FITweb

ZPĚT

Bojím se žloutenky

S kily jsem ztratila chuť na sex, mám ekzém, ráno je mi špatně, bojím se žloutenky...

S KILY JSEM ZTRATILA CHUŤ NA SEX

Několik let jsem trpěla nadváhou až obezitou. Nedávno jsem začala hubnout, jenže se snižováním nadváhy jsem přišla o chuť na sex. Myslím úplně. Jakákoli myšlenka na to se mi příčí, což mi působí problémy v manželství. Žádné prášky na hubnutí neberu, tak nechápu, co se děje, a hlavně jestli se to dá nějak řešit. Můžete mi poradit?

MUDr. Trojan říká: Většinou má chtěné hubnutí opačný efekt, a to u žen i u mužů. Abych dokázal odpovědět, proč je tomu ve vašem případě jinak, musel bych toho vědět více. Na vině by mohla být například rychlost redukce váhy – je-li větší než třeba 4 kg za měsíc, může být pro tělo zvýšeným stresem. Taková situace potom vede ke zmenšení sexuální touhy. Roli může hrát také určitý obraz o sobě samé, to, jak jste s výsledky hubnutí spokojená. Píšete o problémech v manželství, které tím vznikají. Snadno se z toho může stát bludný kruh. Ne vždy se podaří najít příčinu ztráty touhy úplně lehce. Proto doporučuji vyhledat někoho ze sexuologů a zkusit tomu přijít na kloub.


MÁM EKZÉM

Poslední dobou mám potíže s pletí. V okolí nosu mi červená a je suchá, dělají se na ní šupinky a malé puchýřky. Nevím, jak se toho zbavit. Snažím se pravidelně mazat krémem, ale nepomáhá to. Co můžu dělat?

MUDr. Arenbergerová říká: Problémy, které popisujete jako zčervenání kolem nosu a suchou, šupinatou kůži, se obvykle vyskytují v rámci tzv. seboroické dermatitidy. Je to onemocnění, které postihuje ženy a muže mezi 20. a 30. rokem a projevuje se zčervenáním v nosolícních rýhách, v obočí a může se rozšířit i do kštice v podobě lupů. Subjektivně obtěžuje zejména svěděním. Na vzniku se podílí zvýšená tvorba kožního mazu, přítomnost lipofilní kvasinky a dědičná dispozice. Výrazná závislost na klimatických podmínkách (zlepšení v létě, u moře), ročním období (zhoršení v zimních měsících) a na psychických faktorech (zhoršení při stresu) přiřazuje seboroickou dermatitidu k tzv. civilizačním chorobám. Doporučuji vám navštívit dermatologa, který vám poradí s vhodnou léčbou. Při terapii se snažíme potlačit zánět v kůži a působit proti kvasinkám. Používáme nejčastěji lokální terapii v podobě mastí a krémů, které jsou na lékařský předpis.


RÁNO JE MI ŠPATNĚ

Nesnažím se hubnout ani se nijak nepřejídám, ale každé ráno je mi hned po probuzení slabo z hladu. Večeřím kolem sedmé hodiny a pak už většinou nemívám hlad a nepotřebuji nic jíst, ale ráno kolem sedmé je mi hlady špatně. Někdy se mi dokonce stane, že mě hlad probudí během noci. Co dělám špatně?

Mgr. Belasová říká: Stavy slabosti z hladu po ránu mohou být způsobeny poklesem hladiny cukru v krvi, tzv. nízkou glykemií. Při správné funkci si tělo hlídá, aby hladina cukru v krvi byla pokud možno stálá, při poklesu glykemie můžete pociťovat nepříjemnou slabost, vlčí hlad, svírající se žaludek, slabost nohou, nervozitu a často i bolest hlavy. Tyto stavy nás nutí k rychlé konzumaci potravin, které nám opět rychle vyrovnají hladinu glykemie a často sáhneme po sladkostech či jiných potravinách s tzv. vysokým glykemickým indexem. Tyto potraviny mají schopnost rychle zvýšit hladinu krevních cukrů, ale zároveň po nich i rychle hladina cukru klesá a dostáváme se do věčného kolotoče. Snažte se proto se těchto potravin spíše vyvarovat, jezte průběžně a dodržujte vyvážený jídelníček. Můžete zařadit i druhou večeři, např. okolo 21.00 hodiny, a to nejlépe potraviny, které mají právě nízký GI a dlouhodobou schopnost zasytit (např. jogurt, sýr, tvaroh, zakysaný nápoj, kuřecí šunku apod.). Vyvážený jídelníček a energetické hodnoty s udáním hodnot GI naleznete na internetových stránkách . Pokud by vás tyto stavy i nadále provázely, doporučila bych vám návštěvu lékaře a kontrolu glykemie nalačno.


BOJÍM SE ŽLOUTENKY

Nejsem očkovaná proti žloutence a docela se bojím, abych neonemocněla. Chci se zeptat, jak dlouho trvá léčba a jak dlouho je nutné držet dietu. Slyšela jsem, že je poměrně přísná, s vyloučením tuků. Co když během diety sním něco, co nesmím?

MUDr. Galský říká: Vlastní onemocnění virovou hepatitidou A trvá podle závažnosti průběhu několik dní až týdnů. Proti onemocnění není specifický lék, proto je léčba pouze podpůrná k odstranění obtíží. Během onemocnění a v rekonvalescenci není doporučován alkohol a nemocný by se měl vyvarovat expozici pro játra toxickým látkám a lékům (například práce s ředidly, rychleschnoucími barvami, lepidly v uzavřených, špatně větratelných místnostech). Dietní omezení je přetrvávající mýtus. Strava neovlivňuje průběh nemoci ani rekonvalescenci. Nemocný má mít pestrou stravu. Jíst má „ad libitum“, to znamená podle chuti. Jedním z hlavních příznaků onemocnění je přechodné snížení chuti k jídlu, které dostatečně limituje zátěž pro jaterní buňky. Po odeznění nechutenství již není důvod k omezení, k dietnímu stravování. Riziko nepřinášejí ani tuky.


PTALI JSME SE: MUDr. Monika Arenbergerová, dermatoložka MUDr. Jan Galský, Infekční klinika nemocnice Mělník Mgr. Iva Belasová, MUDr. Ondřej Trojan, sexuolog,

3.4.2009 14:55 | aktualizováno 15.12.2009 15:55 | Jana Přikrylová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.