FITweb

ZPĚT

Když dieta ničí tělo

Touha po štíhlé postavě nemusí mít vždy dobré výsledky. Mnoho žen totiž hubne špatně a svému tělu v konečném důsledku spíše uškodí. Skončit to může nejen vráskami navíc a zničenými nehty, ale třeba i hormonálními poruchami.

Dodržování diet – zvláště těch přísných – může mít několik zásadně špatných dopadů na organismus. Hubnutí je totiž docela věda a málokdo o ní opravdu něco ví.

Objektivní informace o jídle spíše mezi lidmi známy nejsou, než jsou – většina je čerpá z různých reklam a v lepším případě z médií. Co se týče pohybu, je to možná ještě horší. Většinu informací máme z hodin tělocviku ze školy. Pak není divu, že děláme tolik chyb, hubneme nezdravě nebo neefektivně. Krajními případy jsou pak vzniklé potíže, kterým lékaři říkají poruchy příjmu potravy.

Za touto diagnózou se skrývá nechvalně známá bulimie a anorexie. Mnohem více žen, ale i mužů ohrožuje stále častější problém související se špatným dietním režimem. Jde o stokrát zmiňovaný jojo efekt. Většinou ho podceňujeme, přitom má – pokud si ho jednou vypěstujeme – opravdu vážné dopady na naše zdraví, a to po zbytek života.

JOJO EFEKT: NEJVĚTŠÍ NEPŘÍTEL DIETÁŘŮ

Vysvětlit jeho záludnosti je nejlepší na konkrétním případě: ženna, 40 let, s 20 kilogramy nadváhy. V 18 letech vážila při výšce 170 centimetrů 65 kilogramů. O tloušťce se u ní rozhodně mluvit nedalo, ale ona chtěla být hubená jako její kamarádka ze třídy. Celkem v pohodě zhubla během dvou měsíců na 55. Na vysoké škole nebylo přílišným problémem netloustnout. Na jídlo nebylo moc peněz, aktivit měla až nad hlavu. Pak nastoupila do práce, šťastně se zamilovala a nejlepším odpočinkem se jí stalo polehávání u televize. Před porodem vážila 80 kilogramů, po dalších dvou letech a půlročním pojídání zeleniny o dvacet kilogramů méně. Po nástupu do práce a dvou letech stresu 75 kg, po „vajíčkové“ dietě 70, dnes 85. Pokud se má ručička na váze pohnout doleva, musí hladovět, a to samozřejmě nejde vydržet. Typický příklad toho, co dokáže jojo efekt – největší nepřítel všech diet. Stálými drastickými dietami si tělo vytvoří návyk: teď mi dali najíst, není jisté, kdy to zase bude, musím si proto všechno uložit na dobu hladovění. Odborníci pak hovoří o úsporném metabolismu, který stojí za nadváhou mnoha žen.

ZAPOMEŇTE NA TWIGGY

Jediným řešením je přesvědčit tělo, aby se svého návyku zbavilo a uvěřilo, že najíst zase brzy dostane. Jak na to? Pravidelně jíst po malých porcích, zapomenout na drastické diety a také na nereálné vzory z časopisů. Kdo chce být štíhlý, musí jíst, a to opravdu několikrát denně.

Problém s jojo efektem a následným nastavením úsporného metabolismu těla nejsou ale tím jediným, co může špatně nebo ještě častěji drastická dieta způsobit. Hladovění, velké omezování se v jídle nebo třeba vynechání některých potravin může logicky vést k tomu, že tělu budou prostě některé živiny chybět.

BEZ ŽELEZA HUČÍ V UŠÍCH

Klasickou chybou, kterou dělají zejména ženy, je výhradní konzumace kuřecího masa. Ano, je v něm ještě o něco méně tuku než v libovém hovězím, ale na druhou stranu neobsahuje tolik železa, které je důležité v prevenci chudokrevnosti neboli anémie. Jde o onemocnění, při němž je v krvi sníženo množství krevního barviva hemoglobinu a červených krvinek. Vede k omezení přenosu kyslíku, který je nezbytný pro všechny tkáně lidského organismu. Proto je člověk méně výkonný, cítí se slabý, může trpět hučením v uších, závratěmi, je bledý, při těžších anémiích bývá dušný, má zrychlenou srdeční činnost. Nedostatek železa vede také k dalším poruchám kůže, nehtů a také ke snížené odolnosti člověka. Je proto dobré jednou za 14 dní sáhnout po libovém hovězím, pokud ho opravdu nemáte rádi, udělejte si z něj vývar.

JOGURT BEZ TUKU? RADĚJI NE!

