FITweb

ZPĚT

Omega-3 kyselina pro děti

Prospěšnost omega-3 kyselina pro děti, moje dcera je vegetariánka, chtěla bych operativně zvětšit poprsí..

Slyšela jsem o prospěšnosti omega-3 mastných kyselin pro děti. Jak jim je mohu poskytnout, aby jich měly dostatek?

Odpovídá MUDr. Soňa Šuláková: Ano, omega-3 mastné kyseliny jsou skutečně velmi prospěšné, a to nejen pro děti, ale i pro dospělé. Jejich nejlepším zdrojem je rybí tuk, proto také doporučujeme jíst rybí maso asi dvakrát týdně. Mezi nejdůležitější omega-3 mastné kyseliny patří dvě se zkratkami EPA a DHA. Z pohledu dospělých jsou důležité pro prevenci srdečně-cévních onemocnění, infarktu myokardu a pro podporu centrálního nervového systému. Snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi a tím riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby. Vědci prokázali, že EPA a DHA ovlivňují lidské zdraví už v prenatálním období – snižují totiž výskyt těhotenského vysokého tlaku a příznivě ovlivňují vývoj plodu v děloze. Hlavně kyselina DHA je nezbytná pro optimální růst, vývoj a fungování mozku. Množství DHA v mateřském mléce má souvislost s rozvojem IQ dítěte. Pozitivní vliv těchto kyselin na mozkovou činnost pokračuje i v předškolním a školním období. Kromě toho se ukazuje, že jejich pravidelná konzumace patrně snižuje výskyt psychických onemocnění u dětí, například deprese. —-

Moje dcera je vegetariánka. Bojím se, aby měla všechny potřebné živiny – je totiž v pubertě a začal jí menstruační cyklus. Jak jí mohu pomoci, aby měla například dostatek železa?

Odpovídá: Jaroslav Škvařil:

Předně vyřiďte své dceři moji gratulaci k rozhodnutí stát se vegetariánkou. Nejdříve bych uvedl na pravou míru vaše vnímání rizik plynoucích z konvenční a vegetariánské stravy. Vliv životního stylu na vznik onemocnění je více než 50%. Výživa je důležitou složkou životního stylu. Ne u všech civilizačních chorob je přesně určen vliv výživy. V případě některých druhů rakoviny je však míra vlivu nevhodné stravy na její vznik stanovena na 40 %. To znamená, že konvenční strava se podílí zhruba 40 % na předčasném úmrtí 80 % naší populace (na srdečně cévní choroby v ČR předčasně zemře 55 % osob a na rakovinu více než 25 %). Naopak vegetariánská strava podle vědeckých studií přispívá ke snížení výskytu různých chorob. K vaší obavě z nedostatku železa: Železa je ve stravě rostlinného i živočišného původu vzhledem k jeho lidské potřebě spíše nadbytek než nedostatek. Ve vegetariánské stravě je jeho vstřebatelnost dobrá a vegetariáni netrpí anemií častěji než masem se stravující populace. Pro konvenčně se stravující je nesrovnatelně větším rizikem nadbytek železa než jeho nedostatek. Při zvýšené zásobě železa v organismu se zvyšuje riziko akutního infarktu myokardu. Toto patologické navýšení způsobuje hemové železo (tzn. železo z masa), jehož vstřebávání neumí organismus dobře regulovat, na rozdíl od nehemového (tzn. z rostlinných zdrojů). Maso proto není vhodným zdrojem železa z pohledu prevence proti civilizačním chorobám. Pro vegetariány je naopak důležité vědět, že vstřebatelnost železa snižuje například kyselina fytová obsažená v obilovinách. Tento její negativní vliv však eliminují tradiční úpravy obilovin, jako je jejich namáčení před vařením, nakličování a při přípravě chleba používání klasického kvásku místo kvasnic. Pokud by vaše dcera hledala ucelený náhled na problematiku vegetariánství, pak ji zvu na setkání zájemců o vegetariánské stravování podle zásad ochranné stravy, které pravidelně pořádá Česká společnost pro výživu a vegetariánství ().

Chtěla bych si nechat operativně zvětšit poprsí, nicméně i když je mi sotva třicet, lékaři mi zjistili cukrovku. Je možné podstoupit plastickou operaci? Opravdu bych o ni stála.

Odpovídá MUDr. Roman Kufa:

Záleží na stupni pokročilosti a typu cukrovky. Operace je možná, ovšem za předpokladu stabilizace cukrovky. To znamená, že glykemie se musí pohybovat v rozmezí normálních hodnot. Dále musíte mít vyjádření z diabetologické poradny, tedy doporučení k operaci včetně navržené medikace před operací. Připomínám, že u diabetiků hůře probíhá hojení a existuje riziko vzniku infekce.


Ptali jsme se odborníků: MUDr. Soňi Šulákové vedoucí fyziologického oddělení novorozenců, Jaroslava Škvařila Česká společnost pro výživu a vegetariánství a MUDr. Romana Kufa Centrum plastické a estetické chirurgie

3.4.2009 14:56 | Jana Přikrylová,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.