FITweb

ZPĚT

Běžné, ale nepříjemné trable

Určitě už jste se s nimi někdy setkali. trpí jimi totiž jak malé děti, tak dospělí. pokud se objeví ve chvíli, kdy jste doma, poradíte si s nimi vcelku rychle. Stejně tak i lékař je na dosah. když se ale vydáme na cesty, mohou zažívací problémy způsobit vážné potíže.

Co je to vlastně průjem?

Obvykle za průjem považujeme tři a více řídkých stolic za den.

Existuje určité kritérium, které určuje průjem pro všechny stejně?

Vnímání průjmu je velmi individuální, někteří lidé považují i několik kašovitých stolic denně za normu, jiní naopak jednu řidší stolici za průjem.

Může být tento druh potíží i smrtelný?

Průjem není samostatné onemocnění, ale příznak. Záleží především na vyvolávající příčině průjmu. Samozřejmě mnohočetnými vodnatými stolicemi v doprovodu s teplotou a zvracením jsou ohroženy především děti, senioři a pacienti s přidruženými chronickými chorobami. Nebezpečí spočívá v odvodnění organismu a rozvratu vnitřního prostředí, které může v některých případech skutečně vést ke smrti.

Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu?

Nejčastější příčinou akutního průjmu jsou viry, bakterie a bakteriální toxiny. Nejčastější příčinou chronického průjmu jsou funkční onemocnění střeva a nespecifické střevní záněty. Zanedbatelný není ani výskyt chronických průjmů u nádorových onemocnění tlustého střeva.

Jak se díváte na termín „cestovatelský průjem“?

Cestovatelským průjmem onemocní až polovina lidí, kteří vyjíždějí z mírného pásma do oblastí s nižší hygienickou úrovní.

Jaké jsou jeho příčiny - jsou to nervy, nebo jídlo?

Příčinou jsou nejčastěji bakterie z kontaminované vody nebo vodou omývaných potravin. Nebezpečný je z tohoto hlediska led používaný k chlazení nápojů vyrobený z místní vody. Podíl na vzniku onemocnění může mít i stres a únava z cesty.

Je pravda, že průjem nebo jiné zažívací potíže nás mohou potkat, i když nesníme zkažené jídlo, ale způsobí ho například nové druhy koření či intenzita kořenění atp.?

Změna zaběhnutých stravovacích návyků, ať již ve složení, objemu nebo častosti přijímané potravy, může být rovněž příčinou průjmu.

Kdy bych měla pomýšlet na návštěvu lékaře?

V případě, že během prvních dnů nedochází k ústupu obtíží, průjem je doprovázen zvracením, horečkami, krvácením, bolestmi břicha, dechovými obtížemi, zrychleným pulzem, kolapsovým stavem.

Dříve jsme při průjmech spoléhali na živočišné uhlí, dnes je možností mnhem více - Smectit, Zenfl o, Imodium. Jak si ale mohu ještě pomoci?

Sama si můžete poradit u lehčí formy průjmu nejčastěji infekčního nebo alimentárního tím, že budete dbát na řádnou rehydrataci, přívod tekutin by měl být 3-4 l/den, vhodné jsou minerální vody, bujon, vhodnější než úplné hladovění je lehká, snadno stravitelná netučná dieta. U infekčních průjmů není vhodné podání léků, které zpomalují střevní peristaltiku.

Hodně lidí si naopak stěžuje na to, že když cestuje, na záchod „nemůže“.

Při cestování je zácpa způsobena funkční poruchou vyprazdňování, to znamená, že střevo je „v pořádku“. Na vzniku tohoto druhu zácpy se může podílet změna prostředí, změna stravovacích zvyklostí, snížení příjmu tekutin, nevhodné sociální zařízení, nutnost zadržovat defekační reflex nedostupností sociálního zařízení apod.

Jak se definuje zácpa?

Opět jako u průjmu je vnímání pojmu zácpa u každého člověka odlišné. Mnozí lidé považují za zácpu, nevyprázdní-li se každý den. Obecně lze považovat za zácpu vyprázdnění méně než 3x týdně. Zároveň do definice zácpy patří i obtížné vyprazdňování. Je třeba být obezřetný především při nově vzniklé zácpě s doprovodem krvácení. Tato okolnost může být příznakem závažného onemocnění. Je vhodné odborné vyšetření v co nejkratší době.

Opět - kdy navštívit lékaře?

Akutně vzniklá zácpa může být příznakem náhlé příhody břišní -neprůchodnosti střeva. V tomto případě je doprovázena bolestmi břicha, vzedmutím, někdy zvracením. Tento problém vyžaduje neodkladné vyšetření lékařem. Akutně vzniklá funkční zácpa např. při změně prostředí vyžaduje dostatečný příjem tekutin, potravin s obsahem vlákniny, někdy si vyžádá krátkodobé podání projímadel, která jsou - toto bych ráda zdůraznila - obecně nevhodná k dlouhodobému užívání.

Údajně většina z nás má zácpu, aniž by to věděla - je to možné?

Domnívám se, že v této souvislosti bylo poukázáno obecně na malý objem stolice, který je společný všem vyspělým společnostem. Tento problém je způsoben příjmem nadměrného množství tučné potravy s malým obsahem vlákniny a nedostatečným příjmem tekutin. Nelze ale v tomto případě zobecňovat pojem zácpa.

Existuje například chronická zácpa?

Ano, existuje. Může mít velkou řadu příčin, jejichž rozbor by vydal na samostatný článek.

Co když se zkombinuje například průjem a zvracení?

Kombinace zvracení a průjmu je nebezpečná z důvodu rizika rychle postupující dehydratace organismu a rozvratu vnitřního prostředí. Pokud není možno záhy přijímat tekutiny ústy a přetrvávají průjmy, je vhodné vyhledat lékaře, který eventuálně rozhodne o léčbě infuzemi. Zvláště jsou v tomto ohledu ohroženy děti, senioři a nemocní s chronickými chorobami.

Ptali jsme se MUDr. Blanky Zbořilové gastroenteroložky

26.1.2009 12:01 | Jana Přikrylová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.