FITweb

ZPĚT

Kdo vám uklidí tělo?

Před Vánocemi žila většina domácností přípravami a velkým úklidem domácnosti. Po Vánocích je potřeba „uklidit tělo“. Prim v tomto úklidu organismu hrají naše játra. Jak vlastně fungují, co všechno dokážou uklidit a přefiltrovat a jak jim s touto činností můžeme pomoct?

Po svátcích a silvestru má naše tělo za sebou zřejmě nejnáročnější období, co se týká přejídání, popíjení a povalování. Největším filtrem škodlivých látek, které se nám takto do těla dostanou, jsou játra. A i když mluvíme o orgánu s fascinující schopností regenerace, je třeba, abychom sami „přiložili ruku k dílu“ a dali svému tělu prostor, aby se z našeho hřešení vzpamatovalo. Přitom není třeba dělat jakkoli radikální kroky – stačí, když se zamyslíme nad tím, co jíme a jak moc se hýbeme. Pomůžeme tak velmi důležitému orgánu, bez něhož nemůžeme žít. Játra totiž sice vydrží hodně, pokud jim ale nedopřejeme oddech a budeme je zatěžovat pořád, jednou mohou vypovědět službu. Naordinujte si proto takovou menší detoxikaci – nemusíte strávit čas pouhým pitím bylinkových čajů, stačí, když upravíte svůj jídelníček tak, aby byl lehký a výživný, zařadíte pohyb a především vypustíte alkohol. Játra jsou největší orgán s hmotností u žen 1400 a u mužů 1800 gramů s unikátní strukturou, připomínající mořskou houbu.

Je to hlavní orgán látkové výměny, za kterou zodpovídají jaterní buňky (hepatocyty). Ty vytvářejí 78 % jaterní tkáně. Jedná se vlastně o chemickou továrnu. V provozu jsou zastoupeny činnosti výroby pro život důležitých bílkovin, zpracování tuků a cukrů, sklady pro energii, ale také zpracování toxických látek a odpadu. Zcela výjimečná je regenerace jaterní tkáně, obnova jaterních buněk a jejich funkcí. Jedná se o postup, kdy probíhá „řízená smrt“ opotřebovaných, starých, nefunkčních buněk s následnou náhradou novými buňkami se začleněním do architektury jaterní tkáně. Normální dospělé jaterní buňky se množí s různou frekvencí podle potřeby rychlostí 1 až 10 000 buněk v nepřetržitém procesu v každém čase. Není překvapením, že takto složitý orgán může za určitých okolností selhávat v některých ze svých funkcí, nebo selhat úplně.

OBEZITA TAKÉ OHROŽUJE

Játra postihuje velké množství nemocí, dědičné a získané poruchy látkové výměny, infekční nemoci, autoimunitní nemoci (ničení buněk vlastní obranyschopností), toxické poškození léky a různými látkami, nádorová onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje nealkoholické a alkoholické ukládání tuku (ztukovění, steatóza jater), které může probíhat i s různě rozvinutým zánětem a přecházet postupně do tvrdnutí jater (cirhózy). Kombinace různých jaterních chorob je spojena s horší prognózou a obtížnější léčbou. Proto je u všech nemocí jater nepříznivý faktor pití alkoholických nápojů, užívání drog a obezita. U většiny nemocí nejsou nutná další režimová opatření a jídlo se řídí podle chuti. Při zhoršení jaterních funkcí se objevuje nechutenství jako dostatečná ochrana, například u virových zánětů jater – „žloutenek“, autoimunitních zánětů apod.

