FITweb

ZPĚT

Pomáhají brusinky?

Potíže s přechodem, trápí mě modřiny, pomůžou mi brusinky, chci zhubnout...

POMŮŽOU MI BRUSINKY?

Trpím na infekce močových cest a nedávno jsem se doslechla, že jako prevence jsou vhodné brusinky. Je to pravda?

MUDr. Hanáková říká: Zkušenosti pacientek s brusinkovými preparáty jsou velmi pozitivní. I klinické studie prokázaly jejich velmi dobrý preventivní vliv. Účinné láky v brusinkách blokují vazebné receptory na řasinkách bakterií. Brusinky však musíme užívat preventivně, aby účinná látka byla v moči ještě dříve, než se tam dostanou bakterie. Mechanismus účinku brusinek je tedy velmi jednoduchý. Mají-li bakterie zablokovány své receptory na řasinkách, nemohou se uchytit na stěně močového měchýře a způsobit zánět. Výhodou je, že brusinky našemu tělu na rozdíl od antibiotik nijak neškodí, naopak nám celkově velmi prospívají. Mohou je jíst děti, kojící matky i gravidní ženy. Podporují i náš imunitní systém. Další jejich předností je, že rozkládají aromatické látky v moči a brání tak zápachu, což ocení zvláště pacienti při inkontinenci (nechtěný únik moči). Minimální dávka je 1–1,5 l brusinkové šťávy denně, což může být někdy problém. Praktičtější je užívat extrakty brusinek v tabletkách. Pak doporučuji vybrat si na trhu takové brusinkové preparáty, které jsou přírodní, obsahují dostatek extraktu, a naopak neobsahují žádné další chemické komponenty – konzervanty, barviva…


POTÍŽE S PŘECHODEM

Dobrý den, je mi 48 a začala jsem mít určité obtíže, které můj gynekolog označil za počátek přechodu. Řekl mi ale, že nejde o nic vážného a že potíže přejdou samy. Není nějaká možnost, jak tomu přece jen pomoci? Nebo není nutné potíže s přechodem řešit u lékaře? Nejsou to příjemné pocity a také bych nerada měla nějaké zdravotní potíže. Děkuji za odpověď.

Mudr. Jeníček říká:

Postoji lékaře nerozumím! Je jasné, že každá žena nemusí užívat hormonální léčbu v období přechodu, ale pro ženy se subjektivními potížemi by měl gynekolog hormonální léčbu nabídnout! Hormonální léčba potlačí návaly, pocení, zlepší náladu a spánek. Má v těle i další pozitivní účinky – na kosti, na sliznice. Léčba by měla probíhat za stálé konzultace s lékařem (každý rok) a měla by být dlouhodobá. Zvláště důležitá je u žen, které jsou v přechodu před 51. rokem, protože to je věk, kdy přechod průměrně teprve nastává. A pokud žena skončí s menstruováním dříve, má delší čas života bez hormonů a větší riziko vzniku osteoporózy. Můžete se ještě poradit na informační telefonní lince: 224 266 261, vždy od pondělí do čtvrtka od 10.00 do 15.00 hodin.


TRÁPÍ MĚ MODŘINY

„Velmi často se mi stane, že když mě začne svědit nějaké místo a podrbu se na něm, naskočí mi modřina nebo spíše spousta malinkých modřinek. Žádné jiné potíže nemám, ale vypadá to hrozivě, jako kdyby mě někdo tloukl. Může to být něco vážného?“

MUDr. Gumulec říká: Vznik drobných modřinek na kůži po nepatrném poranění je docela častý projev a u žen se vyskytuje ještě poněkud častěji než u mužů. Příčinou bývá porucha funkce drobných cév v kůži, snížený počet krevních destiček nebo snížení funkce těchto krvinek. Pro hodnocení naléhavosti problému je třeba posuzovat tíži, dobu výskytu těchto krvácivých projevů a faktory, které přispěly k manifestaci těchto symptomů. Ojedinělé drobné modřinky jsou pochopitelně méně alarmující než rozsáhlé prokrvácené plochy nebo mnohočetné, i když drobné modřiny. Ojedinělé tečkovité modřinky (tzv. petechie) bývají méně významné než hustý rozsev četných petechií na velkých plochách kůže. Doba vzniku a opakování výskytu modřinek je stejně důležitá informace. Pokud vzniknou podobné příznaky nově u člověka, který dříve nic podobného neznal, může to být projev nově vzniklého onemocnění, pokud se ale tyto symptomy objevují opakovaně od dětství, a nemění svůj charakter ani tíži, nemusí jít o komplikovaný problém. U pacientů užívajících různé léky, často kombinace léků, mohou být příčinou těchto krvácivých projevů právě tato farmaka (např. léky s acetylsalicylovou kyselinou užívané po infarktu myokardu nebo mozkové příhodě – u nás nejčastěji Anopyrin nebo léky proti bolesti a revmatickým potížím). Pokud nemůžeme najít žádný zřejmý provokační moment, kterým bychom výskyt modřinek vysvětlili, není vhodné problém přecházet. Pokud se potíže objevily nově, pokud se změnil charakter nebo tíže dříve se vyskytujících krvácivých projevů k horšímu a/nebo není zřejmý vyvolávací moment, je dobře vyhledat konzultaci lékaře a eventuálně doplnit jednoduchá vyšetření krevního obrazu a testů krevní srážlivosti.


CHCI ZHUBNOUT

Snažím se zhubnout, tak jsem si podle kalorických hodnot sestavila jídelníček kolem 5000 kJ. Sice jsem hubnout začala, ale najednou mám velké potíže s pletí, vlasy, nehty. Jídelníček jsem si založila hlavně na bílkovinách a zelenině, snažím se vynechávat přílohy a pečivo a jím málo ovoce. Z masa jím hlavně kuřecí prsa, aby nebylo moc tučné. Moc nesportuji, jen se snažím víc chodit pěšky. Můžete mi poradit, co dělám špatně?

MUDr. Kunová říká:

Váš jídelníček má sice odpovídající energetickou hodnotu, ale je dost pravděpodobné, že obsahuje kriticky málo tuků. Řada vitaminů (A, D, E), které ovlivňují stav pleti, vlasů a nehtů, je v tucích rozpustná. Je správné, že nejíte tučné maso (preferujete kuřecí prsa), ale možná záměrně vynecháváte i zdravé tuky. Doporučovala bych vám bez obav zařadit do jídelníčku občas tučnější ryby (losos, sleď, tuňák, makrela) a do salátu používat olivový nebo řepkový olej, občas přidejte pár ořechů. Tím uděláte maximum i pro prevenci srdečně-cévních chorob. Kvalitní bílkoviny v jídelníčku určitě zachovejte, můžete ještě trochu navýšit spotřebu mléčných výrobků, které jsou zdrojem vápníku (jogurty, tvarohy a sýry s nižším obsahem tuku). Občas si dejte i vejce a tofu. Na stavu nehtů se podílejí i další vitaminy a minerální látky, zejména zinek. Nejvíce zinku najdeme v dýňových semínkách a ovesných vločkách.

3.4.2009 14:55 | aktualizováno 15.12.2009 15:51 | Jana Přikrylová,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.