FITweb

ZPĚT

Štíhlá a... spokojená?

Opravdu si stále myslíte, že samotná dokonalá postava vám v životě vždycky zaručí úspěch a bezstarostný život? Že to tak rozhodně být nemusí, dokazují následující řádky.

DOTAZ ČTENÁŘKY

Je mi 32 let. Když jsem se ve 25 letech vdávala, měla jsem 56 kilogramů a měřila 168 cm. Manželovi se líbí štíhlé ženy, takže byl spokojen. Jenže pak přišla dvě riziková těhotenství a já vždy proležela několik měsíců. Pokaždé jsem přibrala 15 kilogramů a deset pak dál zůstalo. Před rokem jsem vážila 79 kg a můj muž mi říkal, že vypadám jako sud. Dělal na mne narážky při každém jídle, kdykoli k tomu měl příležitost a ani náš sexuální život za moc nestál. Rozhodla jsem se tedy a přihlásila se do kurzu hubnutí. Prošla jsem kurz pro začínající i pokročilé a po půl roce měla opět svých 56 kilo. Byla bych z toho úspěchu asi normálně v sedmém nebi. To, co mne však zaskočilo, je reakce mého manžela. Od doby, co jsem zase štíhlá a hezká, je nepříjemný, podezíravý a žárlivý. Kontroluje, zda jsem opravdu v práci a vyčítá mi i cvičení. Připadám si jako ve slepé uličce. Chtěla bych být šťastná, ale v tomhle „kyselém nálevu“ to nejde. Je mi to líto a nevím, co s tím. KAROLÍNA T., OSTRAVA —- Málokomu jsou kila navíc příjemná nebo lhostejná. Je přirozené, že každý z nás, chce být přitažlivý a žádoucí. Ze své situace má nepříjemné pocity, často přisuzuje svému okolí, že se mu směje, vysmívá či jím pohrdá. V každém případě mívá z těchto smyšlených nebo skutečných zpráv o sobě a hodnocení své osoby druhými velmi nepříjemné pocity. Občas jsou tak silné, že se obézní jedinec přes své zoufalství odhodlává k nelehkému úkolu zhubnout. Aby však nemusel ubrat ze všech těch dosavadních dobrot, hledá obvykle nejprve nějaké „rozpouštědlo“ vlastního tuku.

TŘEBA „NĚCO“ ZHUBNE ZA MĚ?

Na startu máme nejčastěji nereálnou naději, že zhubneme bez vlastního přičinění. Odstranění přebytečných kilogramů přece zajistí nějaký prostředek na hubnutí? Spolehneme se na to, že něco bude rozpouštět naše tukové převisy. Nedojde nám, že pokud by tomu tak bylo, nebyl by asi na světě jediný obézní, protože štíhlými chceme být vážně všichni.

Zázraky se však už asi všechny udály a v moderní době se nekonají. Tak pokud nemyslíme a jen tupě věříme, naivně nakupujeme a zkoušíme další a další reklamou propagované prostředky. Tlučeme hlavou o zeď a jsme čím dál nešťastnější, bez naděje. Vlastně si tím ubereme notně psychických sil, které bychom v případě účinnějšího, a tudíž pracnějšího postupu potřebovali.

ZARUČENOU DIETOU K DUŠEVNÍMU TRAUMATU

Když nám dojde, že jsme jen ztráceli čas a peníze, buď upadneme do náruče naší oblíbené deprese, nebo změníme postup. Zkusíme použití nějaké rozepsané, obvykle hollywoodskými hvězdami ověřené diety. Tím už přijímáme alespoň malou, minimální spoluúčast, i když záruka úspěchu stále není na nás, za úspěch může dieta. Ta někdy opravdu zafunguje, bohužel však vždy a zaručeně nikoli natrvalo. Stoprocentně zaručeným je pouze jojo efekt, tedy smutná a dále psychiku příliš neposilující skutečnost, že ve velmi krátké době po absolvování takovéto diety máme na sobě o dvě „pneumatiky“ kolem pasu navíc. A jaký je stav naší psychiky? „Pod vodou“, beznaděj a bezmoc se šíří psychickou krajinou.

VLASTNÍ ZODPOVĚDNOST

Někteří to v této fázi již vzdávají, mají pocit, že „nic nefunguje“. Zákonitě přes zaručené diety přichází první a následné traumatizující zprávy, že jsme v hubnutí přes prošlé utrpení neúspěšní. Velikost naší sebedůvěry a sebehodnocení má maximálně několik milimetrů. Plížíme se dál se svými kily při zdi a je nám celkem bídně. Vzít svůj osud a hubnutí do svých dlaní, na to má po předchozích peripetiích sílu jen významně menší část z nás. Diety nás utvrdily v tom, že hubnutí „bolí“. Přitom utrpení jsou jen drastické rozepsané diety. Tak se jich vzdáme a uhneme jiným směrem.

