FITweb

ZPĚT

Baculaté geny

Jsou vaši rodiče či prarodiče štíhlí jako proutek? Pak nehřešte na to, že hubení budete i vy. A naopak. když jsou ve vaší rodině všichni při těle, nemusí platit, že budete mít taky nadosmrti pár kilo navíc. Geny naši štíhlost či tloušťku ovlivňují jen částečně. Zbytek je na nás.

Jsou vaši rodiče či prarodiče štíhlí jako proutek? Pak nehřešte na to, že hubení budete i vy. A naopak. když jsou ve vaší rodině všichni při těle, nemusí platit, že budete mít taky nadosmrti pár kilo navíc. Geny naši štíhlost či tloušťku ovlivňují jen částečně. Zbytek je na nás.

* Jsou obezita nebo sklon k tloustnutí geneticky podmíněny?

Jen částečně. Záleží na základním metabolismu konkrétního člověka. Jeho úroveň určuje základní požadavky na naši kalorickou spotřebu a s tím souvisí dietní návyky a pohybová aktivita.

* Znamená to, že obezita je v podstatě dědičná nemoc, a s takovou se nedá mnoho dělat?

Obezita je v řadě případů dědičná, to v tom smyslu, že je součástí řady genetických chorob. Většinou jsou spojeny s poruchami částí mozku nazvanými hypotalamus a hypofýza podvěsek mozkový). Příčin těchto onemocnění může být i více (včetně úrazů). U dědičných onemocnění neplatí, že se s nimi nedá nic dělat. I když změněné geny neumíme zatím vyměnit, také geneticky podmíněné choroby jsou léčitelné, např. dietními opatřeními.

* To, zda se genetické předurčení projeví v plné síle, částečně nebo vůbec ne, záleží určitě také na vyhýbání se rizikovým faktorům. Které jsou to u obezity?

Rizikové faktory u obezity určitě existují, je to např. rodinná zátěž. Často jsou tyto stavy podmíněny cukrovkou (diabetes mellitus) různého typu, sníženou činností štítné žlázy a jinými. Rizikové faktory jsou však i společenského charakteru, souvisí s civilizačními návyky a nelze se jim vždy spolehlivě vyhnout. Je to např. nedostatečný pohyb a snížená pohybová aktivita při městském způsobu života. Tato rizika nelze z našeho života vyloučit. Minimálním požadavkem je, aby každý jedinec chodil alespoň půl hodiny denně pěšky, nejlépe však 5 km denně (buď běh, nebo déletrvající chůze).

* Lze geneticky podmíněné obezitě předejít dodržováním určitých zásad?

Ano, hlavně zdravou výživou a pohybem. Významná je vždy míra, tj. otázka dávek. Nebezpečná je zejména nadměrná konzumace cukrů. Vědní disciplína související s prevencí vrozených vad, podmíněných např. metabolickými změnami, je tzv. nutrigenomika. Zabývá se realizací genetické informace v souvislosti s výživou. Existují i „nebezpečné“ potraviny a nápoje, např. stravování v tzv. fastfoodech. Jejich spotřeba souvisí s nárůstem obezity v některých zemích.

* Existuje i obezita z přejídání a nezdravého způsobu života? Nebo vždy hraje roli genetický faktor?

Jistě existuje. Zjednodušeně řečeno, člověk je to, co jí. Přejídání se znamená nadměrnou kalorickou dodávku a nedostatečné odbourávání zásobních látek, resp. jejich ukládání. Nebezpečná je kombinace některých tuků a cukrů. Lepší než sacharóza je ovocný cukr fruktóza nebo přímo glukóza. Problém je v tom, že kalorická spotřeba je u každého jedince individuálně nastavena. Tento problém není tak jednoduché řešit, o tom svědčí velké množství obézních lidí v tzv. civilizovaných zemích, jako jsou Spojené státy americké a Velká Británie. Existují geneticky podmíněné stavy související s psychiatrickou genetikou jako například patologická žravost, bulimie či mentální anorexie. Tyto stavy jsou dosti geneticky podmíněny a souvisí např. s produkcí hormonu prolaktinu v hypofýze. U mnoha stavů přejídání existuje skutečně genetický faktor. Na druhé straně existují psychické stresy vedoucí k nadměrnému přijímání stravy.

* Genetické předurčení se promítá i do počtu tukových buněk?

Genetické předurčení hmotnosti může souviset např. s činností štítné žlázy. Existují rychlí spalovači, kteří ani při velké spotřebě stravy nebudou mít vysokou tělesnou hmotnost. Opačný stav vede k obezitě i při malé dodávce živin.v


Tip: Máte pocit, že žijete zdravě, ale přesto vás váha neposlouchá? Možná za tím stojí vaše štítná žláza.

VY ZA TO NEMŮŽETE

Nejíte, cvičíte, ale tuk se prostě ukládá? Podle vědců to nemusí být vaše vina. Po dlouhém zkoumání se jim totiž podařilo odhalit toho, kdo za všechno může – rozluštili záhadu genů zodpovědných za ukládání tuku v buňkách. Zatím byly vědcům a lékařům známé geny zodpovědné za syntézu tuku, ovšem geny, které ovlivňují ukládání tuku ve formě nebezpečných tukových kapiček uvnitř buněk živočichů, jsou zcela novým objevem. Díky němu nemají obézní lidé jen odpověď na otázku, proč mají nadváhu. Objev totiž přináší i novou naději na úspěšný boj s obezitou.

26.1.2009 13:09 | Dana Čermáková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.