Při hubnutí mohou tělu chybět i další minerály, jako je například vápník důležitý pro správnou funkci a složení kostí. K tomu, aby se vápník do těla vstřebal, je důležitý současný příjem tuku. A ten se například ženě, která z mléčných výrobků polyká výhradně jogurty s 0,1 % tuku, nedostává. Vedle kostí tak trpí i vlasy a nehty. Problémy mohou nastat i na kůži. Paradoxně se tak může stát, že sice budete hubenější, ale budete vypadat o několik let starší. Koneckonců, fotografie žen, které trpí tím nejhorším důsledkem špatných diet – anorexií, to jasně dokazují. Nemocné dívky a ženy jsou také důkazem, že shozená kila nevedou ke spokojenosti. „Čím více sledují své tělo, tím více jsou nespokojené, izolované a nešťastné,“ říká Hana Papežová. S postupující nemocí ztrácejí zájem o své okolí i o sexuální život.

KDYŽ CHCETE MÍT DĚTI

Jak připomíná Hana Papežová z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, dívky s poruchami příjmu potravy mají rovněž velké problémy s plodností. To se samozřejmě nemusí projevit hned, ale třeba až za dalších deset let. A to mladým dívkám samozřejmě nedochází. Pokud už otěhotní, mnohem častěji než ženy bez problémů s příjmem potravy potratí. Některé dokonce drží diety i v těhotenství. Něco takového zažila dnes pětatřicetiletá paní Marie. Ve dvaceti letech jí její přítel řekl, že by měla zhubnout. Vážila 70 kilogramů při výšce 170 centimetrů. Nebyla tedy zrovna útlá jako proutek, ale když za tři měsíce vážila 55 a pak už jen 50 kilogramů, začali se o ni její blízcí bát. Padaly jí vlasy, v obličeji se objevily vrásky, zmizela menstruace a také dobrá nálada. „Dokázala jsem za den sníst třeba jen jedno jablko,“ přiznává. K tomu ale zvládla i deset kilometrů běhu. Její váha se nakonec přece jen zvýšila, i když celý život zřejmě bude zápasit s tím, že si i při 60 kilogramech připadá obézní. Stále se pozoruje a nad každým jídlem se znechuceně pozastaví. Teprve ale pět let tuší, že něco není v pořádku. Dozvěděla se to až od svého gynekologa, který jí řekl, že umělé oplodnění se opět nevydařilo. Stejně tak to bylo potřetí i počtvrté. Stále stejný příběh, čím dál tím více peněz a více slz. Vyšlo to až pošesté. Důvod byl jasný: anorexie v oněch dvaceti letech. Smutná vzpomínka na starou lásku. v

REÁLNÁ VÝSTRAHA

I když přímo ještě netrpíte některou z poruch příjmu potravy, následující řádky dokazují, co všechno může nesprávně držená dieta, která omezuje některé nebo všechny druhy potravin, způsobit.

CO SE V TĚLE DĚJE PŘI BULIMII

* krev – anémie (chudokrevnost), snížené množství draslíku (vede k srdečním poruchám)
* srdce – nízký krevní tlak, zpomalený tep, selhávání srdeční činnosti
* tělesné tekutiny – dehydratace, nedostatek draslíku, hořčíku a sodíku, vede k metabolickému rozvratu
* střeva – zácpa, průjem, nadýmání, křeče v břiše
* hormony – nepravidelná menstruace nebo její ztráta
* kůže – suché šupinky
* mozek a nervová soustava – deprese, potíže se soustředěním, strach z růstu hmotnosti, úzkosti, závratě, náladovost, nízké sebevědomí, stud
* obličej – oteklé tváře, problémy s pletí
* ústa – zvýšená kazivost zubů, vyšší citlivost na horké a studené, krvácení dásní
* hrdlo a jícen – bolestivé, dráždivé, zvracení krve
* svaly a klouby – ochablé svaly, oteklé klouby
* žaludek – záněty, vředy, zpomalené trávení, nebezpečí prasknutí při přejedení

CO SE V TĚLE DĚJE PŘI ANOREXII

* mozek a nervová soustava – potíže se soustředěním, strach z růstu hmotnosti, smutek, vznětlivost, náladovost, horší paměť, úbytek inteligence
* vlasy – slábnou, lámou se, padají
* srdce – nízký krevní tlak, bušení na hrudi, selhání srdeční činnosti
* krev – anémie, zvýšený cholesterol, snížené množství draslíku (vede k srdečním nemocem)
* svaly a klouby – ochablé svaly, oteklé klouby
* ledviny – kameny, selhání ledvin (z nedostatku tekutin)
* tělesné tekutiny – nedostatek draslíku, hořčíku, sodíku vede k rozvratu metabolismu
* střeva – zácpa, nadýmání
* hormony – ztráta menstruace, osteoporóza, zpomalení i zastavení tělesného růstu, neplodnost, v případě otěhotnění velké riziko potratu, poporodní deprese
* kůže – suchá pleť, snadno se tvoří modřiny, lámavost nehtů, ochlupení po celém těle, pocity chladu

26.1.2009 13:21 | Jana Nováková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.