FITweb

ZPĚT

Letní nepříjemnosti 1.část

Prázdniny a léto jsou měsíce, na které se všichni těšíme celý rok. A přestože si dovolenou u moře, relaxaci na chatě nebo volné víkendy v přírodě většinou pěkně naplánujeme, občas se musíme potýkat s drobnými problémy, které by mohly chvíle volna pěkně znepříjemnit. Jak na ně?

O tom se dočtete v našem prázdninovém seriálu. Já nechci aneb jak vyzrát na klíšťata, komáry, vosy a další hmyz.

BOJÍM SE KOUSNUTÍ

Jsem nadšenou milovnicí přírody, nyní se snažím dokonce rychlou chůzí a občas také joggingem shodit pár kilo. Bojím se ale vyběhnout na louku nebo někam do trávy, protože mám panickou hrůzu z kousnutí klíštětem. Jsou moje obavy oprávněné a jak se mám vlastně proti klíšťatům a případně proti vosám či komárům bránit? VLASTA, PRAHA Panická hrůza naší čtenářky zřejmě není namístě, nicméně obavy jsou přesto oprávněné. Mírná zima opravdu přispěla k tomu, že se letos v ČR klíšťata přemnožila, a tak je důležité před pobytem v přírodě a zejména pak v travnatých porostech dbát určitých zásad, které mohou leckdy předejít opravdu nepříjemným následkům. Vyrazíte-li ven, vezměte si pevnou obuv, ponožky a kalhoty pokud možno stažené do ponožek. (Čím světlejší oblečení si vezmete, tím lépe můžete vidět, zda po vás nějaký hmyz či klíšťata lezou.) Na kůži použijte repelenty a nezapomeňte nastříkat také oděv - tedy zejména okraje rukávů. Klíšťata se nevyskytují příliš vysoko, většinou do 60 cm od země, a v travnatých porostech, nikoli na stromech.

KDYŽ UŽ SE ZAKOUSNE

Klíšťatům se daří na vlhkých a teplých místech. „To, že se vám klíště přisálo na kůži, můžete poznat podle nepříjemného svědění,“ říká MUDr. Bohumil Ždichynec. Velmi důležité je tedy klíště správně odstranit. Ještě než začnete klíště odstraňovat, je nezbytné místo nastříkat kvalitní dezinfekcí. „Rozhodně nepoužívejte mýdlo nebo olej, které parazita sice usmrtí, ale díky nim se mohou do těla dostat bakterie či dokonce infekce,“ radí Bohumil Ždichynec.

Po usmrcení klíštěte jej uchopte nejlépe pinzetou a viklavým pohybem se je snažte vytáhnout. Postupujte opatrně, aby v těle nezůstala hlavička klíštěte. Pak by bylo nutné navštívit lékaře. Postižené místo opět umyjte a vydezinfikujte. „Nyní sledujte, zda postižené místo výrazně nezčervenalo, popřípadě skvrna uprostřed nezbledla, zda nepociťujete horečku či bolesti kloubů. Pak ihned vyhledejte lékaře,“ dodává Ždichynec.

PREVENCE JE DŮLEŽITÁ

Onemocnění klíšťovou encefalitidou v ČR rapidně přibývá, ročně se jedná až o 1000 případů, u lymeské borreliózy je to až 10x více. Proti borelióze zatím v ČR očkování neexistuje, zato proti encefalitidě ano. Vakcína proti encefalitidě se podává ve třech dávkách, a to většinou během chladných měsíců. Pozdě ale není nikdy. Očkování je vhodné zejména pro lidi, kteří tráví hodně času v přírodě - tedy děti, mladé rodiny a důchodce. *

A CO DALŠÍ HMYZ:

KOMÁR: Nepříjemným průvodcem letních večerů bývá komár. Jeho štípnutí sice většinou nebolí, zato je velmi nepříjemné, protože svědí. Pokud se na postiženém místě vytvoří pupínek, nejlepším způsobem ošetření je omýt jej vodou a mýdlem a poté natřít ztišujícím gelem či mastičkou.

VČELY A VOSY: Píchnutí včely a vosy je o něco bolestivější. U včelího bodnutí je potřeba dávat pozor také na to, aby nezůstalo v místě vpichu žihadlo. Pak už stačí místo jen vydezinfi kovat a opět namazat nějakým zklidňujícím prostředkem. Velmi nebezpečná však může být alergická reakce na včelí píchnutí. Pokud je člověk alergický hodně, může dojít dokonce až k anafylaktickému šoku. Velmi závažné je píchnutí do jazyka nebo do hlavy. Pokud se vám tedy bude zdát, že dotyčný velmi rychle natéká, na nic nečekejte a okamžitě volejte lékaře.

26.1.2009 12:00 | Eva Čopíková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.