohyblivost trávicího traktu a zajišťují tedy, aby se v něm trávenina správně posouvala. Někdy se přidávají i enzymy slinivky břišní. PLYNATOST

Užívají se léky na úpravu střevní mikroflóry. Léky, jež plyny navážou, se mohou použít při akutních potížích, neřeší však příčinu vzniku plynatosti, ale důsledek.

PRŮJEM
Nejčastěji jsou předepisovány léky, které buď zahušťují stolici, nebo upravují hybnost tračníku, absorbují na sebe toxické látky ve střevu, mění střevní mikroflóru, případně se sahá až k lékům, jež trávení upravují působením na centrální nervovou soustavu. ŘÍHÁNÍ

Léky se nepředepisují. Opakované říhání v krátkých intervalech je obvykle způsobeno spolykaným vzduchem. Pacient se musí naučit nehltat jídlo a nenadechovat se zhluboka ihned po odříhnutí, kdy je cesta pro vzduch do žaludku uvolněna. Vzduch se tak brzy po hlubokém nádechu opět začne tlačit ven a nutí k říhnutí.

ZÁCPA
Doporučuje se dostatečný příjem tekutin (2,5 litru za den), potraviny s vyšším obsahem vlákniny, nácvik defekačního reflexu (pocit nucení na stolici vznikající při naplnění konečníku) a nakonec pro střevo šetrná projímadla.

26.1.2009 13:28 | Jana Nováková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.