SKLAD TUKU

Střádací chorobou je v podstatě i ukládání tuku v játrech. To dělíme na alkoholické a nealkoholické. U alkoholického ztukovění jater je nutné přestat pít alkoholické nápoje včetně piva. Musíme si uvědomit, že odbourávání alkoholu, i přes poměrně jednoduchou chemickou reakci, je závislé na výbavě jednotlivce a že postižení jater neodpovídá případné dobré snášenlivosti alkoholu. Pravidelná denní dávka alkoholu přesahující 70–80 g u mužů a dokonce 20 g u žen už může vytvářet trvalé následky. Pro představu: 20 g alkoholu obsahuje méně než 1 velké pivo nebo méně než 2 dl vína či 1 „panák“. Vzhledem k velké regeneraci jater jsou velmi dobré očistné kúry. Taková kúra spočívá ve vynechání alkoholických nápojů nejméně na 3 měsíce s dodržováním pestré stravy a racionální životosprávy. Naopak pravidelné pití alkoholu se sníženým příjmem potravy, náhradou energie z alkoholu na úkor stravy, urychluje zhoršování jaterních funkcí a přechod do vleklých následků – jaterní cirhózy. Je třeba si uvědomit, že pokud přejde onemocnění do tohoto stadia, tak jsou již změny nevratné. Nealkoholické ztukovění jater je ale také možné ovlivnit životosprávou. Obezita zde hraje jednu z klíčových rolí. Ke ztukovění jater dochází často u poruch metabolismu tuků (triacylglycerolů a cholesterolu) a cukrů (diabetu mellitu 2. typu). U cukrovky s obezitou je nutné dodržování diabetické diety, redukce hmotnosti a dostatek pohybu. Stejně tak u prosté obezity nebo obezity provázené poruchou látkové výměny tuků je nutná redukce hmotnosti a denní sportovní aktivita.

PLÁNOVANÝ JÍDELNÍČEK

U stravy je na prvním místě časování jídel. Důležité je jíst často v malých porcích, tzn. minimálně 6x denně. Energetická složka stravy nesmí přesahovat denní výdej, abychom zabránili ukládání tuků do zásob. Strava musí být pestrá. Omezení se týká především tuků, ale úplný zákaz není vhodný, protože při absolutně netučné stravě se nevyprazdňuje, stejně jako při drastické redukční dietě, žlučník a může dojít k tvorbě žlučových kamenů. Vhodnými doplňky stravy jsou obecně přírodní antioxidanty. Nejčastěji je doporučován vitamin E a vitamin C, ale také bílkovina betain, obsažená například v červené řepě.

ZNIČÍ MI VÁNOCE JÁTRA?

Při krátkodobé poruše racionální stravy, při svatbách, vánočním přejídání může dojít k přechodnému zvýšení jaterních testů, ale pokud se tyto excesy nestanou pravidlem, tak nemají vliv na rozvoj onemocnění. Ale pozor: játra v počátečních stadiích onemocnění, která mohou trvat i několik let, nebolí. Když si člověk zlomí nohu, tak ho bolest limituje a on končetinu šetří. U jaterního onemocnění nás dlouho nic neomezuje. Příznaky jsou zcela nespecifi cké, jako únava, snížená výkonnost nebo nechutenství. Skutečné problémy přicházejí až ve stadiu cirhózy, kdy je na jednoduché řešení již pozdě. Proto je důležitý životní styl s racionální životosprávou, správnou stravou, s dostatečným aktivním odpočinkem a pohybem.

PŘÍRODNÍ POMOCNÍCI

Alternativní medicína zná další doplňky a přípravky, kterými lze játra povzbudit nebo jim pomoci v regeneraci a detoxikaci. Především jde o ostropestřec mariánský. Dalšími jsou lékořice lysá nebo čínské čaje se směsí bylin. U všech je ale nutné mít na paměti, že nejsou všemocné a je třeba přečíst si příbalové letáky o případných nežádoucích účincích. Léčba poruch cukrové a tukové látkové výměny patří do rukou lékaře s nasazením antidiabetik a léků na snížení hladiny cholesterolu a triacylglycerolů.


PTALI JSME SE: MUDr. Jana Galského, Ph. D. primáře infekčního oddělení Nemocnice s poliklinikou Mělník

4.2.2009 10:50 | JANA PŘIKRYLOVÁ A JAN GALSKÝ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.