CVIČÍM, TEDY HUBNU?

Jdeme totiž cvičit. A opět se hubnutí nekoná. To už je pro mnohé záhada a pro další důvod být definitivně z neúspěšného týrání těla znechucen! Dřete se třikrát týdně na spinningu a nic? Ani deko dole. To už je snad proti fyzikálním zákonům? Možná i vás cvičení přivedlo ke skálopevnému přesvědčení, že ať byste dělali cokoli, vy prostě nezhubnete. Šikovnější si k tomu přidají ještě mytické pseudovědecké vysvětlení - mám to v genech. Vždy se přece nějaký tlustý předek najde. Konečně máte v duši klid a pokoj, vždyť vy za své faldíky nemůžete. Jenže - přece jen byste si chtěli koupit něco hezkého na sebe. Strach, že váš partner vaše vysvětlení sice přijme, ale přesto dál kouká po štíhlejších, vás též psychicky denně neposiluje.

ÚSPĚCH JE JEN JEDEN

Ať si svou tloušťku odůvodníme, jak chceme, úspěšný postup je již postaletí jen jeden. Znala ho i královna Sissi, známe ho i my. Je třeba pomalu a postupně vylepšovat příjemně a z dlouhodobého hlediska přijatelně celý svůj způsob žití, svůj životní styl. Změna pouze jediné jeho složky, ať již diety nebo jen sportování a pohybu, nemá pro trvalý efekt zhubnutí smysl. Je nutno vylepšit a vyladit celé to soukolí - výživu a způsob stravování, tělesný pohyb a sport, žebříček hodnot - do optimálnějšího tvaru. Tak, abychom drasticky nestrádali a nechtěli s hubnutím díky tomu „seknout“. Tohle se většinou člověk nenaučí sám. Proto jsou určeny redukční kluby, kde najdete odbornou navigaci a také tak důležitou psychickou posilu. Dopad tohoto přístupu je jednoznačný. Jistota, že máme věci ve svých rukou, zvýšení sebedůvěry a vnitřní pohody. Je to vlastně pocit štěstí a my ho máme chuť prožít.


PhDr. Zdeňka Sládečková
Zakladatelka redukčního klubu Diana
www.klub-diana.cz

Jak je z dopisu čtenářky patrné, hubnutí má velmi významný vliv nejen na psychiku hubnoucího, ale i na prožívání osob kolem něj. Samozřejmě že konkrétní reakce jsou vždy individuální podle toho, jakou povahu, vlastnosti a schopnosti dotyčný vlastní.

Člověk se silnou, ocelovou vůlí asi s hubnutím problém nemá, a tak ho ani nijak dramaticky neprožívá. Jedinec se slabšími volními vlastnostmi rozhodně bojuje daleko náročnější bitvu nejen s dietou a cvičením, ale především se sebou samým.

Partneři osoby, která zhubne, mohou být vyrovnanými lidmi s dobrou sebedůvěrou a vřelým vztahem. Dopad zprávy, že jejich muž nebo žena zhubli a zkrásněli, pak u nich mívá přející, laskavou formu. Dokážou se tímto člověkem a jeho úspěchem pyšnit a váží si jeho velkého úsilí a vytrvalosti. Naopak člověk trpící vůči štíhlému partnerovi komplexy méněcennosti, žárlivostí či nejistotou se vedle zkrásnělé a úspěšné osoby cítí ještě hůře. Jeho nevhodné chování těmto negativním pocitům odpovídá. Dotyčný, jenž často hubl kvůli němu, se pak formě poděkování za své snažení nestačí divit. Stejně jako v případě čtenářky Karolíny i jindy se občas stane, že se z našeho úspěšného zhubnutí a obnoveného půvabu kupodivu proti našim předpokladům netěší ti, pro které jsme to celé podnikli.

Místo toho naši partneři zahlásí zvětšení své psychické nejistoty a strachu, že jsme přitažliví i pro jiné. Obvykle se zvětší jejich podezíravost a žárlivost, snaha o naši kontrolu, vyšetřování kde, s kým atd. jsme se byť jen pozdravili. V zaměstnání nám také naši kolegové obvykle netleskají za to, že vypadáme lépe než oni a naopak vymýšlejí, jak nám tu radost zkazit.

Nadřízení si nás najednou začnou více všímat a vést dvojsmyslné řeči, jako bychom zhubli kvůli nim. Jak v tomhle „nálevu“ neztratit radost ze svého úspěchu? Je na to jediná rada - dělejte si dál a důsledně to, co chcete a co vás těší.

Ti, kteří vás mají opravdu rádi, se ukázní a ovládnou svou nejistotu a budou vám i přesto, že jste hezčí, přát vše dobré. Vědí, že i vy si jich díky tomu budete víc vážit.

26.1.2009 13:19 | Mgr. Jana Chocholáčová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.